Vedlejší specializace, mimosemestrální kurzy a mimořádné studium jazyků
Nabízené vedlejší specializace, reference, a další informace k jednotlivým specializacím najdete zde.
Vedlejší specializace - registrace a zápis
Registrace vedlejší specializace
Registraci vedlejší specializace provádějte podle studijních plánů a harmonogramu.
Vedlejší specializaci si můžete vybrat z kterékoliv pražské fakulty VŠE.
O konkrétních podmínkách specializací informují katedry na svých stránkách. Některé specializace lze vystudovat v rámci jednoho semestru, u jiných se to nedoporučuje. U některých specializací jsou určeny podmínky výběrového řízení – obvykle průměrný prospěch.
Podmínky registrace vedlejší specializace
- student musí studovat magisterské či navazující magisterské studium
- musí mu být povolena alespoň jedna VS (je možné, že všechny VS jsou pro něj zakázány, např. pro studenty distanční či kombinované formy)
- student nesmí mít už zapsánu jinou VS
- student si může v různých prioritách zaregistrovat neomezené množství VS
VS si registrujete přes InSIS (Moje studium – Portál studenta – Registrace/Zápisy na VS).
Automatizovaný zápis vedlejší specializace
Vedlejší specializace jsou zapisovány zaregistrovaným studentům podle aktuálního fakultního harmonogramu.
Nejprve jsou uspokojeni zájemci, kteří si vybrali VS s prioritou 1. Pokud je zájemců více, jsou přednostně uspokojeni zájemci s vyšším počtem bodů z výběrového řízení. Pokud se do zvolené VS nekonalo žádné výběrové řízení, jsou studenti rozřazeni dle počtu doposud získaných a ztracených kreditů. Na zbylá místa jsou zařazeni zájemci s prioritou 2, 3 atd. Případná další volná místa je možné obsadit v rámci ručního zápisu.
V době ručního zápisu se mohou studenti přímo zapisovat na zbývající volná místa ve VS. Nicméně přihlášením na VS po konci registrací nevzniká nárok na nadkapacitní zápis předmětů VS. Doporučujeme proto důrazně, aby si studenti vedlejší specializaci řádně registrovali.
Až po ukončení ručního zápisu dojde k přesunu studentů zapsaných v InSIS v aplikaci Vedlejší specializace do aplikace Studijní agenda. Teprve potom se mohou studenti registrovat na předměty v příslušných skupinách předmětů dle studijního plánu VS (sP a sV). Také teprve potom vidí zápis studenta do VS studijní referentky.
Změna vedlejší specializace
Dodatečná změna vedlejší specializace je možná pouze se souhlasem garanta této specializace!
S písemným souhlasem garanta vedlejší specializace je potom nutno zajít za proděkanem pro pedagogiku, který zváží vymazání vedlejší specializace. Obvykle lze provést jen tehdy, pokud student ještě předměty VS nestudoval a pokud zároveň prokáže úmysl zapsat si jinou VS. Proto je vhodné rovnou přijít s písemným souhlasem garanta nové VS. Vždy je rovněž třeba zvážit stav kreditových poukázek studenta.
Souborná zkouška z vedlejší specializace
Studenti, kteří nastoupili do studia od ZS 2019/2020 a později, již neskládají z vedlejší specializace státní zkoušku, ale zkoušku soubornou.
Souborná zkouška z vedlejší specializace není částí státní závěrečné zkoušky.
Tím pádem je nutné mít soubornou zkoušku z vedlejší specializace složenu dříve než student skládá státní závěrečnou zkoušku ze studijního programu.
Podmínkou pro skládání souborné zkoušky z vedlejší specializace je získání všech kreditů předepsaných v rámci vedlejší specializace. Tuto skutečnost potvrdí studentovi na základě jeho elektronické žádosti v Kontaktním centru InSIS studijní oddělení.
Potvrzení je nutno předložit zkušební komisi.
Studenti, kteří nastoupili do studia od ZS 2019/2020 a později, již neskládají z vedlejší specializace státní zkoušku, ale zkoušku soubornou.
Souborná zkouška z vedlejší specializace není částí státní závěrečné zkoušky.
Tím pádem je nutné mít soubornou zkoušku z vedlejší specializace složenu dříve než student skládá státní závěrečnou zkoušku ze studijního programu.
Podmínkou pro skládání souborné zkoušky z vedlejší specializace je získání všech kreditů předepsaných v rámci vedlejší specializace. Tuto skutečnost potvrdí studentovi na základě jeho elektronické žádosti v Kontaktním centru InSIS studijní oddělení.
Potvrzení je nutno předložit zkušební komisi.
Na FMV přijíždí každý semestr řada hostujících profesorů. Jejich kurzy probíhají jako tzv. intenzivní, většinou v rozsahu 3 – 5 dnů. Ačkoliv se těmto kurzů často říká mimosemestrální, tím, že jsou zařazeny do registrací, figurují v InSIS jako normální kurzy. Hledejte je proto při registracích a zápisech mezi normálními kurzy. Přesné údaje ke konání intenzivních kurzů najdete vždy v poznámce u rozvrhové akce. Katedry, které kurz vypsaly, o něm většinou informují na svých webových stránkách. Zde se například dozvíte, kdo kurz učí. Podmínky absolvování pak najdete jako u všech kurzů v sylabu. V případě, že se návštěva hostujícího profesora dohodne na poslední chvíli a není již čas kurz zařadit do registrací, vypíše se (z pohledu InSIS) jako skutečný mimosemestrální kurz. V takovém případě kurz pro zápis hledejte mezi mimosemestrálními kurzy a řiďte se harmonogramem, který je pro něj nastaven. Vypsání mimosemetrálního kurzu také používají katedry, pokud vypisují kurz pro několik málo studentů, kteří ho v daném semestru nutně potřebují absolvovat ke splnění svého studijního plánu. I takový kurz se zapisuje v InSIS mezi mimosemestrálními kurzy a platí pro něj speciální harmonogram zápisů i zadávání výsledků. Zvláštním druhem mimosemestrálních kurzů jsou státní závěrečné zkoušky a obhajoby závěrečných prací (tzv. perzistentní předměty). Ty jsou jako mimosemestrální vypisovány z technických důvodů a pro zápis je tedy hledejte rovněž mezi mimosemestrálními. U těchto kurzů navíc platí, že pokud je neabsolvujete úspěšně, do dalšího semestru se vám zapíší automaticky. Z technických důvodů není možné mimosemestrální kurzy na zimní semestr vypisovat před 1. zářím a na letní semestr před prvním dnem letního semestru. Z toho důvodu je například na zapsání státnice v zářijovém termínu nutné počkat, dokud katedra po 1. září kurz neotevře a termíny nezveřejní. Pokud má student zájem o studium jazykových kurzů na FMV, nicméně nemá volné kredity, je možné dokoupit kreditové poukázky a vybraný kurz studovat v rámci mimořádného studia. Cena je 1000 Kč za jeden kredit Informace poskytnou jednotlivé jazykové katedry. Doporučujeme obrátit se nejprve na ně a následně podat přihlášku na studijní oddělení (Formulář: Přihláška do mimořádného studia). V mimořádných případech je možno tímto způsobem studovat i jiné kurzy, informace poskytnou katedry, na kterých jsou zvolené kurzy vypsány, případně proděkan pro studijní záležitosti. Podrobné informace k mimořádnému studiu jsou dostupné zde a v Opatření děkana FMV 1/2016 ke vzdělávací činnosti mimo akreditované studijní oboryMimosemestrální kurzy a mimořádné studium jazyků
Intenzivní kurzy
Mimosemestrální kurzy
Mimořádné studium jazyků na FMV