Přijímací řízení na doktorské studium
Podmínky přijetí do doktorského studia
Podmínky přijetí
Podmínkou přijetí ke studiu v doktorských studijních programech FMV je ukončené vysokoškolské studium v magisterském studijním programu a úspěšné složení přijímací zkoušky.
Uzávěrka přihlášek je do 31. května 2023.
Přihláška a její náležitosti
K přijímacímu řízení se uchazeč hlásí podáním elektronické přihlášky. K přihlášce je nutné připojit (tyto přílohy se mohou přiložit k elektronické přihlášce nebo se předávají referentce pro doktorské studium – Lenka Procházková, m. č. 209 NB; je možné je donést i osobně nebo zaslat přílohou e-mailu nebo zaslat poštou):
- Dodatek k přihlášce
- Prohlášením o předchozích studiích od 1. 1. 1999 a dalšími přílohami zahrnujícími:
- Strukturovaný odborný životopis
- Seznam vlastních publikovaných odborných prací se stručnou anotací a příp. posudky těchto prací (nepovinné)
- Představu o zaměření disertační práce v rozsahu cca. 5 stran formátu A4 v českém/slovenském, nebo anglickém jazyce, jde-li o uchazeče zamýšlejícího studovat v anglickém jazyce
Zaměření disertační práce zpracované formou vědecké eseje s představou o cíli, struktuře a přínosu je zapotřebí doplnit podrobným seznamem prostudované domácí a zahraniční literatury, pojednávající o dané problematice. Uchazeč rovněž uvede jméno docenta či profesora fakulty, s nímž předem konzultoval zaměření zamýšleného tématu disertační práce.
Termín a místo konání přijímací zkoušky
Přijímací zkouška se koná v termínu a místě uvedeném na pozvánce k přijímací zkoušce – pro rok 2023 byl stanoven termín na 20. června, resp. v náhradním termínu 14. září.
Forma a rámcový obsah zkoušky, kritéria pro její vyhodnocení
Přijímací zkouška se skládá z odborné a jazykové zkoušky.
Odborná zkouška se koná formou rozpravy k vybrané problematice programu (oboru) studia, na který se uchazeč hlásí. Posuzuje se přitom odborný zájem a znalost, jakož i motivace a celková připravenost uchazeče k doktorskému studiu. Okruhy k odborné zkoušce se seznamem literatury je možné nalézt níže.
Zkouška z jazyka je zaměřena na:
- četbu odborného obecně ekonomického textu (15 –20 řádek), sumarizaci obsahu, příp. překlad do češtiny,
- rozpravu na téma odborné specializace uchazeče a jeho studijních záměrů.
Všichni uchazeči skládají zkoušku z anglického jazyka. Cizinci a vládní stipendisté, kteří budou studovat v českém jazyce, skládají navíc v den přijímací zkoušky písemnou a ústní zkoušku z českého jazyka. Případné výjimky ve výběru jazyka, včetně odpuštění přijímací zkoušky z anglického jazyka u uchazečů o studium v anglickém jazyce, jsou v pravomoci děkana fakulty, který rozhodne na základě písemné žádosti uchazeče.
Je nutné dokládat nostrifikaci zahraničního vzdělání?
Vzhledem k tomu, že Vysoká škola ekonomická v Praze získala institucionální akreditaci, nemusí uchazeči o studium dokládat nostrifikaci předchozího zahraničního vzdělání. Agendu posouzení vzdělání spravuje právní oddělení a aplikace pro podání žádosti je k dispozici na http://edu.vse.cz/. Uchazeči prokazují předchozí vzdělání ze zahraničí odevzdáním:
- úředně ověřené kopie vysokoškolského diplomu
- a jeho úředně ověřeného překladu do českého nebo anglického jazyka.
Doklad o obecném uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání v České republice (nostrifikace) se vyžaduje jen v případě, že Fakulta mezinárodních vztahů vysloví pochybnosti o dostatečné úrovni, rozsahu nebo obsahu předchozího zahraničního vzdělání uchazeče, doloženého zahraničním dokladem, a vyzve uchazeče k prokázání vzdělání předložením nostrifikace – detaily viz https://www.vse.cz/zajemci-o-studium/magisterske-obory/postup-pri-uznavani-zahranicniho-vysokoskolskeho-vzdelani-a-kvalifikace-v-cr/.
Agendu posouzení vzdělání spravuje právní oddělení a aplikace pro podání žádosti je k dispozici na http://edu.vse.cz/.
Způsob ověření podmínek přijetí
Úspěšné ukončení vysokoškolského studia v magisterském studijním programu je ověřováno bezprostředně před vykonáním přijímací zkoušky. Uchazeči jej prokazují odevzdáním úředně ověřené kopie vysokoškolského diplomu, či – v případě studia v zahraničí – úředně ověřené kopie osvědčení o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace podle § 89 zákona č. 111/1998 Sb. VŠE v Praze rozhoduje o uznání vysokoškolského vzdělání získaného v zahraničí pouze v ekonomicky zaměřených studijních oborech.
V ostatních případech uchazeč žádá o uznání vzdělání příslušnou veřejnou vysokou školu v ČR nebo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR (v případě uzavření dvoustranné dohody o vzájemném uznávání dokladů o vzdělání).
Vykonání přijímací zkoušky je ověřeno vyhodnocením dílčích ústních zkoušek a jejich klasifikací jedním z následujících stupňů: 1 – výborně, 2 – velmi dobře, 3 – dobře, 4 – nevyhověl. Uchazeč, který nebyl ani v jedné z dílčích zkoušek hodnocen stupněm „nevyhověl“, u přijímací zkoušky prospěl. Pokud byl uchazeč z některé části přijímací zkoušky hodnocen stupněm „nevyhověl“, u přijímací zkoušky neprospěl.
Rozhodnutí o přijetí
O přijetí rozhoduje děkan FMV na základě výsledků přijímací zkoušky uchazečů, kteří splnili podmínky přijetí, a s ohledem na disponibilní kapacitu školitelů fakulty. Pokud je kapacita školitelů nižší než počet uchazečů, kteří u přijímací zkoušky prospěli, budou mít přednost uchazeči s lepším průměrem (odborná zkouška má v průměru dvojnásobnou váhu). Studentem doktorského studia se stává přijatý uchazeč dnem zápisu do studia.
Další informace lze nalézt na webu Oddělení vědy a výzkumu VŠE.
Okruhy témat disertací pro přijímací řízení
Mezinárodní ekonomické vztahy
(Bližší informace o možných školitelích a jejich kapacitách získají uchazeči u vedoucích jednotlivých kateder, pokud není uvedeno u okruhu)
Katedra cestovního ruchu (vedoucí katedry Ing. Pavel Černý, Ph.D.)
- Konkurenceschopnost destinací nebo podniků v turismu a hospitality (doc. Ing. Petr Janeček, Ph.D.)
- Systémově dynamické modelování v turismu a hospitality (doc. Ing. Petr Janeček, Ph.D.)
- Trendy v managementu turismu a hospitality (doc. Ing. Petr Janeček, Ph.D.)
- Trendy v marketingu turismu a hospitality (doc. Ing. Petr Janeček, Ph.D.)
- Udržitelný rozvoj turistických destinací (doc. Ing. Petr Janeček, Ph.D.)
- Environmentální aspekty a udržitelnost rozvoje cestovního ruchu (prof. Ing. Petr Šauer, CSc., dr. h. c.)
Školitelé na KCR:
- doc. Ing. Petr Janeček, Ph.D.
- prof. Ing. Petr Šauer, CSc., dr. h. c.
Katedra mezinárodního podnikání (vedoucí katedry Ing. Petr Král, Ph.D.)
- Business inteligence (využití big data pro strategické řízení podniku, možnosti cloudových řešení, využití mobilních technologií v retailingu)
- Interkulturní management (strategie řešení multikulturality v mezinárodních podnicích, interkulturní trénink a jeho efektivnost, efektivnost mezinárodně diverzifikovaných týmů)
- Konkurenceschopnost českých podnikatelských subjektů v měnících se politicko-ekonomických podmínkách
- Nové strategické směry v oblasti mezinárodního podnikání (s důrazem na různé aspekty marketingového, personálního a finančního řízení v mezinárodních prostředí)
- např. Vliv sankčních opatření na vzájemný obchod České republiky a Ruské federace
- nebo např. Význam investičních pobídek v tuzemské ekonomice (zejména s důrazem na procesy optimalizace zisku, reinvestice a odliv dividend)
- nebo např. Vliv digitalizace a vznikajících digitálních ekosystémů na průmyslová odvětví a mezinárodní obchod
- nebo např. Nové trendy v komunikaci firem se zákazníky a v nákupním chování spotřebitelů na B2C a B2B trzích, dopad na změny v řízení podniků v různých sektorech
- Proměny mezinárodních zbožových, finančních a měnových trhů a jejich dopad na jednotlivé aktéry
- Mezinárodní měnový systém, měnové kurzy a jejich vliv na konkurenceschopnost a ekonomický rozvoj; finanční, měnové a dluhové krize
- Průmysl 4.0
- např. Nové trendy v řízení globálních odbytových řetězců
- Strategie retalingových firem a vývoj struktury trhu (on-line a off-line retailing, organizace nákupu a cenová tvorba, regulace chování podnikatelských subjektů a její účelnost, chování spotřebitele)
- Systémy sjednocené komunikace v mezinárodních podnicích (přínosy, adopce, efektivnost, využití home office, např. s využitím Microsoft 365)
- Udržitelné podnikání (nadnárodní korporace a jejich motivace k udržitelnému podnikání, ESG monitoring a provázanost se strategií, inovační proces a efekty nových business modelů – sdílená ekonomika, sociální podnikání, ekonomické a společenské dopady)
Školitelé na KMP:
- doc. Ing. Zuzana Křečková Kroupová, Ph.D., M.A.
- doc. Ing. Tomáš Kubálek, CSc.
- prof. Ing. Hana Machková, CSc.
- doc. Ing. Přemysl Průša, Ph.D.
- doc. Ing. Alexej Sato, CSc.
doc. Ing. Josef Taušer, Ph.D.
Katedra mezinárodní ekonomických vztahů (vedoucí katedry doc. Ing. Martina Jiránková, Ph.D.)
- Global Value Chains
- Komparace ekonomických systémů
- Konkurenceschopnost EU ve světové ekonomice
- Koordinace hospodářských politik EU
- Mezinárodní a politická ekonomie systémových vazeb ve světové ekonomice
- Nová ekonomická geografie a determinanty rozmístění ekonomických aktivit ve světě
- Nové pojetí statistik mezinárodního obchodu (národní vs. přeshraniční pojetí)
- Proměny mezinárodních zbožových, finančních a měnových trhů a jejich dopad na jednotlivé aktéry
- Růst a rozvoj ve světové ekonomice
- Systémové a institucionální uspořádání mnohostranného obchodního systému v měnících se politicko-ekonomických podmínkách
- Koncepty udržitelnosti a světová ekonomika
Školitelé na KMEV:
- doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D.
- doc. Ing. Martina Jiránková, Ph.D.
- doc. Vincenzo Merella, Ph.D., MSc
- doc. Ing. Zuzana Stuchlíková, Ph.D.
- prof. Ing. Stanislav Šaroch, Ph.D.
- doc. Ing. Ludmila Štěrbová, CSc.
- doc. Mgr. Jana Vlčková, Ph.D.
- doc. PaedDr. Milan Vošta, Ph.D.
Mezinárodní studia a diplomacie
Katedra mezinárodních studií a diplomacie (vedoucí katedry doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.)
- Migrace v mezinárodních vztazích a zahraniční politika (doc. Ing. Mgr. Radka Druláková, Ph.D.)
- Omezující opatření a ekonomické sankce v zahraniční politice (doc. Ing. Mgr. Radka Druláková, Ph.D.)
- Zahraniční politika malých států v Evropské unii (doc. Ing. Mgr. Radka Druláková, Ph.D.)
- Aktuální otázky teorie a metodologie výzkumu mezinárodních vztahů (prof. PhDr. Zuzana Lehmannová, CSc.)
- Komplexita vazeb mezi ekonomickou a politicko-bezpečnostní oblastí globalizace (prof. PhDr. Zuzana Lehmannová, CSc.)
- Technologické a ekonomické determinanty globálního systému mezinárodních vztahů (prof. PhDr. Zuzana Lehmannová, CSc.)
- Ekonomické a politické vztahy mezi EU a asijskými zeměmi (doc. Ing. Zuzana Stuchlíková, Ph.D.)
- Analýza zahraniční politiky vybraného státu na hladině jednotlivce (prof. PhDr. Zdeněk Veselý, CSc.)
- Paradiplomacie v kontextu soudobé diplomacie – význam, možnosti a meze, analýza na konkrétním případu (prof. PhDr. Zdeněk Veselý, CSc.)
- Přístup vybrané politické strany k mezinárodnímu postavení ČR – hodnotová východiska, koncepce, aktivity (prof. PhDr. Zdeněk Veselý, CSc.)
- „Maďarská otázka“ v zahraniční politice Slovenské republiky od roku 1993 do vstupu země do Evropské unie v roce 2004 (doc. Ing. Petr Tóth, Ph.D.)
- Maďarsko a Polsko v současných mezinárodních politických a ekonomických vztazích (doc. Ing. Petr Tóth, Ph.D.)
- Národnostní menšiny v mezinárodních politických a ekonomických vztazích v meziválečném období (1918–1939) (doc. Ing. Petr Tóth, Ph.D.)
- Ekonomická a komerční diplomacie v současném světě (doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.)
- Globální governance a regulace chování podnikatelských subjektů (doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.)
- Politická ekonomie ochrany lidských práv (doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.)
- Energetická politika EU: dekarbonizace a změna geopolitického kontextu (doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.)
- Geopolitika Zelené dohody pro Evropu: dekarbonizace jako cesta EU ke globální mocnosti? (doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.)
- The rise of China and its role in today’s global political economy (doc. Jeremy Garlick, Ph.D.) – téma bude po splnění podmínek stanovených Opatřením děkana FMV k doktorskému studiu zpracováváno v anglickém jazyce
- International relations theory: challenges to realism, liberalism, and constructivism (doc. Jeremy Garlick, Ph.D.) – téma bude po splnění podmínek stanovených Opatřením děkana FMV k doktorskému studiu zpracováváno v anglickém jazyce
- China’s Belt and Road Initiative: growing influence in the global South (doc. Jeremy Garlick, Ph.D.) – téma bude po splnění podmínek stanovených Opatřením děkana FMV k doktorskému studiu zpracováváno v anglickém jazyce
Školitelé na KMSD:
- doc. Ing. Mgr. Radka Druláková, Ph.D.
- prof. PhDr. Zuzana Lehmannová, CSc.
- doc. Ing. Zuzana Stuchlíková, Ph.D.
- prof. PhDr. Zdeněk Veselý, CSc.
- doc. Mgr. et Mgr. Andrej Tóth, Ph.D.
- doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.
- doc. Jeremy Alan Garlick, M.A., Ph.D.
Již v rámci přípravy návrhu zaměření doktorské disertační práce před přijímacím řízením doporučujeme návrh konzultovat s potenciálním školitelem.
Po konzultaci s potenciálním školitelem odpovídajícího odborného zaměření může student navrhnout rovněž vlastní téma spadající do rámce výzkumného profilu katedry.
Obchodní a mezinárodní hospodářské právo
Katedra podnikového a evropského práva (vedoucí katedry doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D.)
- Duševní vlastnictví v digitalizované Evropě (prof. JUDr. Martin Boháček, CSc.)
- Právní aspekty elektronického obchodu (prof. JUDr. Martin Boháček, CSc.)
- Právo proti nekalé soutěži (srovnání s právem EU a s vybraným jiným právním řádem) (prof. JUDr. Martin Boháček, CSc.)
- Veřejné zakázky a koncesní smlouvy (prof. JUDr. Martin Boháček, CSc.)
- Veřejnoprávní regulace reklamy (prof. JUDr. Martin Boháček, CSc.)
- Zaměstnanecké vynálezy, zaměstnanecká autorská díla (prof. JUDr. Martin Boháček, CSc.)
- Zneužití dominantního postavení na trhu nebo dohody narušující hospodářskou soutěž (prof. JUDr. Martin Boháček, CSc.)
- Evropská společnost jako nadnárodní forma ekonomické spolupráce (prof. JUDr. Jan Dědič)
- Právní formy restrukturalizace podniku (porovnání – výhody a nevýhody) (prof. JUDr. Jan Dědič)
- Vytěsnění menšinových akcionářů jako ekonomický a právní problém (prof. JUDr. Jan Dědič)
- Aplikace kolizních a procesních aspektů závazkového práva na internetu (doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D.)
- Odpovědnost za nelegální distribuci digitálního obsahu on-line (doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D.)
- Ochrana osobních údajů v sociálních sítích (doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D.)
- Právní aspekty regulace fake news a hate speech (doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D.)
- Judikatura českých soudů týkající se výkladu nařízení Brusel I a Brusel Ibis (doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D.)
- Odpovědnost státu za újmu způsobenou nesprávnou aplikací práva EU (doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D.)
- Právní úprava hromadných žalob ve vybraných členských státech EU a v USA (doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D.)
- Výhrada veřejného pořádku v judikatuře Soudního dvora Evropské unie (doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D.)
- Význam přípravných prací (negotiating history) pro výklad mezinárodních obchodních smluv (doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D.)
- Insolvenční právo (doc. JUDr. Ing. Tomáš Moravec, Ph.D.)
- Evropské a mezinárodní insolvenční právo (doc. JUDr. Ing. Tomáš Moravec, Ph.D.)
- Evropské mezinárodní právo soukromé (doc. JUDr. Ing. Tomáš Moravec, Ph.D.)
Školitelé na KPEP:
- prof. JUDr. Martin Boháček, CSc.
- prof. JUDr. Jan Dědič
- doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D.
- doc. JUDr. Nicole Grmelová, Ph.D.
- doc. JUDr. Ing. Tomáš Moravec, Ph.D.
Politologie
Katedra politologie (vedoucí katedry prof. PhDr. Karel Müller, Ph.D.)
Od akademického roku 2020/2021 se již nelze přihlásit do tohoto doktorského programu.
Okruhy otázek pro přijímací řízení
Mezinárodní ekonomické vztahy
Mezinárodní ekonomické vztahy
- Rizikovost mezinárodního podnikání a faktory, které tuto rizikovost ovlivňují, externí a interní metody zajištění rizik
- Metody a nástroje financování mezinárodního obchodu a dalších forem mezinárodních ekonomických aktivit podniků
- Přímé zahraniční investice, jejich hlavní formy, metody jejich financování a faktory ovlivňující jejich volbu a alokaci
- Finanční řízení v mezinárodním prostředí, strategie podniků ve financování přeshraničních ekonomických aktivit
- Mezinárodní měnový trh, struktura a rozsah transakcí na mezinárodním měnovém trhu, měnové arbitráže a spekulace
- Devizově kursová politika ČR jako součást transformačních procesů
- Společná obchodní politika EU a její vliv na změny v obchodně politických podmínkách v českém zahraničním obchodě po vstupu do EU
- Komparativní výhody ČR a jejich vliv na míru a strukturu otevřenosti české ekonomiky
- Globalizace ve světové ekonomice: Příčiny, pojetí, projevy a charakteristika globalizace
- Pokročilejší teorie světových trhů zboží, kapitálu a práce: Dynamická komparativní výhoda a konkurenční výhoda. Specifika světového trhu práce. Úloha transnacionálních korporací
- Ekonomický růst ve světové ekonomice
- Evropská měnová unie, ERM a problém společné měny eura
- Rozvinuté neevropské ekonomiky a ekonomika EU
- Rozvojové země v mezinárodních ekonomických vztazích – mezinárodní obchod, mezinárodní trhy kapitálu, migrace pracovní síly
- Čína a transformující se ekonomiky
- Základní koncepce mezinárodního marketingu, mezinárodní prostředí a jeho vliv na mezinárodní podnikání
- Strategické plánování a růstové strategie v mezinárodním marketingu
- Formy vstupu na zahraniční trhy. Faktory, které ovlivňují rozhodování o volbě vstupu na mezinárodní trhy
- Segmentace mezinárodních trhů, positioning v mezinárodním prostředí
- Mezinárodní marketingový mix
- Multinacionální a transnacionální korporace a jejich význam ve světové ekonomice
- Konkurenceschopnost národů, Diamant M. E. Portera
- Teorie strategického managementu – typy strategií (diversifikační a diferenciační růstové strategie, mezinárodní podnikatelské strategie – Porterův model internacionalizace generických strategií, Perlmutterův model EPRG, Matice mezinárodních strategií podle Prahalada a Doze)
- Organizace mezinárodních podniků, mezinárodní podnikové sítě a strategické aliance
- Podnikání v kontextu různých národních kultur (pojetí G. Hofstedeho, kulturní klastry S. Ronena a O. Shenkara, kulturní dimenze Fonse Trompenaarse)
Literatura
- Baldwin, Richard E. a Wyplosz, Charles. The economics of European integration. Sixth edition. London: McGraw Hill, [2020], ©2020. xx, 520 stran. ISBN 978-1-5268-4721-8.
- ČERNOHLÁVKOVÁ, Eva, SATO, Alexej, TAUŠER, Josef, aj. Finanční strategie
v mezinárodním podnikání. Praha: ASPI, 2007. 320 s. ISBN 978-80-7357-321-8. - Dicken, Peter. Global shift: mapping the changing contours of the world economy. 7th edition. Los Angeles: Sage, 2015. xxix, 618 stran. ISBN 978-1-4462-8210-6.
- Grauwe, Paul de. Economics of monetary union. Thirteenth edition. New York: Oxford University Press, [2020], ©2020. x, 291 stran. ISBN 978-0-19-884954-4.
- Krugman, Paul R., Obstfeld, Maurice a Melitz, Marc J. International economics: theory & policy [online]. Global edition. Harlow, England: Pearson, [2018], ©2018. The Pearson series in economics [cit. 2021-06-05]. ISBN 978-1-292-21494-8. Dostupné z: https://ebookcentral.proquest.com/lib/vsep/detail.action?docID=5186890.
- Machková, Hana. Mezinárodní marketing. 4. vyd. Praha: Grada Publishing, 2015. 194 s. Expert. ISBN 978-80-247-5366-9.
- PERKINS, Dwight H. et al. Economics of development. 7th ed. New York: W.W. Norton & Company, ©2013. xxiv, 845 s. ISBN 978-0-393-93435-9.
- TAUŠER, Josef. Měnový kurz v mezinárodním podnikání. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Oeconomica, 2007. 162 s. ISBN 978-80-245-1165-8.
- Zadražilová, Dana. Mezinárodní management. 3. přepracované vydání. Praha: Oeconomica, nakladatelství VŠE, 2017. 158 stran. ISBN 978-80-245-2219-7.
Mezinárodní studia a diplomacie
Mezinárodní studia a diplomacie
1. Základní mezníky ve vývoji teorie mezinárodních vztahů, podstata kvalitativního posunu v teoretické reflexi MV.
2. Hlavní debaty v teorii MV, základní otázky, přístupy a metody.
3. Realismus a liberalismus – pokusy o jejich současnou reformulaci.
4. Konstruktivismus jako dominantní přístup ke studiu mezinárodních vztahů? Kritická diskuse.
5. Kritické přístupy a emancipační potenciál teorie mezinárodních vztahů.
6. Nejnovější přístupy ke studiu mezinárodních vztahů: teorie mezinárodních vztahů po konstruktivistické hegemonii.
7. Teoretická reflexe soudobého globálního systému mezinárodních vztahů (aktéři, dynamika, governance).
8. Charakter globalizačních procesů na začátku 21. století (základní tendence a jejich konkrétní projevy v ekonomické a politicko-bezpečnostní dimenzi).
9. Geneze mezinárodního systému, typologie, subsystémy.
10. Střední Evropa v mezinárodních vztazích.
11. Války ve 21. století, politické, ekonomické a další determinanty.
12. Terorismus ve 21. století, politické, ekonomické a další determinanty.
13. Rozšiřování NATO a jeho mezinárodněpolitické důsledky.
14. Stát jako představitel zahraniční politiky.
15. Instituce vytvářející zahraniční politiku a další domácí vlivy na zahraniční politiku.
16. Diplomacie v mezinárodních vztazích.
17. Česká zahraniční politika.
18. Mezinárodní politická ekonomie: role státu a mezinárodních organizací v globalizace.
19. Hospodářský růst a nerovnost ve světové ekonomice, past středního příjmu.
20. Nestátní ekonomičtí aktéři, Global Value Chains, vnitro-oborový obchod.
Doporučená literatura
1. ALDEN, C. and ARAN, A. (2017). Foreign Policy Analysis: New Approaches. Routledge, Taylor & Francis Group, London, ISBN 978-1-138-93429-0.
2. BREUNING, M. (2007). Foreign Policy Analysis: A Comparative Introduction.New York: Palgrave Macmillan, ISBN 978-0-312-29620-9.
3. Baldwin, R. E. (2016). The Great Convergence: Information Technology and the New Globalization. Cambridge: Belknap Press of Harvard University Press, ISBN 978-0-674-66048-9.
4. BERRIDGE, G. R. (2010). Theory and Practice. New York: Palgrave Macmillan, ISBN 978-0-230-22960-0.
5. BLACK, J. (2010). A History of Diplomacy. London: Reaktion Books Ltd., ISBN 978-1-86189-696-4.
6. BURCHILL, S. (2013). Theories of International Relations. Basingstoke: Palgrave Macmillan, ISBN 978-0-415-77842-8.
7. CABADA, L. and WAISOVÁ, Š. (2011). Czechoslovakia and the Czech Republic in World Politics[online]. Lanham: Lexington Books. (Available at: http://ebookcentral.proquest.com/lib/natl-ebooks/detail.action?docID=862645)
8. Dicken, P. (2015). Global Shift: Mapping the Changing Contours of the World Economy. Los Angeles: Sage, ISBN 978-1-4462-8210-6.
9. DUNNE, T., KURKI, M. and SMITH, S. (2013). International Relations Theories: Discipline and Diversity. Oxford: Oxford University Press, ISBN 978-0-19-969601-7.
Obchodní a mezinárodní hospodářské právo
Obchodní a mezinárodní hospodářské právo
- Vývoj a současný stav oboru obchodního práva a jeho postavení v systému českého práva
- Podmínky živnostenského a neživnostenského podnikání
- Podnikatelské subjekty a volný pohyb osob v EU
- Osobní obchodní společnosti
- Kapitálové obchodní společnosti
- Evropské společnosti a evropská hospodářská zájmová sdružení
- Závazky podnikatelů – současná právní úprava v ČR a její vývoj
- Mezinárodně právní aspekty smluvních vztahů při podnikání
- Soutěžní právo (kartelové právo) v ČR a EU
- Právo proti nekalé soutěži
- Právo duševního vlastnictví. Autorské právo. Práva průmyslového vlastnictví
- Řešení obchodních sporů
- Insolvenční řízení
- Právní úprava cenných papírů v ČR a EU
Literatura
- BEJČEK, J. a kol.: Obchodní právo. Obecná část. Soutěžní práv. 1. vyd. Praha: C.H.Beck, 2014.
- BĚLOHLÁVEK, A. J., ČERNÁ, F., JUNGWIRTHOVÁ, M., KLÍMA, P., PROFELDOVÁ, T., ŠROTOVÁ, E.: Nový občanský zákoník. Srovnání dosavadní a nové občanskoprávní úpravy včetně předpisů souvisejících. Plzeň: Aleš Čeněk, 2012. ISBN 978-80-7380-413-8.
- ČERNÁ, S., PLÍVA, S. a kol.: Podnikatel a jeho právní vztahy. Praha, UK v Praze PF, 2013. ISBN 978-80-87146-76-7.
- ČERNÁ, S., ŠTENGLOVÁ, I., PELIKÁNOVÁ, I. a kol.: Právo obchodních korporací, 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2015.
- DĚDIČ, J., ČECH, P.: Evropské právo společností včetně úplného znění předpisů komunitárního práva. 1. vyd. Praha: BOVA POLYGON, 2004. ISBN 80-7273-110-6.
- DVOŘÁK, J., ŠVESTKA, J., ZMELÍNOVÁ, M. a kol.: Občanské právo hmotné. Svazek 1., díl první, obecná část. Praha: Wotters Kluwer ČR, 2013. ISBN 978-80-7478-326-5.
- ELIÁŠ, K. a kol.: Nový občanský zákoník s aktualizovanou důvodovou zprávou a rejstříkem. 1. vyd. Praha: Sagit, 2012.
- GERLOCH, A. Teorie práva. Plzeň: Aleš Čeněk, s.r.o., 6. vydání. 2013. ISBN: 978-80-7380-454-1.
- HORÁČEK, R., ČADA, K., HAJN, P.: Práva k průmyslovému vlastnictví. 2. dopl. a přeprac. Vyd. Praha: C.H. Beck, 2011.
- RABAN, P. a kol.: Občanské právo hmotné. Relativní majetková práva. Brno: Václav Klemm – vydavatelství a nakladatelství, 2013. ISBN 978-80-87713-10-5.
- SVOBODA, P. Úvod do evropského práva. 5. vyd. Praha: C. H. Beck, 2013. ISBN 978-80-7400-488-9.
- ŠVARC, Z. a kol.: Základy obchodního práva po rekodifikaci soukromého práva. 4. upr. vyd. Plzeň : Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2014. ISBN 978-80-7380-504-3.
- BOHÁČEK, M., JAKL, L.: Právo duševního vlastnictví, Praha: VŠE 2002.
- Platné a účinné právní předpisy (k 31. 5. 2019).
Politologie
Od akademického roku 2020/2021 se již nelze přihlásit do tohoto doktorského programu.
Máte o doktorské studium na FMV zájem?
Stačí podat přihlášku!