Podmínky přijetí
Zákonnou podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu je dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Dále je podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu vykonání přijímací zkoušky skládající se z testu z matematiky, z testu z jednoho cizího jazyka a z testu z druhého cizího jazyka. Přijat může být pouze ten uchazeč, který splní bodovou hranici vyhlášenou děkanem pro celkový součet a zároveň bodovou hranici vyhlášenou děkanem pro každý z testů.
Další podmínkou přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu vyučovaného v českém jazyce je prokázání schopnosti porozumět psanému a mluvenému projevu v českém jazyce, a to úspěšným složením maturitní zkoušky z českého resp. slovenského jazyka.
Je možné přijímací zkoušku prominout?
Ano, přijímací zkoušku lze zcela nebo částečně prominout na základě vynikajících výsledků ze střední školy, přijímacích zkoušek nanečisto nebo zkoušky Matematika+.
Výsledky přijímací zkoušky mohou být nahrazeny studijními výsledky ze střední školy, a to konkrétně výsledky z matematiky a těch dvou cizích jazyků (včetně seminářů, pokud nebyl předmět vyučován), ze kterých by uchazeč jinak skládal přijímací zkoušku, za obě pololetí předposledního ročníku a první pololetí posledního ročníku: uchazeč bude přijat bez přijímacího řízení v případě, že průměr výše uvedených devíti známek bude menší nebo roven hodnotě stanovené děkanem, tj.1,75 pro programy Mezinárodní obchod a Cestovní ruch a 1,50 pro program Mezinárodní studia adiplomacie.
Výsledky přijímací zkoušky mohou být nahrazeny výsledky z přijímacích zkoušek nanečisto pořádaných Vysokou školou ekonomickou v Praze (https://nanecisto.vse.cz/), a to v případě, že uchazeč získal u jednoho z pokusů alespoň 70 % bodů ze všech testů, bude uchazeč přijat bez přijímacího řízení.
V případě, že uchazeč skládal u přijímacích zkoušek nanečisto zkoušku jen z jednoho cizího jazyka, a dosáhl alespoň 70 % z obou testů, použijí se výsledky z přijímacích zkoušek nanečisto k vyhodnocení testu z matematiky a tohoto cizího jazyka. Přijímací zkoušku z druhého cizího jazyka složí uchazeč v řádném termínu přijímacích zkoušek.
Výsledky přijímacích zkoušek z matematiky mohou být dále nahrazeny výsledkem zkoušky Matematika+, a to tak, že výsledek 1 z testu Matematika+ se vyhodnotí jako 1000 bodů z přijímací zkoušky, výsledek 2 jako 900 bodů a výsledek 3 jako 800 bodů.
Je nutné dokládat nostrifikaci zahraničního vzdělání?
Vzhledem k tomu, že Vysoká škola ekonomická v Praze získala institucionální akreditaci, nemusí uchazeči o studium dokládat nostrifikaci předchozího zahraničního vzdělání. Agendu posouzení vzdělání spravuje právní oddělení a aplikace pro podání žádosti je k dispozici na http://edu.vse.cz/. Uchazeči prokazují předchozí vzdělání ze zahraničí odevzdáním:
- úředně ověřené kopie zahraničního dokladu o zahraničním středoškolském vzdělání,
- jeho úředního překladu do českého nebo anglického jazyka
- potvrzením příslušné zahraniční střední školy nebo jiného příslušného zahraničního orgánu o tom, že absolvent studia ve středoškolském vzdělávacím programu dané zahraniční střední školy je v uvedeném cizím státě oprávněn ucházet se o přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu.
Agendu posouzení vzdělání spravuje právní oddělení a aplikace pro podání žádosti je k dispozici na http://edu.vse.cz/.
Doklad o obecném uznání rovnocennosti nebo platnosti zahraničního dokladu o dosažení středního vzdělání v České republice (nostrifikace) se vyžaduje jen v případě, že Fakulta mezinárodních vztahů vysloví pochybnosti o dostatečné úrovni, rozsahu nebo obsahu předchozího zahraničního vzdělání uchazeče, doloženého zahraničním dokladem, a vyzve uchazeče k prokázání vzdělání předložením nostrifikace.
Test z českého jazyka pro cizince
Pokud v rámci svého studia na střední škole uchazeč neskládal maturitní zkoušku z českého nebo slovenského jazyka, lze ji nahradit úspěšným složením vstupního testu z českého jazyka, který organizuje katedra anglického jazyka VŠE. Úspěšné absolvování vstupního testu znamená, že uchazeč dosáhne min. 60 % bodů. Na zkoušku se uchazeč musí samostatně přihlásit a na základě této přihlášky obdrží pozvánku k testu na emailovou adresu uvedenou v přihlášce ke studiu. Test je placený (platba není součástí poplatku za přijímací řízení). Bližší informace k testu a způsobu přihlášení je možné nalézt na webové adrese https://kaj.vse.cz/prijimaci-zkouska-z-ceskeho-jazyka/.
Maturitní zkoušku z českého nebo slovenského jazyka lze dále nahradit certifikátem potvrzujícím požadovanou znalost českého jazyka vydaným Fakultou mezinárodních vztahů VŠE v Praze na základě ročního nebo půlročního přípravného kurzu organizovaného fakultou (více na http://kurzy-ceskyjazyk.vse.cz/).
Forma a rámcový obsah zkoušky, kritéria pro její vyhodnocení
Vykonání přijímací zkoušky z matematiky a dvou cizích jazyků má formu tří testů vyplňovaných na počítači. Z každého testu lze dosáhnout max. 1000 bodů. Rámcovým obsahem zkoušky je látka na úrovni gymnázia. Kritériem vyhodnocení je správnost odpovědí. Pro vykonání jazykové části přijímací zkoušky platí: uchazeči si volí dva cizí jazyky, kterými mohou být angličtina (britská), francouzština, němčina, ruština či španělština, pokud nejde o jejich mateřský/rodný jazyk, resp. o úřední jazyk státu, jehož jsou státními příslušníky; ve výjimečných případech může děkan z pravidla pro výběr cizího jazyka povolit výjimku.
Způsob ověření podmínek přijetí
Dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou je ověřováno bezprostředně před vykonáním přijímací zkoušky a nejpozději v den zápisu do studia. Uchazeči jej prokazují odevzdáním úředně ověřené kopie maturitního vysvědčení. Uchazeč, který získal zahraniční středoškolské vzdělání absolvováním studia ve středoškolském vzdělávacím programu na zahraniční střední škole, v mezinárodní střední škole, v evropské škole působící podle Úmluvy o statutu Evropských škol nebo ve škole, v níž ministerstvo povolilo podle školského zákona plnění povinné školní docházky, prokazuje splnění podmínky dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou odevzdání úředně ověřené kopie zahraničního dokladu o zahraničním středoškolském vzdělání, jeho úředního překladu do českého nebo anglického jazyka a potvrzením příslušné zahraniční střední školy nebo jiného příslušného zahraničního orgánu o tom, že absolvent studia ve středoškolském vzdělávacím programu dané zahraniční střední školy je v uvedeném cizím státě oprávněn ucházet se o přijetí ke studiu v bakalářském studijním programu. Agendu posouzení vzdělání spravuje právní oddělení a aplikace pro podání žádosti je k dispozici na http://edu.vse.cz/.
Doklad o obecném uznání rovnocennosti nebo platnosti zahraničního dokladu o dosažení středního vzdělání v České republice (nostrifikace) se vyžaduje jen v případě, že Fakulta mezinárodních vztahů vysloví pochybnosti o dostatečné úrovni, rozsahu nebo obsahu předchozího zahraničního vzdělání uchazeče, doloženého zahraničním dokladem, a vyzve uchazeče k prokázání vzdělání předložením nostrifikace.
Výsledky přijímacích zkoušek nanečisto se přebírají z elektronického informačního systému VŠE v Praze. Uchazeči přijatí bez přijímací zkoušky budou vyrozuměni před termínem přijímací zkoušky a neobdrží na ni pozvánku.
Výsledky zkoušky Matematika+ se ověřují bezprostředně před vykonáním přijímací zkoušky. Uchazeči jej prokazují odevzdáním úředně ověřené kopie výpisu výsledku zkoušky Matematika+ nebo jejím výpisem s elektronickým podpisem.
Schopnost porozumět psanému a mluvenému projevu v českém jazyce se prokazuje doložením maturitního vysvědčení z českého resp. slovenského jazyka.
Výsledky vstupního testu z českého jazyka se přebírají z elektronického informačního systému VŠE v Praze.
Podmínky pro nahrazení maturitní zkoušky z českého nebo slovenského jazyka jsou ověřovány bezprostředně před vykonáním přijímací zkoušky a nejpozději v den zápisu do studia. Uchazeči je prokazují odevzdáním úředně ověřené kopie Certifikátu potvrzujícího požadovanou znalost českého jazyka vydaného Fakultou mezinárodních vztahů VŠE v Praze.
Nejzazší termín pro doložení splnění výše uvedených podmínek je termín zápisu do studia uvedený níže. Na základě písemné žádosti doručené nejpozději v den zápisu může děkan stanovit individuální termín zápisu těm uchazečům, kteří skládají maturitní zkoušku v září a těm uchazečům, kteří čekají na vyřízení nostrifikace. Individuální termín zápisu se může konat nejpozději 17. září 2021.
Podmínka vykonání přijímací zkoušky (skládající se z testu z matematiky, z testu z jednoho cizího jazyka a z testu z druhého cizího jazyka) je ověřena vyhodnocením uvedených testů. Za splněnou je považována v případě, že uchazeč splnil bodovou hranici vyhlášenou děkanem pro celkový součet a zároveň bodovou hranici vyhlášenou děkanem pro každý z testů.
Rozhodnutí o přijetí
O přijetí rozhodne pořadí uchazečů, kteří splnili podmínky přijetí, sestavené podle součtu bodů ze všech předepsaných testů. Podle takto sestaveného pořadí bude přijat takový počet uchazečů, jaký překročí bodovou hranici pro celkový součet stanovenou děkanem v závislosti na finanční politice státu vůči resortu vysokých škol a kapacitě fakulty a Vysoké školy ekonomické v Praze. V případě, že svého práva na zápis do studia (§ 51 zákona č. 111/1998 Sb.) nevyužijí všichni uchazeči, kteří byli přijati, mohou být na takto uvolněná místa přijati uchazeči, kteří projeví zájem o dodatečné přijetí podáním odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí. Kritériem v tomto případě bude pořadí podle počtu celkem získaných bodů, splnění podmínek přijetí a podání odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí.
Formální náležitosti přihlášky
Na fakultu lze podat pouze jednu přihlášku k bakalářskému studiu v českém jazyce. V této přihlášce lze uvést maximálně tři studijní programy. Pořadí programů je závazné a nelze je dodatečně upravovat. Na každý z programů budou nejprve přijati ti uchazeči, kteří jej v přihlášce uvedli na prvním místě a splnili podmínky přijetí. Pokud nebude naplněna kapacita programu uchazeči, kteří tento program uvedli v přihlášce na prvním místě a splnili podmínky přijetí, budou dále na tento program přijati uchazeči, kteří jej v přihlášce uvedli na místě druhém a splnili podmínky přijetí. Pokud nebude naplněna kapacita programu úspěšnými uchazeči, kteří tento program v přihlášce uvedli na prvním, nebo druhém místě, budou dále na tento program přijati uchazeči, kteří jej v přihlášce uvedli na místě třetím a splnili podmínky přijetí. Uvedení druhého, resp. třetího oboru v přihlášce není povinné.
Vzorové testy z minulých let