Ohlédnutí za Výroční konferencí FMV VŠE

Ve středu 18. 10. 2023 se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze konala již tradiční Výroční konferenci FMV VŠE, tento rok na téma Udržitelnost ve financích: Jak dosáhnout dekarbonizace?

Ve dvoupanelové moderované diskuzi vystoupili čeští i zahraniční odborníci, kteří sdíleli s přítomnými své pohledy nejen na témata dekarbonizace, ke které EU míří k roku 2050. V první části diskutovali: Linda Zeilina-Cross, Martin Špolc a Ota Melcher. Pozvání do druhého panelu debaty přijala Hélène Lanier, Raúl García Rodriguéz a Richard Juřík.

Konferenci zahájil svým proslovem pan děkan FMV, doc. Ing. Josef Taušer, Ph.D., který následně předal slovo moderátorovi prvního panelu, proděkanovi pro pedagogickou činnost, Mgr. Ing. Danielu Houskovi, Ph.D. Po představení hostů odstartoval diskuzi Martin Špolc s tématem Transition Finance, který apeloval na důležitost transparentnosti nejen ve finančním sektoru. Sdílel také informaci, že ze strany EU už jsou veškeré legislativní kroky u konce a nyní už je práce na soukromém sektoru. Linda pokračovala s jejím pohledem na význam, který v dnešní době představuje tak často skloňované slovo „udržitelnost“ a „ESG“. Poukázala také na důležitost taxonomie a transparentnosti dostupných dat ve finančním sektoru. Navázal Ota Melcher s tématem „finanční reporting“, o kterém se všichni panelisté shodli, že může sice představovat pro společnosti přidané náklady, ale jde ve výsledku o investici do budoucna.

Na závěr prvního panelu mohli účastníci konference přes platformu Slido pokládat otázky hostům. Jedna z nich směřovala na EU regulace v oblasti finančního reportingu: Nedopadne negativně na konkurenceschopnost v Čechách a v celé EU oproti třetím zemím? Další otázka směřovala na malé a středně velké podniky; Linda komentovala, že české společnosti nejsou dostatečně proaktivní, nejen ve věci reportingu, investic a udržitelných financí. Poslední otázka se zajímala o to, kdy bude dostupná taxonomie v zemědělství. Martin poukázal na fakt, že ta prozatím není dostupná a její další vývoj bude záviset na následujícím složení komise.

První panel skončil krátkým rozloučením hostů, kteří zakončili své myšlenky na probraná témata. Následovala krátká přestávka na občerstvení, po které zahájil moderátor Mgr. Jarolím Antal, Ph.D. druhý panel diskuze. Ten se věnoval převážně tématu dekarbonizace a nesl název Dekarbonizace: Veřejné finance a soukromé financování“ Jaké scénáře třeba zvažovat pro Česko? Debatu otevřel Richard Juřík, který seznámil posluchače s kontextem Česka a jeho aktuálním postojem k dekarbonizaci v rámci Národního plánu pro energetku a klima (NECP). Nastínil, že Česká republika se nyní potýká s mnoha problémy a překážkami, které je potřeba pro dosažení Unií stanovených cílů překonat. Poukázal například na výši investic a apeloval na soukromý sektor, který by se měl chopit investičních projektů a příležitostí. Debata se také dotkla témat centrálního vytápění, ve kterém budou potřeba významné investice.

Celý průběh můžete zhlédnout na záznamu níže.

Děkujeme všem zúčastněným – hostům, přítomným i online připojeným posluchačům – za inspirativní komentáře, dotazy a názory.

Zhlédněte záznam z FIR Annual Conference 2023, letos na téma Sustainability in Finance: How to Make Decarbonisation Happen?

Ohlédnutí za Výroční konferencí FMV VŠE