Jakub Jedlinský z FMV v rozhovoru pro ČT24 o budoucnosti fenoménu NFTs, nezaměnitelných tokenů na blockchainu

Dr. Jakub Jedlinský z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů FMV poskytl rozhovor pro ČT24 na téma moderního fenoménu NFTs, nezaměnitelných tokenů na blockchainu.

Co si vlastně pod pojmem NFT představit? „Zjednodušeně řečeno se jedná o transparentní a trvalý důkaz vlastnictví nějakého unikátního aktiva (v současné době většinou digitálního), který je uložen na blockchainu. Tedy alespoň teoreticky. Úplně na rovinu majitel NFT kupuje vlastně jenom nezpochybnitelný záznam své platby za něco, jakousi digitální účtenku,“ popisuje ekonom Jakub Jedlinský z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, který se problematice kryptoměn věnuje dlouhodobě.

Vzestupu NFT podle něj pomohlo to, že kryptoměny se v posledních letech dostaly do mnohem širšího povědomí veřejnosti. A roli sehrála také pandemie koronaviru. „V důsledku pandemie, lockdownů a finančních podpor obyvatel ze strany vlád drasticky vzrostlo množství lidí, kteří měli relativně velké množství volného času a uspořené peníze, které nebylo za co utratit. Tyto peníze pak často končily v různých investičních aplikacích, na kryptoměnových burzách nebo byly investovány do her. Hernímu průmyslu z tohoto úhlu pohledu pandemie jednoznačně prospěla,“ říká Jedlinský.

V rámci celoškolsky volitelného kurzu Bitcoin and Blockchain se studenti na VŠE učí mimo jiné i takové tokeny vytvářet, především však přistupovat k těmto trendům kriticky a hledat smysluplná využití, nejlépe ve spolupráci s praxí nebo ve vlastním podnikání.