FMV byla partnerem ALTER EKOnomického fóra 2021: Kapitalismus (p)o covidu

Ve středu 12. května proběhlo již čtvrté ALTER EKOnomické fórum, tentokrát na téma Kapitalismus (p)o covidu. FMV byla partnerem akce.

Na úvod fóra vystoupil jeden z nejrespektovanějších britských ekonomů, autor knihy „Greed is Dead“ John Kay. Ten mimo jiné upozornil na křehkost světové ekonomiky danou snahami podniků dosáhnout dokonalého fungování se stoprocentním využitím kapacit. Právě určitá redundance, tedy pohledem klasického kapitalismu nedokonalost, je přitom klíčem k posílení potřebné robustnosti systému, vysvětlil Kay.

V rámci navazujícího panelu zaměřeného na světlé a stinné stránky pandemií urychlené „totální digitalizace“ pak vystoupil ekonom a filozof Tomáš Sedláček.

Jeden z odpoledních workshopů, Budoucnost globálního obchodu, moderoval proděkan FMV a člen Katedry mezinárodních ekonomických vztahů doc. Pavel Hnát. Jeho hostem byl Jan Procházka, generální ředitel EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost).

Účastníci tohoto workshopu se zaměřili na trendy ovlivňující světový obchod. Položili si otázku, zda je současné zpomalení globalizace jejím oslabením, anebo jen skončila vlna hyperglobalizace, která kulminovala kolem roku 2009. Probrali také, jak obchod ovlivňují zvyšující se nejistoty ve světové politice a jak na ně vhodně reagovat. V rámci diskuze došlo i na téma odolnosti a zkracování řetězců.

ALTER EKOnomické fórum 2021  I  Kapitalismus (p)o covidu

Pandemie covidu-19 se stala urychlovačem nastartovaných revolučních megatrendů. Svět zítřka a recept na úspěch v něm se i proto budou v mnohém výrazně lišit od toho, na co jsme zvyklí dnes. Pokud budeme otevření změnám, novinkám a inovacím, a pokud budeme vnímat nové trendy jako příležitost, nikoli jako hrozbu, dokážou se jednotlivci i firmy novým podmínkám na trhu přizpůsobit a navíc z nich i těžit, shodli se účastníci čtvrtého „českého Davosu“.

FMV byla partnerem ALTER EKOnomického fóra 2021: Kapitalismus (p)o covidu