Pokud chceš v budoucnu spojit kariéru s Evropskou unií, tenhle program je to, co hledáš. V rámci něj se specializuješ na oblast hospodářské politiky EU, podnikání na jejím vnitřním trhu a také na evropskou politickou a právní integraci.
Uplatníš se v orgánech EU, ve firmách působících na trzích s vlivem Evropské unie či ve státní sféře, a to na výkonných i manažerských pozicích.
Cílem programu je specializovat ekonomy pro oblast formování a výkonu politik Evropské unie a podnikání na jejím vnitřním trhu vybavené pokročilými teoretickými znalostmi z oblasti mezinárodní ekonomie a schopností strategického rozhodování v kontextu právního a podnikatelského prostředí Evropské unie.
Pro koho je program určen?
Program je vhodný pro nadané ekonomy a absolventy mezinárodních politických vztahů s vynikající znalostí minimálně dvou světových jazyků, kteří se dlouhodobě zajímají o evropskou integraci, jsou schopni porozumět ekonomickým a politickým procesům v širokých ekonomických a mezinárodně politických souvislostech a dovedou se efektivně prosazovat v rámci skupinových projektů v mezinárodních týmech.
Jaké bude moje uplatnění?
Jako absolvent budeš připraven pro práci na výkonných a manažerských pozicích v orgánech Evropské unie, veřejné správě ČR, nevládních organizacích i ve firmách podnikajících na vnitřním trhu Evropské unie i na světových trzích, všude tam, kde se projevuje vliv aktivit Evropské unie.
Jaký dostanu titul?
Po úspěšném absolvování studia dostaneš titul inženýr (Ing.).
Je studium zdarma?
Jelikož jsme veřejná vysoká škola, nemusíš u nás za studium platit.
To by se změnilo pouze v případě prodloužení doby studia o více než rok.
Jaká je standardní délka studia?
Pokud budeš studovat dle plánu, strávíš u nás 4 semestry, tedy dva roky.
Nicméně tím studium končit nemusí. Pokračovat můžeš v rámci doktorského studia.
Jaký je počet přijatých?
Každý rok přijímáme 40 studentů.
Můžu vyjet na semestr pracovat nebo studovat do zahraničí?
Naší snahou je, aby zahraniční zkušenost získalo co nejvíce studentů. Proto jsou semestr v zahraničí nebo stáž v zahraničí integrální součástí studia. Fakulta studenty maximálně podporuje jak po organizační, tak i finanční stránce.
Předmět seznamuje s hospodářskou politikou členských států, její tvorbou v návaznosti na ekonomickou governance EU a ekonomickými charakteristikami, které jsou výsledkem jednotlivých ekonomicko-sociálních modelů v EU. Na konkrétních příkladech ukazuje fungování jednotlivých ekonomických systémů a poukazuje tímto na jejich konkurenceschopnost v evropském i globálním měřítku.
Politiky EU
Předmět je zaměřen na získání znalostí o činnosti Evropské unie z pohledu českých subjektů v ekonomické oblasti (především tedy soukromého sektoru). Pozornost je věnována těm politikám, které jsou z pohledu České republiky a jejích zájmů nejvíce důležité (z hlediska ekonomického a regionálního rozvoje, průmyslu, zahraničního obchodu, zemědělství, dopravy a logistiky a volného pohybu pracovních sil).
Vnitřní trh a nové trendy v ekonomice EU
Pokročilý magisterský kurz, který podrobně rozebírá projekt vnitřního trhu EU a jeho dokončování. Ve druhé části je pak fungování vnitřního trhu nahlíženo z pohledu jednotlivých sektorů. Důraz je kladen na současné trendy ve světové ekonomice a jejich dopad na vnitřní trh a členské státy EU.
Hospodářská a měnová unie a finanční trhy EU
Kurz se věnuje aktuálním problémům a perspektivě měnové integrace v Evropě, stejně jako důsledkům měnové integrace pro tvorbu hospodářských politik v současné EU. Důraz je kladen na zasazení procesu měnové integrace do historického kontextu a do souvislosti s formováním jednotného trhu při existenci rozdílných priorit hospodářských politik členských států.
Vnitřní a vnější bezpečnost EU
Předmět je zaměřen na podání charakteristiky bezpečnostní dimenze v integračním procesu, ať se jedná o zahraničně politické a mezinárodně bezpečnostní aspekty nebo vnitřní záležitosti EU. Důraz je proto kladen na Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU a spolupráci členských zemí EU v záležitostech justice a vnitra, které procházejí v současné době dynamickým vývojem.
Projektový management fondů EU
Předmět je zaměřen na využití evropských strukturálních a investičních fondů (ESI fondů) jako nástroje strukturální politiky EU v praxi ČR. Náplní předmětu je po seznámení se s úlohou strukturální politiky EU a její institucionální a programovou organizací v ČR získání specifických dovedností, zejména znalosti projektového cyklu a přípravy projektů včetně žádostí, studií proveditelnosti, podnikatelského plánu, finanční analýzy a výběru dodavatele s cílem praktického využití ESI fondů v ČR, zejména v podnikatelském sektoru, ale i v sektoru veřejném a neziskovém včetně fenoménu komunitně vedeného rozvoje (CLLD). Předmět je dále zaměřen na analýzu praktických příkladů (case studies) a schopnost jejich využití v praxi.
Víceúrovňové rozhodování v EU
Jádrem kurzu je analýza zapojení různých aktérů evropské integrace do rozhodovacích procesů EU v oblasti ekonomických politik. Zvláštní pozornost je věnována tvorbě národního zájmu (z pohledu různých členských států EU) a zájmům veřejných i soukromých aktérů integrace. Kurz je koncipován jako kolokvium a ve třech okruzích se věnuje teoretickému pojetí evropské ekonomické integrace, praxi rozhodovacích procesů EU a zapojení jednotlivých subjektů v nich.
Blok kurzů vedlejší specializace
Vedlejší specializace Tě bude dále specializovat. Můžeš si vybrat z nepřeberné nabídky fakultních vedlejších specializací nebo vedlejších specializací jiných fakult.
Jaký budu mít rozvrh?
Zajímá Tě, jaký budeš mít rozvrh? Na vzorový rozvrh se můžeš podívat tady. Velkou výhodou studia na FMV je, že si od dalších semestrů tvoříš rozvrh sám! Můžeš tedy mít výuku celý týden, ale třeba taky jenom tři dny. Nebo pouze odpoledne. V tomto nabízíme studentům velkou míru flexibility a odpovědnosti.
Studijní plán pro celé magisterské studium si můžeš prohlédnout zde. Zjistíš tak, jaké kurzy budeš studovat během následujících dvou let.
Jelikož jsme Fakulta mezinárodních vztahů, chceme, abys získal autentickou mezinárodní zkušenost. Jedná se o nenahraditelnou zkušenost, která Tě obohatí na celý život a získáš významnou konkurenční výhodu na pracovním trhu.
Kromě studia v zahraničí je pro nás podstatná i zkušenost z reálného světa. Proto nabízíme systém stáží, který je plně integrovaný do studia. Po několik týdnů či celý semestr nechodíš na přednášky, ale místo toho získáváš znalosti a dovednosti ve firmě či instituci. Jedná se o nenahraditelnou zkušenost, která Tě obohatí na celý život a získáš významnou konkurenční výhodu na pracovním trhu.
Smyslem vedlejší specializace je rozšíření kvalifikace podle vlastní volby, a to díky bloku vysoce specializovaných předmětů.
Jak vypadá přijímací zkouška?
V rámci přijímacího řízení na Fakultu mezinárodních vztahů absolvuješ test z ekonomie, odborného předmětu a jednoho cizího jazyka. Z každého z nich můžeš dosáhnout maximálně 1000 bodů. Další podrobnosti nalezneš na tomto odkazu.
FMV pořádá každoročně Den otevřených dveří pro zájemce o studium. Uchazeči mohou nahlédnout do vysokoškolského prostředí v žižkovském kampusu, dozvědí se podrobné informace o jednotlivých programech a možnostech, které svým studentům FMV nabízí.
VŠE pořádá dvakrát v roce (v prosinci a březnu) Den otevřených dveří pro zájemce o studium. Uchazeči mohou nahlédnout do vysokoškolského prostředí v žižkovském kampusu, dozvědí se podrobné informace o jednotlivých programech všech šesti fakult a možnostech, které svým studentům VŠE nabízí.
Weby Vysoké školy ekonomické v Praze využívají pro optimalizaci svého obsahu a poskytovaných služeb cookies. Prosíme o udělení souhlasu s jejich uložením. Zobrazit více informací
Vyberte služby, pro které chcete povolit využívání cookies: