Udržitelnost v korporacích? Seznamte se s problematikou ESG!
ESG, které lze dnes prakticky zaměňovat za pojem korporátní udržitelnosti, znamená souhrnnou zkratku pro otázky životního prostředí (Environmental), společenské (Social) a správy a řízení (Governance+). Postupem času se vyvinula z pojmu CSR (corporate social responsibility), tedy společenské odpovědnosti firem a staví na myšlence pragmatického firemního růstu a tvorby hodnoty v dlouhém období.
Vzhledem k tomu, že v lednu tohoto roku nabyla účinnost evropská směrnice o reportingu korporátní udržitelnosti (CSRD), odstartovaly mohutné přípravy firem na nové povinnosti. V rámci ESG reportingu jde především o řadu interních procesů (a report samotný je tak „pouhou“ špičkou ledovce). Povinnost se dotkne nejen přibližně 50 tisíc firem v EU, ale odhadem i dalších 10 tisíc firem se sídlem mimo EU. Proměna pracovního trhu už započala – firmy vytvářejí nová ESG oddělení, členové statutárních orgánů jsou školeni (příp. obměňováni), oddělení řízení rizik rutinně posuzuje změny klimatu atd.
Fakulta dlouhodobě sleduje nové trendy v podnikání a business prostředí a studentům, kteří by se rádi na ESG zaměřili, tak nabízí řadu kurzů na toto téma:
Předměty s tématikou ESG
2IB421 - Global ESG and Implications for Sustainable Business
Cílem předmětu je seznámit studenty s oblastí udržitelnosti a ESG (Environement, Social, Governance) managementu a hlavními diskutovanými tématy do té míry, aby se mohli rozhodnout, zda je pro ně zajímavé další prohlubování znalostí této tématiky buď „učením při práci“ v mezinárodních organizacích nebo přímo v ESG útvarech firem.
2PR513 - Sustainability Reporting
V rámci předmětu si studenti osvojují, jak přistupovat k rizikům a příležitostem týkajících se udržitelnosti a jakým způsobem tyto informace hodnotit a sjednoceně klasifikovat v rámci tří ESG dimenzí. Kurz významně rozvíjí analytické schopnosti ve vztahu k udržitelnosti podniků a umožňuje studentům zhodnotit a kriticky posoudit různorodé rámce reportingu o udržitelnosti.
2MO446 - Food Waste Management
Předmět představuje problematiku plýtvání potravinami v kontextu aktuálního tématu udržitelnosti. Důraz je kladen na mezinárodní aspekty a na zaměření na podnikovou sféru. Předmět má budoucí podnikatele připravit na reflektování tohoto tématu v běžných podnikových procesech od logistiky a skladování, přes řízení lidských zdrojů, compliance a marketing až po finance.
2PR511 - Compliance a podnikatelská etika
Cílem tohoto kurzu je zlepšit schopnost studentů rozvíjet firemní hodnoty a kulturu dodržování předpisů v domácím i mezinárodním kontextu. Po úspěšném absolvování kurzu studenti budou schopni kriticky posoudit firemní politiky s ohledem na jejich soulad s pravidly hospodářské soutěže a vytvořit pravidla pro řízení úplatků, korupce a jejich důsledků.
2PR514 - Kontinuita podnikání a krizový management
V tomto předmětu se studenti učí, jak dosáhnout nepřetržitého provozu podnikání, jak zvýšit jeho odolnost a zajistit krizové řízení, a to v jakékoli oblasti podnikání, v neziskových nebo vládních organizacích. Studenti jsou po absolvování schopni navrhnout procesy a organizační modely, které zajistí, aby organizace reagovala na hrozby kontinuity podnikání.
2PL432 - Etika, odpovědnost a udržitelnost v moderní společnosti (česky)
Cílem kurzu je rozvíjet u studentů schopnost kritického zvažování a posuzování etických aspektů fungování moderní společnosti. Důraz bude kladen též na osvojení si teoretických znalostí a praktických dovedností, nutných k prosazování etických principů odpovědnosti a udržitelnosti ve strategickém řízení organizací a podniků.
2IB468 - Etika ve financích
Cílem kurzu je zvýšit povědomí studentů o možných etických problémech, kterým čelí firmy, manažeři a zaměstnanci při přemýšlení o finančních zákonech a jejich prosazování. Primárním cílem tohoto předmětu je připravit studenty na to, co dělat, když se v průběhu své kariéry setkají s etickými dilematy.
2CR204 - Udržitelný rozvoj a cestovní ruch
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy, indikátory a cestami prosazování udržitelného rozvoje s důrazem na jeho souvislosti s rozvojem cestovního ruchu. Samostatná pozornost je věnována environmentální dimenzi tohoto rozvoje, včetně její ekonomické a politické stránky.
2PR512 - Enterprise Risk Management
Tento kurz je praktickým úvodem do řízení podnikových rizik a normy ISO 31000, která je celosvětovou normou pro řízení rizik. Celkově je tento kurz navržen tak, aby zvýšil schopnost studentů porozumět současným výzvám a příležitostem v oblasti řízení rizik na celém světě.
2PR514 - Business Continuity & Crises Management
V předmětu Business Continuity and Crises Management se studenti naučí, jak dosáhnout nepřetržitého provozu podnikání, jak zvýšit odolnost a zajistit krizové řízení. Studenti budou schopni navrhnout procesy a organizační modely, které zajistí, aby organizace reagovala na hrozby kontinuity podnikání.
Vyučující z FMV jsou také jakožto experti nominováni do různých poradních orgánů, a to ať už na národní či mezinárodní úrovni, působí jako pozorovatelé v řadě asociací nebo vystupují na mezinárodních fórech:
FMV jako lídr v oblasti ESG
Fakulta umožňuje a podporuje vedení závěrečných prací na téma udržitelnosti, udržitelného podnikání, ESG a etiky.
Možnost konání odborné stáže nebo praxe na téma ESG v podnikatelském i neziskovém sektoru (např. vývoj ESG reportingu, hodnocení rizik apod.) – stáže a praxe zprostředkovávané fakultou jsou akreditovány a studenti mohou za úspěšné dokončení stáže získat až 21 kreditů.
Fakulta jako první a jediná spustila výuku ESG reportingu podle plánovaných evropských pravidel (viz zde).
Fakulta vyučuje unikátní vedlejší specializaci propojující ESG s compliance a korporátním řízením (governance), kterou vedou zkušení vyučující z praxe a nejlepším studentům je umožněno zdarma navštěvovat vzdělávací program České bankovní asociace díky exkluzivní spolupráci.
Fakulta spolupracuje s renomovanými společnostmi a organizacemi v oblasti ESG – ať už ve výuce nebo při přednášení.
Fakulta rozvíjí úzkou spolupráci s Evropskou investiční bankou – první bankou oznamující souladnost s principy Pařížské dohody o změně klimatu. Každý rok mají tak naši studenti např. možnost zúčastnit se letní školy od Evropské investiční banky zaměřené na financování a přechod na udržitelné hospodářství.
Na fakultě dlouhodobě působí Institut pro udržitelné podnikání vedený prof. Šauerem.
Fakulta společně s Univerzitou Karlovou pořádá každoročně prestižní konferenci „Environmental Economics, Policy and International Relations” s experty na environmentální ekonomii.
Proč je ESG relevantní?
ESG je pro investory, banky, klienty i další stakeholdery stále důležitější. Firmy, jež upřednostňují ESG, mají lepší pozici pro řízení dlouhodobých rizik a příležitostí při přechodu k udržitelnějšímu hospodářství.
Vzhledem k tomu, že stále více firem upřednostňuje principy ESG, roste poptávka po odbornících s odbornými znalostmi v této oblasti. Zapsáním se do kurzů souvisejících s ESG tak můžete získat dovednosti a znalosti akcelerující Vaši budoucí kariéru.
Firmy upřednostňující ESG jsou často inovativnější, mají lepší postupy řízení rizik a s větší pravděpodobností přilákají a udrží si talentované zaměstnance. Získejte náskok před ostatními a zvyšte své šance na zajímavou práci.
ESG není jen o zvyšování ziskovosti, ale také o vytváření pozitivního dopadu na životní prostředí a společnost. Studenti díky pochopení ESG na úrovni firmy mohou přispět k udržitelnější budoucnosti celé společnosti.
Proč je ESG pro Fakultu relevantní?
odpovídá děkan FMV doc. Ing. Josef Taušer Ph.D.
„Pojem ESG s sebou na jednu stranu nese silný finanční podtext – jde totiž hlavně o jeden z pilířů rámce pro udržitelné financování – ESG reporting firem má napomoci lepšímu a komplexnímu porozumění jejich business modelu (zda je udržitelný v dlouhém období, jak je tvořena hodnota), a má tak vést k věrnějšímu ocenění (díky jednotné transparentnosti). Na druhou stranu je potřeba věc vnímat jako příležitost k znovuotevření tradičních manažerských témat v novém kontextu: stakeholder engagement, rozsah povinnosti péče řádného hospodáře (zahrnutí posuzování ESG mezi tzv. fiduciární povinnosti), řízení rizik (ESG jako operační riziko), ošetření negativních externalit, tvorba hodnoty firmy a identifikace nových příležitostí aj.“
Jak na zájem o ESG reagovala FMV?
odpovídá děkan FMV doc. Ing. Josef Taušer Ph.D.
„Vzhledem k tomu, že na fakultě působí uznávaní odborníci, nebyl problém výuku modernizovat a uspokojit nabídku jak ze strany praxe, tak studentů. Zvláště bych vyzdvihl unikátní spolupráci s Evropskou investiční bankou (pořádání letní školy), která je skutečným lídrem ve schopnosti posuzovat udržitelnost byznysu konkrétních ekonomických aktivit (v rámci povinného screeningu pro účely financování různých investičních záměrů).“