Volit do senátu budeme na FMV poprvé online. Jak na to?

14. června
2023

Ve středu 14. června 2023 od 10:00 do 16:00 nás čekají řádné volby do Akademického senátu Fakulty mezinárodních vztahů. Zcela poprvé budeme hlasovat elektronicky prostřednictvím InSIS, a proto jsme připravili formou otázek a odpovědí návod, jak postupovat. Nicméně není se čeho bát, nakonec volby proběhnou jednodušeji než dříve, a navíc se jich díky možnosti volit na dálku může zúčastnit více voličů.

Přehled kandidátů naleznete zde.

Prakticky jsou dvě možnosti. Buď počkám, až mi na školní email přijde zpráva, ve které bude přímý proklik k volebnímu lístku (mail bude mít v předmětu „Zahájeno hlasování ve volbách“). Tuto zprávu můžu očekávat jen několik málo minut po zahájení hlasování, které je nastaveno na 10:00, a po otevření odkazu můžu rovnou vybírat z kandidátů.

Pokud nechci čekat na email, najdu si po přihlášení do InSIS v části eAgenda odrážku Portál voliče. Zde uvidím řádek FMV – senátní volby akademičtí pracovníci, respektive FMV – senátní volby studenti (podle toho, do jaké kurie volím). Přesně v 10:00 se  mi zpřístupní hlasovací lístek kliknutím na ikonu ve sloupci Hlasovat.

Pokud nevidím v InSIS Portál voliče, může být tato aplikace schovaná a je potřeba ji v dané části (eAgenda) rozbalit pomocí bílé šipky v pravém dolním rohu.

Jsem-li akademickým pracovníkem na FMV, můžu vybrat nejvýše 12 kandidátů. Mohu ale vybrat i méně než 12 jmen, záleží na mé preferenci. Pro více než 12 kandidátů mi InSIS neumožní odhlasovat. Mám tak jistotu, že má volba bude platná. Volební lístek také počítá s variantou, „Zdržet se hlasování“.

Jsem-li studentem či studentkou na FMV, vybírám si nejvýše 6 kandidátů. Vše ostatní platí obdobně, jako u voleb akademických pracovníků.

Volby musí být tajné, proto se můj hlas musí zašifrovat. Jakmile vyberu své zvolené zástupce a kliknu na Hlasovat, zobrazí se mi v InSIS výzva k zašifrování mého hlasu, kterou potvrdím kliknutím na „Zašifrovat hlasovací lístek“. Pokud budu chtít po odeslání lístku ověřit, že můj hlas byl započítán, musím zkopírovat vyznačenou část z aktuálně zobrazené stránky – viz odpověď na otázku 4) níže. Poté je ještě nutné hlasovací lístek odeslat kliknutím na tlačítko „Odevzdat hlasovací lístek“. Bez tohoto posledního kroku nebude mé hlasování dokončené.

Ještě před kliknutím na tlačítko „Odevzdat hlasovací lístek“ si musím zkopírovat řetězec písmen, který je tučně vyznačen (končí až před pomlčkou) (s pomocí Ctrl + C) a který je unikátní pro mé hlasování. Toto ověření je volitelné, dělám tak pouze v případě, pokud si chci své hlasování později ověřit. Zkopírovaný řetězec si vložím do libovolného dokumentu, např. ve Wordu (Ctrl + V), kde si jej uložím pro ověření po skončení voleb.

Pokud jsem kliknul na Odevzdat hlasovací lístek, vidím hlášku „Hlasování proběhlo v pořádku. Váš hlas byl uložen.“ Svůj odevzdaný hlasovací lístek nyní můžu najít v Portálu voliče v záložce „Proběhlé volby“. Až volby skončí, můžu ve sloupci Ověřit kliknout na zobrazenou ikonu a v Seznamu hlasů najít (přes Ctrl + F) dříve zkopírovaný řetězec písmen, který označuje mé hlasování.

Ano. Abyste mohli odhlasovat, musíte svůj lístek zašifrovat – viz odpověď 3). V InSIS je zaznamenáno, že jste odhlasovali (abyste nemohli hlasovat vícekrát), ale nikdo nemůže vidět, pro koho jste hlasovali právě díky zašifrování.

Pokud budete během voleb potřebovat vyřešit nějaký problém, pište, prosím, na email: bic@vse.cz.

Volební komise FMV VŠE v Praze dne 12. června 2023

Volit do senátu budeme na FMV poprvé online. Jak na to?