Úspěch výzkumníků z FMV: Zpráva o plýtvání potravinami ovládla média

Nedávno se výzkumníci z Fakulty mezinárodních vztahů podíleli na výzkumu ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a organizací Zachraň jídlo. Veronika Mokrejšová, v týmu s Alenou Filipovou a Jiřím Zemanem z Katedry mezinárodního podnikání FMV VŠE z dostupných dat zjistili, že české domácnosti v průměru za rok vyhodí přes 50 kilogramů potravin na jednoho jejího člena. Po přepočtu na peníze by to znamenalo, že rodina se dvěma dětmi by mohla ušetřit až 14 000 Kč, pokud by své spotřební chování přehodnotila.

A tak není divu, že v době, kdy se může mnoho domácností potýkat s nepříznivou finanční situací, výsledky výzkumu zaujaly média po celé České republice. Plýtvání s potravinami ale zdaleka není jen otázka peněz. Je překročení doporučeného data spotřeby doopravdy důvod k vyhození potraviny? Které spotřební zboží je obětí plýtvání nejčastěji a jak celý výzkum probíhal? Přečtěte si celý článek o tom, co zjistili výzkumníci z FMV!

Krátce po zveřejnění výsledků se statistky a vysoká čísla nespotřebovaných potravin rozšířily do zpráv, internetových článků a televizních vysílání. Paní doktorka Mokrejšová také osobně vystoupila v hlavních zprávách 10. 2. 2023 na Primě (minuta 4:20) a o den později i ve vysílání ČT24 (cca 30. minuta).

Jsme hrdí na akademické úspechy členů a zaměstnanců FMV. Děkujeme za Váš přínos společnosti a za reprezentaci fakulty!

Úspěch výzkumníků z FMV: Zpráva o plýtvání potravinami ovládla média