Studium v zahraničí – předměty
Veškeré informace ke studiu v zahraničí lze snadno nalézt na stránkách OZS, případně na zde. Tady se dozvíte všechno potřebné k formalitám okolo předmětů, které budete v zahraničí studovat.
Výběr předmětů pro zahraniční studium studentů FMV
Kolik kreditů je třeba v rámci zahraničního studia odstudovat?
Fakulta mezinárodních vztahů považuje studium v zahraniční za integrální součást studia, a proto podporuje uznávání předmětů v co nejširší možné míře.
Z tohoto důvodu doporučujeme studovat v zahraničí předměty za 30 ECTS, přičemž minimum je 24 ECTS. Tuto skutečnost je třeba vzít v úvahu již při výběru předmětů a volit si i takové předměty, které by mohly být uznané jako povinné (více informací níže).
Kdy a jak si mám vybrat předměty na zahraniční škole?
Všechny předměty musí mít tematickou vazbu ke studované hlavní nebo vedlejší specializaci a odpovídající úroveň (na magisterském studiu zpravidla graduate kurzy, tj. kurzy pro magisterské studium). Při výběru předmětů se můžete inspirovat také zkušenostmi studentů, kteří na dané škole studovali před Vámi.
Výběr předmětů konzultujte s proděkanem pro zahraničí a finance v rámci podpisu (Online) Learning Agreementu. Podle aktuální situace na místě lze výběr předmětů měnit (další informace viz níže).
Studenti, kteří neztrácejí rezervní kredity, by se neměli bát je na zahraničním výjezdu čerpat za unikátní předměty nebo jazykovou výuku. Jazyková výuka na úrovni C1 a výš lze obvykle uznat do skupiny hV i fVM.
V rámci podpory vyjíždějících studentů vyplácí FMV speciální příspěvek ze svého stipendijního fondu pro studenty v zámoří a Rusku. O tento příspěvek není třeba žádat, vyřizuje se automaticky.
Které předměty ze zahraničního studia mi fakulta může uznat?
Volitelné předměty vztahující se k oboru studia
- uznány budou do skupiny fVM nebo hV, ve které disponuje na začátku studia většina studentů FMV 18 až 21 kredity v závislosti na studijním plánu;
- do „Table B/Courses at home institution“ uvádějte jako fVM Faculty Electives nebo hV Major Specialization Electives a skutečný počet kreditů, který Vám ve skupině zbývá;
- na bakalářském studiu jde o skupinu fVB.
Povinné předměty, pokud s jejich uznáním souhlasí jejich garant
- o schválení předmětu, resp. jeho posouzení garantem před výjezdem, se žádá speciální žádostí v Kontakním centru InSIS (detaily ve studentském intranetu);
- přes kontaktním centrum je třeba garantovi předmětu na VŠE nunto poskytnout dostatek informací, zejména sylabus kurzu,
- do Table B/Courses at home institution uveďte ident, název a počet kreditů na VŠE, shodu sylabu musí podpisem potvrdit garant předmětu (nově také již v Learning Agreementu).
Předměty vedlejší specializace, pokud s jejich uznáním souhlasí garant vedlejší specializace
- o schválení předmětu, resp. jeho posouzení garantem před výjezdem, se žádá speciální žádostí v Kontakním centru InSIS (detaily ve studentském intranetu);
- přes kontaktním centrum je třeba garantovi předmětu na VŠE nunto poskytnout dostatek informací, zejména sylabus kurzu,
- do Table B/Courses at home institution uveďte ident, název a počet kreditů na VŠE, shodu sylabu musí podpisem potvrdit garant předmětu nebo vedlejší specializace (nově také již v Learning Agreementu);
- u volitelných předmětů vedlejších specializací (sV) většinou není nutný ident přesného ekvivalentu, ale přesto je třeba souhlas garanta vedlejší specializace.
Celoškolsky volitelné předměty
- jedná se zejména o jazykové předměty
- vzhledem k tomu, že studijní plány s těmito předměty nepočítají, jde tato výuka z rezervních kreditů.
- do Table B/Courses at home institution uvádějte jako cVM General Electives a takový počet kreditů, aby součet v Table A/Courses at host institution a v Table B/Courses at home institution byl shodný (pokud v rezervě již tolik kreditů nemáte, kontaktujte neprodleně proděkana pro pedagogiku a rozvoj
- na bakalářském studiu jde o skupinu cVB
Další skupiny předmětů dle studijního plánu
- např. oJV, oJP, fJV, fJP, sV
Povinné jazykové předměty (fJP a oJP)
- uznat lze pouze povinné jazyky ze skupin fJP a oJP
- jazyky ze skupin fJV a oJV se uznávají pouze do skupin fVB nebo cVB
- vždy konzultujte na jazykové katedře, abyste zvolili potřebnou úroveň (mezi B2 a C2)
- o samotné schválení předmětu, resp. jeho posouzení garantem před výjezdem, se žádá speciální žádostí v Kontakním centru InSIS (detaily ve studentském intranetu);
- přes kontaktním centrum je třeba garantovi předmětu na VŠE nunto poskytnout dostatek informací, zejména sylabus kurzu.
Learning Agreement a žádost o uznání předmětů
Jak vypadá Learning Agreement a kdo ho schvaluje?
Learning Agreement i jeho změny podepisuje proděkan pro zahraničí a finance.
Naprostá většina evropských univerzit dnes používá Online Learning Agreement (OLA), jeho logika je ovšem stejná, jako je v případě výjezdů na partnerské mimoevropské školy.
Příklad vyplněného (dnes již ovšem nepoužívaného typu) Learning Agreementu je zde. Dokument slouží jako ilustrace. Další informace o LA/OLA naleznete na stránkách Oddělení zahraničních styků.
POZOR: Schválení Learning Agreementu zbytečně neodkládejte, abyste se nedostali do časové tísně před výjezdem. To platí zejména na konci letního semestru.
Uznání předmětů po návratu se řeší s proděkanem pro pedagogiku a rozvoj.
Jak se dá Learning Agreement změnit?
Schválenou Learning Agreement lze měnit pouze se souhlasem proděkana pro zahraničí a finance. K většině změn obvykle dochází po příjezdu na zahraniční univerzitu, kdy zjistíte, které Vámi vybrané kurzy jsou skutečně k dispozici.
V případě OLA se mění předměty přímo v elektronické aplikaci.
V případě, že LA je podepsán ve fyzické podobě, slouží ke změnám druhá strana dokumentu. Postup níže platí pouze pro tyto případy (tedy netýká se OLA):
K urychlení komunikace v této situaci jsou změny Learning Agreementu proděkanem pro zahraniční vztahy a PR schvalovány elektronicky, tj. e-mailem, a podpis změn probíhá zpětně až po návratu ze studia v zahraničí.
V tomto e-mailu se změnami je vždy třeba uvést:
- jaký předmět chcete odstranit – název a počet ECTS kreditů
- jaký předmět chcete přidat – název a počet ECTS kreditů
- celkový počet ECTS kreditů po provedení změn
Tyto informace uvádějte prosím vždy do textu mailu, a to i v případě, že zasíláte v příloze scan Learning Agreementu.
Po odsouhlasení změn uzná takový e-mail i OZS.
Žádost o uznání předmětů
Od 4. května 2020 se žádost o uznání podává elektronicky prostřednictvím aplikace v InSIS. Podrobné instrukce jsou zveřejněny v intranetu FMV.