Zbyněk Dubský z FMV v listopadu třikrát na ČT24: Jak komentoval situaci na Ukrajině?

Ing. Zbyněk Dubský, Ph.D. je odborným asistentem na Katedře mezinárodních studií a diplomacie a jako experta na mezinárodní politické dění si ho tento měsíc pozvala ČT24, aby okomentoval současné dění na ukrajinské frontě.

Doktor Dubský se objevil ve dvou Ranních vysíláních v pátek 4. 11. a v úterý 15. 11. 2022. O 5 dní později se zúčastnil delšího rozhovoru v rámci pořadu Devadesátka s podtitulem Ruské útoky na Ukrajinu pokračují.

Ranní vysílání na ČT24 ze 4. 11. 2022 přineslo zprávy o tom, že kvůli ruským útokům se ocitlo téměř 4,5 milionu Ukrajinců v Kyjevě a dalších částech země bez elektřiny. Stejně tak se objevily zprávy, že ruské síly se pravděpodobně stáhnou ze svých pozic na západním břehu Dněpr. Tuto domněnku potvrdil pan Dubský i ve svém komentáři: Podle něj se právě Cherson a pravý břeh Dněpru postupně staly izolovanými částmi, které je pro Rusko logisticky náročné udržovat pod svým vlivem.

V Ranním vysílání o několik dní později (15. 11. 2022) pan doktor Zbyněk Dubský komentoval také zprávu o domluvě evropských ministrů obrany ohledně navýšení fondu, který pomáhá Ukrajině financovat nákup zbraní.

Do ČT24 byl pan doktor tento měsíc pozván ještě jednou, tentokrát na delší reportáž v rámci pořadu Devadesátka, který spolu s dalšími experty komentoval nejnovější zprávy z probíhajícího válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou: Jaký vliv může mít na současnou situaci politická situace v Íránu, který nedávno potvrdil spolupráci s Ruskem? Jak dokáže Rusko fungovat se sankcemi, které na něj byly uvaleny v reakci s jeho agresí na Ukrajině? Ostřelování Záporožské elektrárny, kdo je na vině? Přežije ukrajinská energetická infrastruktura další ruské útoky?

Rozhovor zkrácené verze pořadu Devadesátka na ČT24 uzavřela moderátorka připomenutím posledního vyjádření ukrajinského prezidenta. To mluví o tom, že se Ukrajina otevře vyjednávání až v momentu, kdy se ruská armáda stáhne z jeho území. Pan doktor uzavřel debatu jeho komentářem:

Sledujte naše stránky, aby vám neunikla žádná další reportáž se členy naší fakulty. Děkujeme za reprezentaci v médiích!

Zbyněk Dubský z FMV v listopadu třikrát na ČT24: Jak komentoval situaci na Ukrajině?