Studentka Anna Korienieva reprezentovala FMV na Future Leaders Model United Nations v Instanbulu

Čtvrteční večer prvního březnového týdne jsem strávila na palubě letadla. Destinace? Istanbul. Oproti běžnému účelu cestování do tak turistické destinace jsem měla mnohem vážnější agendu. Byla jsem pozvána jako generální tajemnice a zároveň předsedkyně Výboru Spojených národů pro lidská práva na konferenci Future Leaders Model United Nations 2022,“ uvádí svou cestu studentka magisterského programu Mezinárodní studia a diplomacie Bc. Anna Korienieva.

Co je model OSN neboli „MUN“?

MUN představuje akademickou simulaci orgánů, výborů nebo agentur v rámci struktury OSN. Mezi ty nejčastěji simulované patří například Rada bezpečnosti, Ekonomická a sociální rada, Světová zdravotnická organizace a Valné shromáždění. Každému delegátovi je přiřazen určitý stát, jehož zájmy hájí během diskusí na předem určené téma. Tyto diskuse se řídí modifikovaným jednacím řádem toho výboru, v jehož čele stojí předseda, neboli „chair“.

„Celkem do Istanbulu dorazilo lehce přes 70 studentů středních a vysokých škol z různých koutů světa. Měla jsem možnost poznat skvělé a šikovné lidi z Malajsie, Pákistánu, Iráku, Nepálu, Tádžikistánu, Zimbabwe a Rwandy. Velká delegace dorazila i z Etiopie. Tato kulturní rozmanitost je něco, co na tomto druhu akcí oceňuji nejvíce. Pomáhá to rozšířit obzory a navázat spoustu zajímavých kontaktů,“ pokračuje Anna.

„Pokud Vás zaujal koncept modelu OSN a chcete se vžít do role diplomata, doporučuji zvážit připojení do studentského spolku MUN Prague, který působí na FMV. Právě tam jsem začala svoji muňáckou cestu, která mě v minulosti zavedla například do Cambridge, Mentonu, Mnichova a teď i do Istanbulu,“ uzavírá svou cestu Anna. Více informací najdete na webu nebo instagramu studentské organizace.