Spolek European Horizons se zúčastnil European Youth Event ve Štrasburku

Na začátku měsíce se členové spolku European Horizons na FMV, spolu s dalšími tisíci mladých Evropanů, vydali do Evropského Parlamentu ve Štrasburku, kde se konal letošní ročník dvoudenní akce European Youth Event (EYE). Více než 160 aktivit, které v jejím rámci probíhají, slouží jako základ pro Konferenci o Budoucnosti Evropy (Conference on the Future of Europe). Spolek European Horizons je studentský think-tank, který umožňuje mladým lidem se zájmem o evropskou politiku rozvíjet své nápady a posilovat myšlenku společné Evropy a užších transatlantických vazeb.

Akce se za FMV chapter spolku zúčastnili studenti Julian a Samuel, kteří se s námi o své zážitky z Eropean Youth Event podělili.

Jak jste si celou akci užili?

Julian Stöckle: „Bylo doopravdy úžasné moci se znovu osobně setkat s ostatními mladými lidmi napříč Evropou, a ne pouze na obrazovce. Samu a já jsme tak měli možnost poznat ostatní členy European Horizons konečně na živo. Celá akce, a vůbec všechny aktivity během EYE, se zabývaly širokým spektrem témat, od změny klimatu až po mladý aktivismus a role Evropy v dnešním světě. Nejen proto akci hodnotím jako opravdu obohacující. Kromě toho, Štrasburk je krásné město, které rozhodně stojí za návštěvu!“

Samuel Pelech: „The European Youth Event mě hodně ovlivnila. Nejen že jsem měl tu možnost reprezentovat naší pražskou chapter EuH, ale také jsem se mohl poznat se spoustou úžasných a inspirativních lidí z celého světa. Moc rád jsem se konečně osobně setkal se členy naší organizace po více než roce online konferencí a schůzek. A abych nezapomněl: Procházet se budovou Evropského parlamentu a účast na nejrůznějších workshopech bylo skutečně impozantní.“

Jaký nejzajímavější poznatek jste si z EYE odnesli?

Samuel Pelech: „Já osobně jsem byl mile překvapen, kolik mladých a ambiciózních lidí přišlo společně debatovat nad současnými problémy Evropské unie. Bylo zajímavé pozorovat moderátory, kteří diskuse vedli, stejně tak jako členy Parlamentu, kteří naslouchali hlasům mladých lidí a jejich vizím ohledně evropské budoucnosti. Tu jsme, konec konců, schopni tvořit jen společně.“

Julian Stöckle: „Naprosto souhlasím, atmosféra celé akce na mě působila velmi energetickým a inspirativním dojmem. Těšil mě pohled na tolik mladých lidí, kteří se sešli a nadšeně hovořili o svých nápadech naší budoucnosti a zlepšení status quo. Platformy, jako právě EYE, které se starají o to, aby hlasy mladých došly přímo k zákonodárcům, jsou podle mého názoru nutností, pokud chceme, aby byla dnešní generace v dnešní době politicky aktivní. I to nám pomůže zaručit generační rovnoprávnost.“

O čem byla krizová simulace?

Samuel Pelech: „Během simulace krize měli účastníci reagovat na kybernetický útok na nemocnici během období tropických veder. Hlavní snahou bylo, aby si účastníci ověřili, jestli jsou schopni přijít s adekvátními nápady na vyřešení situace. Byli rozděleni do 4 skupin, v rámci kterých reprezentovali USA, Španělsko, NATO a Evropskou unii a měli tak přijít s vlastními postupy řešení krize. Bylo velmi zajímavé vidět, s jakými nápady jednotlivé týmy přišly.“

Julian Stöckle: „Výzvy a krize, kterým dnes čelíme, jsou čím dál komplexnější a rozdílné, ať už mluvíme o klimatických změnách nebo kyberbezpečnosti. Jejich vyřešení stojí na kvalitním leadershipu a vzájemné spolupráci. Chtěli jsme tak udělat účastníkům představu, jak těžké může být vyrovnat se s nepředvídanými událostmi, především pokud jde o střet zájmů a dostupných informací. Celá simulace probíhala velice interaktivně, aby si ji mohli dostatečně, jak se říká, „osahat“, za což jsme dostali velmi pozitivní zpětnou vazu od všech 43 účastníků. Díky ale patří také hlavním organizátorům, kteří odvedli skvělou práci, když to celé dali dohromady!“

Co pro vás bylo největším přínosem z akce?

Samuel Pelech: „Pro mě osobně šlo o velmi důležitou příležitost, při které jsem mohl poznat celou síť kontaktů v rámci mezinárodních chapters EuH, za což jsem byl velmi vděčný! Spolu s Julianem jsme měli možnost přijít do styku s profesionály a poslechnout si jejich názory na současné problémy, kterým EU čelí. Byly to dva velice obohacující dny plné zábavy!“

Julian Stöckle: „Já jsem se především cítil velmi inspirovaný k tomu, abych se dál zajímal o Evropské záležitosti. V EuH se snažíme naše členy vybavit dovednostmi, zkušenostmi a sebevědomím, aby byli schopni ovlivnit politická rozhodnutí a měli tak možnost podílet se na budoucnosti EU. Po těchto dvou dnech jsem přesvědčen, že toto je ta správná cesta ve snaze přispět mladými hlasy do politického procesu. Navíc jsem také mohl prohloubit svá stávající přátelství a navázat nová: V obou případech se těším na brzké shledání opět v Bruselu, nebo, do té doby, během online setkání!“

Spolek European Horizons se zúčastnil European Youth Event ve Štrasburku