Prorektor Pavel Hnát v rozhovoru pro Český Rozhlas Plus o ekonomických dopadech rok od ruské agrese na Ukrajině.

Jak je na tom ruská ekonomika? Co udělala ruská agrese se životní úrovní v Rusku? Jak je čitelná politika České národní banky? Hostem Osobnosti Plus Barbory Tachecí byl doc. Pavel Hnát, ekonom, prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze a člen Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů.

Hospodářský růst není jen o ročním čísle, které vydá statistický úřad, ale jde o růst v dlouhém období, o potenciál růstu, a ten se Rusku snížil dramaticky. Nejenom sankcemi, ale i ztrátami na lidských životech a mobilizacemi,“ komentuje situaci prorektor Pavel Hnát. „Rusko na tom se svým potenciálem nebylo dobře ani před válkou, bylo kritizováno za to, že se příliš spoléhá na primární odvětví, nemyslí na nové technologie, a to všechno se sankcemi ještě rapidně zhoršilo,“ doplňuje.

„Já bych byl pro, aby úrokové sazby byly o něco vyšší, ale ani to by možná problémy nevyřešilo,“ říká prorektor. „Na druhou stranu nám funguje kurzový kanál, koruna je nejsilnější v dlouhém horizontu a i to nám v boji proti inflaci pomáhá,“ doplňuje doc. Hnát.

Jaká odvětví zasáhly sankce? Jak hodnotí prorektor Pavel Hnát ekonomické dopady rok po vypuknutí konfliktu? A čemu vysoké ceny energií nakonec pomohly? Podívejte se na rozhovor!

Český Rozhlas Plus  I  Prorektor Pavel Hnát

V rozhovoru prorektor Hnát vysvětlí, proč nejde zastavit celý obchod s Ruskem, co komplikuje Rusku orientaci na východní trhy nebo jak si Evropa poradila s přechodem na plyn a ropu, která není ruská.