Prorektor Pavel Hnát pro Český rozhlas Plus: Bez ruského plynu je možné existovat, ale problém je s dopravou zkapalněného plynu
Dopady války na Ukrajině budou značné, mohou mít podobu politických nepokojů i neefektivních vlád, myslí si prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze a člen Katedry mezinárodních ekonomických vztahů na FMV doc. Pavel Hnát. To ale podle něj neznamená, že se z nejistoty svět nedokáže vzpamatovat. „Chybí ale někdo, kdo by nám vysvětlil, že to všechno můžeme překonat a ukázal, že to jde,“ konstatuje.
Že by v důsledku války mohlo dojít k politické nestabilitě v zemích západní Evropy nebo USA, ekonom doc. Pavel Hnát neočekává. „Ale bude to zklamání z globalizace, a to tak v polovině západních společností. Ať už u voličů Donalda Trumpa nebo těch, kteří podporovali brexit.“
„Řekl bych, že nejde ani tolik o ropu a plyn, ale spoustu chemických prvků. Někdy máme pocit, že globalizace je o velkých technologiích. Podle vědců je ale zásadním komponentem světové ekonomiky dusík, který potřebujeme ke hnojení polí a nakrmení osmi miliard lidí,“ doplňuje prorektor.
doc. Pavel Hnát I Český rozhlas Plus
Do jaké míry vidí doc. Pavel Hnát jako reálné české ministerské plány do roka a půl se plně odstřihnout od plynovodu Družba? Proč je právě v Česku tak vysoká inflace oproti ostatním západním zemím? A už se zmatek vyvolaný válkou na trzích po celém světě trochu zmírnil? Prorektor Vysoké školy ekonomické v pořadu Osobnosti Plus Barbory Tachecí.
Celý článek najdete zde.
Zdroj: Český rozhlas Plus