Prorektor Pavel Hnát o současné ekonomické situaci: Klíčem je uklidnění společnosti a systémové reformy
V souvislosti s aktuálními jednáními o navýšení platů ve veřejném sektoru se prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze, doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D., podělil o své názory v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Zdůraznil, že situace v české ekonomice vyžaduje především klid a promyšlené systémové změny, nikoli rychlá a neuvážená rozhodnutí.
Podle Pavla Hnáta je nezbytné přistupovat k otázce navýšení platů ve veřejném sektoru s obezřetností. „Představa, že by se teď zázračně našly peníze, aby se mohlo přidávat v září, je velmi naivní. Čekal bych, že bude kredibilní nabídka na leden,“ uvedl. Přiznal, že byť si všichni státní zaměstnanci zaslouží zvýšení platů, je nutné zaměřit se prioritně na ty nejhůře placené a zdůraznil také důležitost motivace těch, kteří podávají nadstandardní výkony.
Prorektor Hnát zároveň varoval před neklidnou politickou situací a zmínil, že v současné době je největší potřebou české ekonomiky stabilizace a uklidnění společnosti. „Jsme v kleštích politické situace. Jsme v kleštích celé války a všech polykrizí. A myslím si, že co naše ekonomika potřebuje nejvíce, je uklidnění situace, celospolečenský konsenzus,“ uvedl. Podle něj je nezbytné, aby vláda nepřistupovala k rychlým a nepromyšleným krokům, ale naopak se zaměřila na dlouhodobé systémové reformy, které by stabilizovaly ekonomiku.
Pavel Hnát také hodnotil dosavadní kroky současné vlády, které označil za dílčí úspěchy, zejména v oblasti fiskální konsolidace. „Už jenom to, že je aspoň nějaká fiskální konsolidace, že se bavíme o tom, že ministr financí nepřidá, že premiér vystoupí a řekne: Státní kasa na to nemá, přidávat se nebude… Měli jsme tady vlády, které přidávaly, utrácely, na nic nehleděly,“ komentoval.
Závěrem prorektor Hnát zdůraznil, že budoucí vlády budou muset řešit nejen důsledky současných kroků, ale také chyby z minulosti, které se od transformace nahromadily. „Nemůžeme si představovat, že nějakým škrtem se to všechno nějak srovná. Tady jdeme po systémových reformách,“ uzavřel.
Tento rozhovor poukazuje na důležitost promyšlených kroků a strategického přístupu v řízení ekonomiky, zejména v období, kdy je celosvětová situace komplikovaná a nepředvídatelná.