Pedagogové z FMV vystoupili na krajských kolech Ekonomické olympiády
V týdnu od 23. do 27. ledna 2023 se konala tři krajská kola Ekonomické olympiády, prestižní soutěže pro studenty středních škol, v Plzeňském, Ústeckém a Libereckém kraji, kde vystoupili se svými odbornými příspěvky i pedagogové z Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze.
Plzeňský kraj: Mgr. Ing. Jakub Jedlinský, Ph.D.: Integrita a paranoia, příběh krypta zevnitř
V Plzni poutavě sdílel se studenty své zkušenosti z oboru odborník na kryptoměny, zástupce Katedry mezinárodních ekonomických vztahů, Mgr. Ing. Jakub Jedlinský Ph.D. Téma pod názvem „Integrita a paranoia, příběh krypta zevnitř“ pojal příběhově a vysvětlil ho v návaznosti na svůj osobní příběh a přístup ke kryptoměnám. Přednáška se setkala s velkým zájmem studentů a připojilo se k ní také několik hostů mimo účastníky olympiády, vzhledem k tomu jak téma kryptoměn v posledních letech rezonuje napříč veřejností.
Ústecký kraj: Mgr. Ing. Daniel Houska, Ph.D.: Udržitelnost ve firmách: pragmatická volba, nebo „jen“ altruismus?
V Ústí nad Labem zprostředkoval studentům pohled na téma udržitelnosti ve firmách proděkan FMV Mgr. Ing. Daniel Houska Ph.D. ve své prezentace s názvem „Udržitelnost ve firmách: pragmatická volba, nebo „jen“ altruismus?“. Soustředil se na vysvětlení významu ESG (Environmental, social, governance), který je fenoménem současnosti a důvody se tímto tématem zabývat. V diskusi se studenty objasnil, zda je potřeba se tématem zabývat jen pokud jim záleží na životním prostředí nebo zda má zájem o ESG rozsáhlejší souvislosti. Nesmírně zajímavá diskuse se dále vztahovala k pohledu účetnímu – jaké jsou principy tzv. zeleného účetnictví a k pohledu finančnímu – jaký je pohled ze strany bankovních institucí.
Liberecký kraj: Ing. Kareem Issam Abdallah: Současný svět optikou ekonomie.
Liberec zaujal svou přednáškou Ing. Kareem Isaam Abdallah, který sdílel se studenty základní principy ekonomických vztahů v přednášce pod jménem „Současný svět optikou ekonomie“. Ekonomii představil jako disciplínu, která není jen o číslech, ale především o pochopení toho, jak funguje svět – o tom jak rozhodnutí jednotlivců, podniků a vlád ovlivňují náš každodenní život. Studentům vysvětlil, že pokud se díváme na svět optikou ekonomie, můžeme hlouběji porozumět současnému stavu ekonomiky a tomu, jak se dá v budoucnosti měnit. V interakci se studenty se zaměřil především na podobu a principy současného makroekonomického modelování, teoretický vývoj ekonomického myšlení, jeho příčiny a následky, vládní zásahy do ekonomiky, mezinárodní ekonomii a v neposlední řadě také na finanční trhy.
Všichni z výše uvedených pedagogů velmi uvítali možnost setkat se s nadanými studenty, kteří se aktivně účastní Ekonomické olympiády. Na Fakultě mezinárodních vztahů se postupující z těchto krajských kol středoškolské Ekonomické olympiády automaticky kvalifikují pro přijetí na bakalářské programy Mezinárodní obchod a Cestovní ruch (nezávisle na tom, zda budou maturitní zkoušku vykonávat v tomto roce nebo až v roce příštím).