Páté ekonomické fórum v Kostelci nad Orlicí se věnovalo energetice
Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze byla opět partnerem ekonomického fóra, které se tradičně koná na Novém zámku rodu Kinských v Kostelci na Orlicí. Letošní ročník, který se konal od 19. do 21. května 2023, nesl název Energy or die: Velký audit (nejen) evropské energetiky a jeho hlavní hvězdou byl jeden z nejvlivnějších českých rodáků prof. Václav Smil, který působí na University of Manitoba v Kanadě.
Ekonomického fóra se letos zúčastnil také rektor Vysoké školy ekonomické v Praze doc. Petr Dvořák. FMV pak již tradičně reprezentovali doc. Pavel Hnát, který se ujal moderace pátečního panelu o geopolitických souvislostech současné energetické situace, a doc. Martina Jiránková, prof. Stanislav Šaroch a Dr. Jarolím Antal z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů.
Mezi další řečníky na fóru letos byli například Martin Jahn, člen představenstva ŠKODA AUTO, David Havlíček, předseda představenstva EGAP a koordinátor NERV, Pavel Tykač, majitel Skupiny Sev.en nebo viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová a Magdalena Souček, někdejší řídící partnerka EY.
Teze o globálním byznyse a ekologii emeritního profesora Univerzity of Manitoba Václava Smila si považují i přední američtí byznysmani. Jeho pohled na fungování světa je vysoce respektován. Mezi oblíbeného autora ho řadí například i Bill Gates.
V rámci každoroční konference platformy AlterEko popsal pro Český rozhlas Plus Smil svůj pohled na současnou krizi v energetice a globálním obchodě.
Evropa nedosáhne uhlíkové neutrality v roce 2050, jak si předsevzala. Ale i kdyby se jí to povedlo, klimatické změně nezabrání, vysvětluje v rozhovoru pro SZ Byznys vědec a spisovatel Václav Smil.
Emeritní profesor University of Manitoba Václav Smil, jehož knihy doporučuje zakladatel Microsoftu Bill Gates i majitel Seznamu Ivo Lukačovič, bourá v rozhovoru pro SZ Byznys iluze o evropském Green Dealu.
Energie je základ všeho, připomněla nejen Evropanům válka na Ukrajině. Společně s tím také zdůraznila význam bezpečnosti a stability energetických dodávek a naivitu spojenou s přechodem na zelenou budoucnost. V důsledku nastartovaného bolestivého návratu do reality dojde k překreslení globálních energetických map, k urychlené transformaci evropského průmyslu a k dalším změnám, které se dotknou každé firmy i domácnosti. Podrobnosti budou diskutovat špičkoví domácí a zahraniční experti na energetiku, průmysl a geopolitiku v rámci pátého ekonomického fóra „Kostelec“ na Novém zámku rodu Kinských v Kostelci nad Orlicí. V tomto rozhovoru najdete shrnutí briefingu, který (i) pro jejich potřebu připravil analytický tým soustředěný kolem diskuzní platformy Alter Eko.
Weby Vysoké školy ekonomické v Praze využívají pro optimalizaci svého obsahu a poskytovaných služeb cookies. Prosíme o udělení souhlasu s jejich uložením. Zobrazit více informací
Vyberte služby, pro které chcete povolit využívání cookies: