Ohlédnutí za inovačním týdnem na FMV
Na Vysoké škole ekonomické v Praze proběhl na začátku listopadu tzv. Týden inovací, nebo také Innoweek. Během jednoho týdne neprobíhala tradiční výuka, ale studenti se setkali s hosty ze světa businessu i státní správy na seminářích, workshopech a exkurzích.
Již třetí ročník Innoweeku nabídl studentů celé VŠE nespočet zajímavých možností zapojení. Rádi bychom se prostřednictvím tohoto článku za daným týdnem ohlédli. Přinášíme Vám hlavní akce celého týdne za jednotlivé katedry FMV:
Katedra mezinárodního podnikání
Lecture by Martin Jahn, Škoda Auto Board Member
Martin Jahn is one of the most successful graduates of the Prague University of Economics and Business, Faculty of International Relations. During his lecture, he shared with students his reflections on the new branding strategy of Škoda Auto.
Who is the Winner? International Student Business Competition: A mysterious business case
The Department of International Business launched the first International Student Business Competition. The purpose of this competition was to work on a mysterious business case. Five international professors from four foreign universities accepted the invitation and decided to come to Prague to become advisors to the student groups. Each case was composed of a series of documents and financial statements and the groups were supposed to find out what was actually happening based on incomplete information and hints.
How to Understand Chinese Business Culture
An interactive lecture by Dr. Qi Hudečková, often called as 奇玉老师 Teacher Qiyu, a Ph.D. in History and Philosophy of Science and Technology and a researcher and practitioner in the field of Chinese prognostication, focusing on the use of traditional tool models to simplify and imitate the fate of mankind, the trend of events, and the human-environment relations. The lecture focused on Chinese Business Culture from the point of view of Chinese popular beliefs based on Yin-yang and the Five Elements theory: I Ching (hexagrams), Bazi (Four Pillars of Destiny), and Feng Shui in practice. In the second part a discussion followed.
Katedra mezinárodních ekonomických vztahů
Debata velvyslanců Japonska a zemí uskupení ASEAN
Dne 8. 11. 2023 proběhla na FMV debata „Innovation and Connectivity in ASEAN and Japan“ s velvyslankyněmi, velvyslanci a vedoucími misí Indonésie, Malajsie, Myanmaru, Filipín, Thajska, Vietnamu a Japonska. Diskusi o významu jihovýchodní a východní Asie pro českou ekonomiku, o spolupráci uskupení ASEAN s Japonskem a především o významu inovací a rozvoje moderní konektivity v regionu moderoval pan doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D., prorektor VŠE pro pedagogickou činnost a řízení kvality a docent na KMEV. Akci zorganizovalo Centrum asijských studií (CAS) a Katedra mezinárodních ekonomických vztahů (KMEV).
Debata s BCG
Představitelé poradenské společnosti Boston Consulting Group, pan Jan Siuda (mj. i absolvent FMV) a paní Soňa Ivanovičová, prezentovali a diskutovali se studenty na FMV výsledky studie „Česká cesta k uhlíkové neutralitě“ (2023, https://www.bcg.com/publications/2023/ceska-cesta-k-uhlikove-neutralite). Obsahem velmi živé debaty v úvodu Inovačního týdne na FMV, kterou moderovala paní doc. Zuzana Stuchlíková, Ph.D. z KMEV, tak byly přínosy i problémy spojené se zrychlujícím přechodem EU na ekologičtější ekonomiku, usilující mj. o nulové emise skleníkových plynů do roku 2050. Akci zorganizovala Katedra mezinárodních ekonomických vztahů.
Debata s velvyslancem USA
Dne 6.11. se v rámci Inovačního týdne VŠE konala přednáška s velvyslancem Spojených států amerických v ČR, panem Bijanem Sabetem. V úvodní řeči velvyslanec zmínil témata, které dominují současnému dění v mezinárodní politice a světové ekonomice. Následovaly otázky studentů, které směrovaly na moderní technologie jako např. umělá inteligence, na vývoj česko-americké spolupráce ale diskutovalo se i o situaci na Ukrajině nebo v Izraeli.
Přednášku organizovalo Centrum evropských studií FMV VŠE ve spolupráci s Katedrou mezinárodních ekonomických vztahů FMV VŠE. Akci moderoval Jarolím Antal.
Návštěva firem Eldis a Retia
Studenti oboru Evropské integrace se 8. listopadu zúčastnili exkurze do firem Eldis a Retia v Pardubicích. Firma Eldis se specializuje na vývoj a výrobu radarové techniky a systémů pro řízení letového provozu. Společnost Retia vyvíjí a vyrábí radary, systémy velení a řízení, UWB lokalizační a komunikační systémy a záznamové systémy ReDAT. Jejich produkty jsou využívány ve vojenské i v civilní oblasti. Během exkurze měli studenti možnost prozkoumat procesy využívané v těchto společnostech a získat praktický pohled na fungování průmyslových firem v Česku.
Katedra cestovního ruchu
KTH's Got Talent: Inspirace výraznými studentskými osobnostmi
Katedra cestovního ruchu nabídla poutavou diskuzi zaměřenou na rozmanité příběhy, vize a schopnosti našich studentských hvězd.
Sportovní lyžařka Iva Vránová inspirovala silným příběhem o nacházení rovnováhy mezi vrcholovým sportem a studiem. Prezidentka studentské organizace CUFR, Michaela Jirků, přiblížila vedení studentských aktivit, jaké je zajišťovat chod studentské organizace a pracovat s dobrovolníky, jak pomáhat svým kolegům nacházet propojení mezi výukou a profesním růstem. O studiu jako výzvě hovořila Markéta Pincová, výjimečně talentovaná mladá žena s excelentním prospěchem ve studiu, která mimo jiné převzala z rukou ministra školství cenu Domu zahraniční spolupráce za rok 2021 a stala se ambasadorkou DZS za Fondy EHP.
Diskuze s talenty vyzdvihla akademické schopnosti studentů programů katedry a ukázala potřebu otevřenosti a naslouchání našim studentům. Talent, vášeň a vize předvedené v této inspirativní diskusi jsou předpokladem k dalšímu rozvoji vynikající studentské komunity. Katedra má ambici stát v čele formování budoucnosti v oblasti vzdělávání v turismu a hospitality managemntu, naši studenti nám v této cestě pomáhají najít optimální nasměrování.
Katedra evropského a podnikového práva
Exkurze do pražských věznic
Ve dnech 6. a 7. listopadu 2023 uspořádali členové Katedry podnikového a evropského práva exkurzi do dvou pražských věznic: Vazební věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Praha Pankrác a Vazební věznice Praha Ruzyně. Ve Vazební Věznici Praha Ruzyně měli studenti možnost nahlédnout pod pokličku tohoto nápravného zařízení. Dozvěděli se některé detaily ze života ve věznici, nahlédli do cel nástupního oddílu, včetně cely s měkkými zdmi, vyzkoušeli si na vlastní kůži metody poutání nejen do pout, ale i do tzv. medvěda, prošli se na vycházkovém dvoře nebo nahlédli do práce vězeňských kaplanů. V pankrácké věznici si studenti mimo jiné prošli muzeum historie vězeňství, včetně tzv. sekyrárny, kde v období druhé světové války a po komunistickém puči probíhaly popravy (nejen) politických vězňů.
Deloitte EXPO
V rámci Deloitte EXPO, tj. setkání absolventů VŠE v Praze pracujících nyní pro společnost Deloitte s našimi současnými studenty, měli nejen studenti vedlejší specializace 2CG | Compliance, Risk, and Governance možnost:
- diskutovat, jak se se svým studijním oborem uplatnit v praxi, a kterým směrem se v budoucnu vydat;
- na vlastní oči vidět, jak to v jedné ze společností Big4 chodí;
- potkat se osobně se zástupci různých Deloitte týmů;
- budovat síť svých profesních kontaktů již při studiu;
- poslechnout si cenná doporučení na vylepšení svých CV!
Návštěva obvodního soudu pro Prahu 6
Studenti navštívili soudní jednání u obvodního soudu pro Prahu 6 v areálu Na Míčánkách, ve kterém se projednávala náhrady škody způsobená pracovním úrazem. Před zahájením jednání, a rovněž i po jeho skončení, měli studenti prostor k dotazům na vyřizující soudkyni. Studenti se tak praktickou zkušeností seznámili s justičním prostředím, organizací práce jednotlivých soudců podle rozvrhu práce, průběhem soudního jednání a jeho pravidly, průběhem dokazování včetně výslechu znalce. Získané poznatky mohou být pro budoucí kariéru studentů přínosné. Obvodní soud pro Prahu 6 nabízí rovněž jedno místo stážisty pro studenta/studentku programu „Podnikání a právo“ se zaměřením na pracovní právo. Pro více informací kontaktujte doc. Grmelovou na grmelova@vse.cz.
Studenti navštívili soudní jednání u obvodního soudu pro Prahu 6 v areálu Na Míčánkách, ve kterém se projednávala náhrady škody způsobená pracovním úrazem. Před zahájením jednání, a rovněž i po jeho skončení, měli studenti prostor k dotazům na vyřizující soudkyni. Studenti se tak praktickou zkušeností seznámili s justičním prostředím, organizací práce jednotlivých soudců podle rozvrhu práce, průběhem soudního jednání a jeho pravidly, průběhem dokazování včetně výslechu znalce. Získané poznatky mohou být pro budoucí kariéru studentů přínosné. Obvodní soud pro Prahu 6 nabízí rovněž jedno místo stážisty pro studenta/studentku programu „Podnikání a právo“ se zaměřením na pracovní právo. Pro více informací kontaktujte doc. Grmelovou na grmelova@vse.cz.
Katedra mezinárodních studií a diplomacie
Akce KMSD a studentských spolků
V rámci inovačního týdne dala KMSD prostor pro dvě akce studentských spolků zaměřených na oblast mezinárodní studií a diplomacie.
Ve spolupráci se studentskou organizací MUN Prague KMSD umožnila studentům a studentkám především z bakalářského stupně studia nahlédnout do světa diplomacie a procvičit si argumentační dovednosti prostřednictvím modelu OSN. Nanečisto si během něj vyzkoušeli práci v Radě bezpečnosti. Věříme, že tak získali nejen zkušenost do dalšího studia, ale i motivaci k zapojení do modelů větších, ideálně mezinárodních.
Na workshopu Junior Diplomat Initiative s patronkou organizace a výraznou osobností české diplomacie, paní Věrou Jeřábkovou, byly diskutovány přínosy i úskalí života diplomata, které zná ze své mnohaleté praxe v zahraničí i na ústředí MZV. Jako ředitelka diplomatické akademie účastnicím a účastníkům rovněž zprostředkovala požadavky kladené na budoucí diplomaty v rámci výběrových řízení a tipy, jak se na na povolání diplomata co nejlépe připravit.
Simulace globalizace
Simulace byla určena především pro první ročník bakalářského programu Mezinárodní studia a diplomacie. Studentky a studenti se v ní hravou formou seznámili s fungováním světové ekonomiky, důsledky nerovnoměrného zapojení jednotlivých států do ní a dopady neočekávaných událostí na mezinárodní ekonomické vztahy.
Deset pravidel války, která bychom měli znát, ale dosud jsme je k životu nepotřebovali
Pro studenty magisterského studia KMSD v inovačním týdnu připravila kulatý stůl s expertem Richardem Smejkalem zaměřený na pravidla války. Ozbrojené konflikty aktuálně probíhají ve více než polovině států světa. Rozumět pravidlům války se stává důležitou výbavou každého z nás. A to nejen proto, abychom se v těchto pravidlech dokázali orientovat, ale také proto, abychom mohli více apelovat na jejich dodržování a zmírnili tak utrpení, které válčení přináší. Jaká jsou tato základní pravidla? Platí pro všechny stejně? A co následuje, když je jedna strana poruší? Tyto i další otázky byly v průběhu workshopu zodpovězeny. Doufáme, že jsme tím přispěli k lepšímu pochopení pravidel válčení, ale i ochrany těch, kteří se nepřátelství neúčastní.
Katedra anglického jazyka
Mock Cambridge exams
Zkoušky nanečisto tradičně přilákaly pozornost mnoha studentů VŠE, kteří se chystají po ukončení přípravných kurzů složit některou z cambridgeských zkoušek. V rámci inovačního týdne si studenti mohli vyzkoušet ústní část B2 First , C1 Advanced a C2 Proficiency, které se na VŠE mohou skládat. Zkoušky probíhaly přesně podle pravidel oficiální zkoušky a na závěr studenti dostali tipy, na co se při přípravě zaměřit a na čem nejvíce zapracovat. Zkoušejícími byli vyškolení examinátoři cambridgeských zkoušek na VŠE, takže studenti nejen viděli a na vlastní kůži okusili, jak zkouška probíhá, ale obdrželi i na míru šitá doporučení pro další studium. Nejpopulárnější byla jako vždy zkouška C1 Advanced, což nás velmi těší, protože studenti s takovou znalostí se ve světě rozhodně neztratí.
Developing an argument in English
Vzhledem k tomu, že studenti stále častěji odevzdávají své písemné práce v anglickém jazyce a někteří se dokonce rozhodnou pro psaní závěrečné práce v angličtině, mají velký zájem tyto dovednosti rozvíjet. Struktura argumentu se v angličtině liší od české verze, proto je dobré se s těmito odlišnostmi seznámit. Matthew Huntley vystudoval na VŠE magisterský program a v současnosti dokončuje svou doktorskou práci. Vzhledem k tomu, že je rodilý mluvčí, ale zároveň již mnoho let žije v ČR, má ty nejlepší předpoklady předat studentům své zkušenosti a zdůraznit chyby, kterých se nejčastěji čeští studenti při psaní v angličtině dopouštějí.
Writing a CV for the International Job Market
Paul Venturo v této přednášce zpracoval a uvedl na základě svých rozhovorů s pracovníky různých zahraničních firem užitečné příklady konkrétních mezinárodních společností a jejich praxí v procesech výběrových řízení. Vysvětlil rozdíly mezi profesními životopisy pro evropský a americký trh. Názorně ukázal strukturu vybraných vzorových CV, jazyk využívaný při tvorbě a dovednosti, na které je dnes kladen největší důraz. Svou přednášku ukončil výběrem webových stránek obsahujících odkazy na dostupné vzory a návody efektivního psaní životopisů v anglickém jazyce. Přednáška přilákala vysoký počet zájemců a byla zakončena živou diskusí mezi přednášejícím a přítomnými.
Katedra románských jazyků
Specifika obchodování se zeměmi Latinské Ameriky
V pondělí 6. 11. se uskutečnila přednáška pana inženýra Pavla Šembery, absolventa Fakulty mezinárodních vztahů VŠE, úspěšného obchodníka i publicisty, který stovce posluchačů povyprávěl o specifikách obchodování se zeměmi Latinské Ameriky. Vtipným a poutavým způsobem představil svou vlastní, velmi úspěšnou profesní trajektorii a mnoha praktickými příklady a osobními zážitky studentům přiblížil problematiku interkulturních rozdílů obou regionů a z nich vyplývající přínosy i úskalí, což studenti velmi ocenili, neboť znalost interkulturní problematiky patří do náplně mnoha povinných kurzů, které na FMV absolvují a jejíž znalost je důležitá i pro jejich budoucí kariéru.
Španělská architektura a design
V úterý 7. 11. proběhla přednáška na téma Španělské architektury a designu. Úvodní slovo měl obchodní rada španělského velvyslanectví pan Jaime Alcaide, který představil tři významné zástupce španělských firem, jež mají zastoupení i v České republice. První z nich, pan Sergio Castro, pohovořil o společnosti La Roca a její spolupráci s firmami Laufen a Jika. Druhý řečník, pan David Álvares García, mluvil o problémech realizace architektonického plánu od návrhu až po jeho vyhotovení. Jako poslední vystoupil zástupce firmy TORRECID pan Manuel Candel, který přiblížil hlavní výrobní program společnosti a vysvětlil proces její postupné transformace z chemického podniku na podnik zaměřený na moderní design a módu.
Exkurze ve firmě Valeo
Akce pro francouzštináře se tentokrát nesly v duchu udržitelného rozvoje a energetické transformace. Exkurze do moderního výzkumného a vývojového centra firmy Valeo, předního francouzského dodavatele komponentů pro automobilový průmysl, přilákala v úterý 7. 11. skoro tři desítky studentů. Při prezentaci, kterou ve francouzštině přednesl vedoucí oddělení ranging sensors pan Jean-Nicolas Montbrun, se mohli seznámit jak s aktivitami Valea (v celosvětovém i českém měřítku), tak s nejnovějšími trendy v automobilovém průmyslu (např. elektromobilita či asistovaná jízda). Poté následovala exkurze po vývojovém centru, zahrnující např. praktickou ukázku zcela automatizovaného parkování. Studenti velmi ocenili, že dostali příležitost nahlédnout do zákulisí firmy, která v minulém roce získala v automobilovém průmyslu 1600 patentů (jen strašnické centrum jich získalo 70) a velmi rychle se vyvíjí i v souvislosti s přechodem na elektromobilitu.
Přednáška generálního ředitele TotalEnergies pro střední Evropu
Ve čtvrtek 9. 11. na VŠE zavítal pan Vincent Leroy, generální ředitel TotalEnergies pro střední Evropu, a pronesl velmi poutavou přednášku ve francouzštině nejen o aktivitách a hodnotách firmy TotalEnergies, ale i o aktuálním tématu udržitelného rozvoje. Publikum se dozvědělo, jak se takový nadnárodní energetický gigant jako TotalEnergies vypořádává s energetickou transformací, ale i to, že firma neustále hledá nové talenty v mnoha oblastech pokrývajících obory studované na VŠE a že znalost francouzštiny představuje konkurenční výhodu. Přednáška přilákala devadesát studentů a o otázky v rámci následné diskuze nebyla nouze.
Katedra německého jazyka
Akce KNJ
Katedra německého jazyka nachystala pro studenty již klasickou návštěvu velvyslanectví SRN s Tobiasem Cramerem a také moderovanou diskusi (Petra Jeřábková a Helena Vedralová) se studenty, kteří již absolvovali Erasmus pobyt a sdíleli své zkušenosti se studenty, kteří toto teprve plánují. Katedře se již ozvalo několik z nich a kvitovalo pozitivně obě tyto akce.
Katedra slovanských jazyků
Seminář "Jazyk propagandy"
Seminář „Jazyk propagandy“ s přednášejícím Stanislavem Chernyshovym z Univerzity Graz přinesl studentům a kolegům z Filozofické fakulty UK, které také navštívily seminář, fascinující pohled do světa manipulace jazykem ve veřejném diskurzu. Přednášející se věnoval analytickému pohledu na propagandistické techniky a jejich vliv na společnost. Přednášejícího zajímavé vystoupení vyvolalo takový zájem, že studenti ho ještě hodinu po semináři aktivně vyhledávali s dotazy, prohlubujícími jejich porozumění tématu. Seminář tedy nejen oslovil, ale také podnítil další diskuzi a zájem o problematiku jazykové manipulace.
Play and Learn
Akce „Play and Learn“ již potřetí byla zábavným a vzdělávacím setkáním, kde účastnici prohlubovali svou jazykovou zásobu prostřednictvím deskových her. Účastnici se aktivně zapojovali do her, které byly zaměřeny na rozvíjení slovní zásoby, gramatiky a komunikačních dovedností v RJ a ČJ. Akce nejen podporovala učení, ale také vytvářela příjemné prostředí pro vzájemnou interakci a sdílení jazykových zkušenosti mezi účastniky.