Od tajemství k mistrovství: Studenti V4 soutěžili v řešení business případu

Ve dnech 20. až 25. ledna 2025 se ve Vysokých Tatrách uskutečnila jedinečná mezinárodní akce „International Student Business Competition: A Mysterious Business Case“. Do tajné lokace dorazilo 30 studentů z 8 různých národností, kteří studují na univerzitách v zemích Visegrádské čtyřky (Maďarsko, Slovensko, Česko a Polsko). Studentům, doprovázeným čtyřmi vyučujícími z partnerských univerzit – Vysoké školy ekonomické v Praze, Univerzity Mateje Bela, Univerzity v Pécsi a Univerzity aplikovaných věd v Nise – nebylo předem sděleno, kde se akce koná, přitom se řídili pouze pokyny a předodjezdovými instrukcemi. Po příjezdu byli ubytováni v hotelu Rysy, kde pracovali na řešení tajemného byznysového případu.

První večer se studenti během zahajovacího ceremoniálu rozdělili do čtyř skupin, přičemž byl každé skupině přidělen mentor (jeden z vyučujících) a případ k řešení. Druhý den se studenti zúčastnili školení od marketingového odborníka, Zdeňka Kresy, vyučujícího ze Západočeské univerzity, a odpoledne podnikli výlet na Štrbské pleso. Večer se již detailněji ponořili do analýzy svých případů.

Třetí a čtvrtý den pokračovali studenti v práci na případech. Skupiny se rozdělily na dvě poloviny, kdy jedna část absolvovala trénink s certifikovanou koučkou Dagmar Kolesárovou a druhá se věnovala buď práci na případech, nebo volnočasovým aktivitám. Role se pak následující den obrátily.

Pátý den, v pátek 24. ledna, studenti dokončili své prezentace, které následně obhajovali před pětičlennou porotou složenou ze čtyř vyučujících (tentokrát již v rolích porotců, nikoliv mentorů) a Ing. Zdeňka Kresy. Po obhajobách následovaly diskuse, během nichž týmy kriticky hodnotily řešení svých konkurentů. Porota poté vyhlásila vítězný tým, který tvořili Csenge Páldeák (Budapešťská obchodní univerzita), Mikhail Lysyi, Denys Gostiev, Illia Dvornik (všichni z Univerzity Mateja Bela), Kacper Urbańczyk (Univerzita tělesné výchovy v Krakově), Emilia Paulina Mazur (Ignaciánská univerzita v Krakově) a Václav Pavlů (studující na Vysoké škole ekonomické v Praze a Univerzitě Karlově). Každý člen vítězného týmu obdržel odměnu ve výši 100 EUR. Následně porota vybrala tři nejlepší členy z nevítězného týmu, kteří získali odměnu 75 EUR: Illia Kaminskyi, Ngoc Yen Vi Doan(oba z Vysoké školy ekonomické v Praze) a Szabolcs Kőszegi (Univerzita v Pécsi).

Akce, která spojila studenty z různých směrů (Pécs/Budapešť, Praha/Olomouc, Nysa/Krakov, Banská Bystrica) a jejíž destinace byla až do poslední chvíle tajemstvím, byla plně financována Visegrádským fondem s maximálním příspěvkem 19 800 EUR. Fond navíc poskytoval profesionální podporu, bez níž by akce nebyla možná.

Realizace akce by se neobešla bez úsilí klíčových osob. Velký podíl na úspěchu měli čtyři vyučující z partnerských univerzit – Michaela Zemanová, Ladislav Klement, András Rideg a Alina Bryll. K organizačnímu týmu přispěly také studentky VŠE Karolína Nováková a Yelyzaveta Berezniak, které spolu s vedoucím týmu Vítem Hinčicou akci připravovali více než rok. Na úspěchu se podíleli i další, včetně grafika Martina Weinpolda, člena Katedry mezinárodního podnikání Petra Procházky, studenta IBB Igora Paska, personálu hotelu Rysy a Anny Opatka z Univerzity aplikovaných věd v Nise.

Soutěž byla obohacena o společenské aktivity, jako byl karneval, divadelní představení a hry. Tajemná tematika všech čtyř případů dodala soutěži na zajímavosti, přesto se žádnému týmu nepodařilo odhalit celé tajemství.

Proto se soutěž možná vrátí v roce 2026, odvážíte se připojit?

Od tajemství k mistrovství: Studenti V4 soutěžili v řešení business případu