Konference udržitelná transformace a evropská konkurenceschopnost

Dne 8. dubna 2025 se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze uskutečnila konference s názvemUdržitelná transformace a evropská konkurenceschopnost. Zelená transformace je jednou z největších výzev, kterým Evropa v současnosti čelí – nejen z hlediska klimatických závazků, ale také konkurenceschopnosti, bezpečnosti a udržitelnosti ekonomiky EU. Konference se konala v souvislosti s představením nového magisterského programu zaměřeného na udržitelnost a konkurenceschopnost EU a nabídla debaty odborníků jak z veřejného tak soukromého sektoru. 


Panel I. Green Transition: State of play and the outlook: Views from Brussels and businesses 
 
Martin Špolc (Evropská komise) zdůraznil, že směr zelené transformace je dán – neměli bychom měnit kurz, ale narativ. Vyzval k holistickému přístupu, který propojí dekarbonizaci s konkurenceschopností, energetickou bezpečností a prosperitou. Představil koncept tzv. „3I“ – Implementation (implementace), Industry (průmysl), Investment (investice) – s důrazem na lepší realizaci politik, podporu průmyslu prostřednictvím dostupné čisté energie a financování a na přilákání soukromých i veřejných investic. „Politiky EU se stávají chytřejšími,“ uzavřel s optimismem. 
 
Bülent Karakaya (Commerzbank AG) se věnoval roli bank jako katalyzátorů udržitelné transformace. Zdůraznil význam poradenství a financování šitého na míru pro sektory s vysokými emisemi, jako je energetika nebo letectví. Zmínil také nepředvídatelnost technologického vývoje, který bude mít zásadní dopad na podobu zelené transformace v budoucnu. 
 
Viktorie Tenzerová(Vodafone Czech Republic) upozornila, že ekonomická a environmentální udržitelnost musí jít ruku v ruce. Firmy potřebují jasné a včasné směrnice, aby mohly připravit své transformační plány. Vyzdvihla energetickou efektivitu jako klíčový prvek udržitelného podnikání a zdůraznila, že prevence je levnější než adaptace. Zároveň však varovala před nedostatkem kvalifikovaných odborníků v oblasti udržitelnosti a potřebou jasnějších rámců ze strany EU. 
 
Pavel Farkač (Sev.en Group) upozornil na přetrvávající nejistotu v průmyslu – zejména v oblasti investic, měnícího se regulačního rámce a poptávky na trhu. Na příkladu systémů pro ukládání energie popsal, jak musí uhelné společnosti zakládat nové právní subjekty, aby vůbec mohly čerpat financování. K tématu zeleného vodíku v ČR uvedl, že domácí výroba zatím není konkurenceschopná, což brání dalším investicím. Konferenci uzavřel přáním pro zelenější planetu při zachování současné životní úrovně. 


Panel II. Konkurenceschopnost EU: Nevyužitý potenciál vnitřního trhu EU a globální výzvy 
 
Iryna Lagodna (World Bank) poukázala na rozdíly mezi EU a rozvojovými zeměmi v oblasti pracovněprávních regulací. Evropa sice poskytuje důležitou ochranu pracovníkům, ta ale zároveň může brzdit inovace a flexibilitu. Zdůraznila, že místní a regionální samosprávy by měly jít příkladem při modernizaci veřejných služeb, zejména v oblasti digitalizace. 
 
Josef Schwarz(Zastoupení Evropské komise v ČR) se zaměřil na financování transformace – jak z veřejných zdrojů, tak i z úspor domácností. Upozornil na nízkou míru investování mezi evropskými občany, zejména v Česku, kde většina lidí spoří své finance. Zdůraznil potřebu efektivnějšího mobilizování těchto prostředků, podpory obranného průmyslu, zelených technologií a disruptivních inovací, a také zefektivnění nástrojů EU pro financování. 
 
Zbyněk Smetana (Ministerstvo financí ČR) přivítal důraz na konkurenceschopnost v debatách EU. Vyzval k cílenější podpoře podniků v různých fázích jejich životního cyklu a k odstranění omezení jednotného trhu, která brání startupům ve škálování v EU. Podle něj představuje roztříštěná regulace a nadměrná kontrola úřadů překážky, které je třeba odstranit.  

Konference udržitelná transformace a evropská konkurenceschopnost
  • Autor: PR FMV
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: