Doktorand z FMV Michal Strnad získal Cenu Josefa Hlávky
Doktorand z FMV, Ing. Michal Strnad, získal Cenu Josefa Hlávky za disertační výzkum, který vstupuje do aktuální debaty ohledně vztahu mezi evropskou integrací a substátním nacionalismem.
Ceny Josefa Hlávky se předávaly dne 16. 11. 2023 na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic. Diplomy převzalo 54 nejlepších studentů a absolventů pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladí talentovaní vědečtí pracovníci Akademie věd ČR. Ocenění obdrží finanční částku 30 000,- Kč. Během ceremonie bylo také nominováno 5 osobností na udělení Medaile Josefa Hlávky, která je určena nestorům a zakladatelským tvářím české vědy a umění.
Ing. Michal Strnad studuje doktorské studium, konkrétně program Mezinárodní studia a diplomacie a specializuje se na regionální politické strany, substátní nacionalismus, teritoriální politika a multi-level governance. Konec studia plánuje výhledově na červen 2024.
Jeho disertační výzkum vstupuje do aktuální debaty ohledně vztahu mezi evropskou integrací a substátním nacionalismem. Konkrétně cílí na parlamentní dimenzi tohoto vztahu a zkoumá jak nacionalistické strany využívají existující formální kanály EU multi-level governance k dosažení teritoriální empowermentu, a to jak v podobě předkládaných legislativních návrhů v substátních, národních (sněmovna a senát) a nadnárodních arénách (Evropský parlament a Výbor regionů), tak v podobě reflexe tohoto procesu během rozprav na plénu v těchto arénách. V modifikované podobě byla v roce 2021 diskurzivní část již publikována v článku „In search for more ‘authentic’ EU attitudes: re-evaluating regionalist parties’ EU positioning from sub-state parliamentary debates“ (IF 3,025, AIS 1,184) v časopise Territory, Politics & Governance, za který mu byla cena Josefa Hlávky udělená.
Strnad získal za svou práci také Cenu rektora VŠE za vědeckou publikační činnost studentů doktorského studia (2. místo).
Abstrakt článku:
This paper responds to the tendency of past scholarship to reduce European Union (EU) attitudes of regionalist parties to one general position. It undertakes a comprehensive analysis of regionalist parties’ EU attitudes from sub-state parliamentary debates. Drawing on three different cases from three territorial contexts – Plaid Cymru, Femu a Corsica and Süd-Tiroler Freiheit, it systematically captures the content and nature of regionalist parties’ EU positioning from EU-related interventions in regional parliaments over a recent five-year period (2016–21). The paper finds that regionalist parties simultaneously adopt a distinct position on multiple EU-related issues (with varying salience and clarity). Importantly, each party constructs its EU attitudes around diametrically different issues, closely intertwined with its regional empowerment strategy and reflecting the unique regional context. Moreover, each party displays contradictory tendencies in its EU support, adopting Europhile positions on some issues, while Eurosceptic on others. This contribution is significant in two ways. First, the thematic variability identified within and across the cases provides an original insight into the full scope and scale of regionalist parties’ engagement with the EU at a given moment. Second, this in-depth qualitative analysis based on novel data advances past methodologies while challenging their conclusiveness about the regionalist parties’ actual EU support.
Gratulujeme k ocenění a přejeme mnoho štěstí v dalších studiích!