Doing the Same With Different Results: Variations in EU Presidencies of Austria, Finland, Slovakia and Czechia, nový článek dr. Kočí a dr. Antala
Mgr. Ing. Kateřina Kočí, Ph.D., a Mgr. Jarolím Antal, Ph.D., publikovali v prestižním časopise JCMS: Journal of Common Market Studies článek s názvem Doing the Same With Different Results: Variations in EU Presidencies of Austria, Finland, Slovakia and Czechia. Článek se zaměřuje na analýzu předsednictví v Radě EU a zkoumá, jak může být tato role vnímána a jaké faktory ovlivňují její úspěšnost. Autoři se v něm zabývají výsledky čtyř vybraných předsednictví – Rakouska, Finska, Slovenska a České republiky – a ukazují, že úspěch předsednictví může být zdánlivý a ve skutečnosti se jeho rozsah a povaha liší v závislosti na různých faktorech, které ovlivňují přípravu a realizaci aktivit během předsednictví.
Abstrakt:
Holding the presidency in the Council of the EU can be a powerful tool of influence for a member state. Despite its centrality in EU decision-making, there is a gap in a systematic analysis of the performance of the presiding country, especially considering the external (input) factors that impact the successful implementation of the EU presidency. This article attempts to understand how the EU presidency can be conceptualized and what factors can influence its success. The analysis dwells on findings from current scholarly research as well as on data from four selected EU presidencies (Austrian, Finnish, Slovakian and Czech). It argues that the success of a presidency may be interpreted as apparent, but in reality, its extent and nature vary. It (the presidency) is a result of various factors that directly become part of the preparations and affect the execution of the presidency’s activities.
2024) ‘Doing the Same With Different Results: Variations in EU Presidencies of Austria, Finland, Slovakia and Czechia’. JCMS: Journal of Common Market Studies. https://doi.org/10.1111/jcms.13646.
and (Kateřina Kočí
Dr. Kočí působí jako odborná asistentka na KMSD. V současnosti se podílí na výuce předmětů Soudobé mezinárodní vztahy, Etika, odpovědnost a udržitelnost v moderní společnosti, EU ve světě a Současná světová politika. Vyučuje v anglickém a českém jazyce. Jako výzkumná pracovnice se zaměřuje na témata související s aktérstvím EU, Společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU, regionem střední Evropy v EU a s genderem v diplomacii. V těchto oblastech výzkumu nedávno publikovala v například časopisech Conflict and cooperation, JIRD, Politics and Governance, Journal of Common Market Studies, Politics & Gender, Journal of Contemporary European Studies. V roce 2020 stala členkou výzkumné sítě GenDip, je také členkou ECPR, CEEISA. Působila jako hostující vědecká pracovnice na univerzitách ve Varšavě, Lublani a Tartu a získala studijní stipendium ve Výzkumném centru PACTE ve Sciences Po Grenoble ve Francii. Byla hlavní koordinátorkou programu BIP, financovaného Evropskou komisí, realizovaném na VŠE v roce 2022. V letech 2020-2023 byla členem řešitelského týmu čtyř projektů TAČR zaměřených na české předsednictví v Radě EU. Od roku 2017 je rovněž koordinátorkou programu Sportovní diplomacie, na kterém FMV VŠE spolupracuje s Českým olympijským výborem.
Jarolím Antal
Dr. Antal je odborným asistentem katedry mezinárodních ekonomických vztahů a ředitelem Centra evropských studií Fakulty mezinárodních vztahů VŠE. Na katedře vyučuje rozhodovací procesy v EU, Evropskou ekonomickou integraci a vede semináře v předmětu Světová ekonomika. Byl stipendistem IPS, v rámci, kterého pracoval 5 měsíců jako asistent poslance Německého spolkového sněmu (2010). V rámci doktorského studia byl hostujícím výzkumníkem na SAIS, Johns Hopkins University, Washington, DC (2012) a v roce 2022 působil jako hostující akademik na Centru evropských studií, St. Antony ‘s College, University of Oxford. V letech 2019 a 2020 byl členem řešitelského týmu projektu TAČR s názvem Zacílení investiční podpory v ČR s ohledem na předpokládané dopady technologických změn. V období roce 2020-2022 byl členem řešitelské týmu několika projektů TAČR se zaměřením na předsednictví ČR v Radě EU. Je členem University Association of Contemporary European Studies (UACES). Odborně se věnuje evropské politice a ekonomice, institucionálním vztahům a roli stakeholderů v EU.