Proč chce Trump oslabit dolar a má Čína eso v rukávu? Pro Vinohradskou 12 odpověděl prorektor Pavel Hnát

Americko-čínská obchodní válka vstupuje do nové fáze, kdy cla rostou doslova ze dne na den – Čína oznámila zvýšení až na 84 %, americká administrativa reagovala okamžitě a navýšila cla na 125 %. Tato dynamika vzbuzuje obavy z další eskalace, která může vážně narušit světový obchod a ekonomickou stabilitu. K tomuto „celnímu tornádu“ se v rozhovoru pro Vinohradskou 12 vyjádřil prorektor Pavel Hnát.

Obchodní válka mezi USA a Čínou vyvolává na globálních trzích značnou nejistotu, která se přenáší i do Evropy. Ačkoliv se může zdát, že jde o chaotickou politiku, za kroky administrativy Donalda Trumpa je patrná určitá strategie. Cla a celní sazby nejsou hlavním cílem, spíše nástrojem v širší hře, jejímž konečným cílem může být oslabení amerického dolaru nebo donucení obchodních partnerů ke změnám v systému globálního obchodu.

Zmatek a nepředvídatelnost se staly běžnou součástí rozhodování Bílého domu, což komplikuje plánování podnikatelských aktivit. Firmy nevědí, jak situaci uchopit, protože neexistuje žádná jasná vize, jak budou obchodní vztahy vypadat za několik let. Česká ekonomika bude zasažena spíše zprostředkovaně, přes dopady na německé exportéry a změny v evropských dodavatelských řetězcích.

Vztahy s Čínou komplikují i kulturní faktory – ztráta tváře je pro čínskou stranu nemyslitelná, což znamená, že na útoky z americké strany musí reagovat stejně tvrdě. I proto je těžké hledat kompromisní řešení.

Zajímavý vývoj se očekává i na evropském trhu – čínské zboží, které dříve směřovalo do USA, může hledat odbyt v Evropě, což sice sníží ceny pro spotřebitele, ale zároveň zvýší tlak na evropské výrobce. Oproti USA je dnes Evropa čínským importem zaplavena méně, ale to se může rychle změnit.

Obavy panují i kolem dopadu na finanční trhy – výprodej amerických dluhopisů by oslabil dolar a poškodil trhy. Takový krok by mohl být z čínské strany využit jako silná zbraň. Na druhou stranu i Čína čelí omezením – podnikání zahraničních firem v této zemi je silně regulováno, a změny v přístupu mohou západní firmy ještě více odradit.

Evropa se zatím do přímé konfrontace příliš nezapojila, ale v případě další eskalace by mohla reagovat cíleně, například na americké technologické giganty nebo finanční sektor, kde má silnou pozici. Zdanění těchto firem bývá dlouhodobě kontroverzní téma, zvlášť s ohledem na výhodné daňové režimy v některých zemích.

Oslabení dolaru, narušení stabilního finančního řádu a narůstající protekcionismus mohou ohrozit globalizaci v její současné podobě. Pokud by došlo k hlubšímu rozdělení světa do obchodních bloků, narušilo by to fungování globálních dodavatelských řetězců. Svět se mění, starý ekonomický řád může být nahrazen jiným – ne nutně horším, ale méně přívětivým pro evropské státy.

Dohoda mezi USA a Čínou je pravděpodobná, protože obchodní válka poškozuje obě strany. Klíčové však je, aby tato ekonomická rivalita nepřerostla v širší politickou nebo bezpečnostní konfrontaci.

Rozhovor si můžete poslechnout v plném znění na webu iRozhlas – zde.

Proč chce Trump oslabit dolar a má Čína eso v rukávu? Pro Vinohradskou 12 odpověděl prorektor Pavel Hnát