Docentka Jana Vlčková publikovala článek v prestižním mezinárodním recenzovaném časopise Competition and Change
Docentka Jana Vlčková publikovala článek v prestižním mezinárodním recenzovaném časopise Competition and Change. Tento časopis se zaměřuje na výzkum příčin a důsledků konkurence a změn v souvislosti s globalizací, financializací a proměnami ekonomických vztahů.
Studie zkoumá, jak státní aktivismus ovlivnil internacionalizaci českých a maďarských nadnárodních společností po globální finanční krizi. Zaměřuje se na čtyři klíčové kanály: státní vlastnictví, podnikatelské a regulační prostředí, průmyslové politiky a „tichou politiku“.
V Maďarsku dochází k výraznému nárůstu státního aktivismu, zatímco v České republice přetrvává stagnace. Významnou roli postupně získávají průmyslové politiky a tichá politika, což vede k proměnám mezi maďarskými nadnárodními společnostmi, zatímco české firmy zůstávají stabilní.
Článek představuje koncept „defenzivní internacionalizace“, kdy firmy reagují na nestabilní prostředí přesunem sídel do zahraničí. Rostoucí vliv průmyslových politik a evropských programů může posílit roli státu, avšak přináší rizika korupce a zneužití veřejných prostředků. Studií naleznete tady.
Doc. Mgr. Jana Vlčková, Ph.D
je členkou katedry od roku 2012. V roce 2019 byla jmenována docentkou v oboru Mezinárodní ekonomické vztahy. V roce 2014 obhájila disertační práci na téma Globální změny v rozmístění technologií a inovací se zaměřením na EU. Na katedře přednáší Geografii světového hospodářství v angličtině, Ekonomickou geografii Číny a Ekonomickou geografii Evropy vede semináře v předmětu Světová ekonomika a Regionální trhy v globální perspektivě.