Budoucnost EU pohledem Česka: Kam by měla unie směřovat? Záznam z Konference o budoucnosti Evropy.
V pondělí 6. prosince se na půdě FMV VŠE zastoupené jejím Centrem evropských studií ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR, Kanceláří Evropského parlamentu v ČR, EUROSKOPem a Úřadem vlády ČR konala konference „Jakým směrem chceme řídit Evropu?“ s významnými představiteli EU i ČR, na kterou v odpoledních hodinách navazovala doprovodná studentská diskuse. Obě akce probíhaly v rámci projektu Konference o budoucnosti Evropy (KOBE), ve které se od dubna tohoto roku občané v členských státech účastní diskusí o tom, jak by EU měla vypadat, aby byla lépe schopna reagovat na potřeby občanů a výzvy, kterým čelí. Na základě podnětů pak vzniknou konkrétní návrhy, kterými se budou zabývat evropské instituce.
První část konference byla věnována zhodnocení dosavadních politických výsledkům KOBE v České republice. Diskutujícími byli tři hosté: Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise; Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu; a Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti. Věra Jourová dosavadní průběh KOBE hodnotila kladně, zejména v kontextu nutnosti přizpůsobit celou platformu KOBE pro online prostředí v důsledku stále přítomné pandemie COVID-19. Dita Charanzová dodala, že by evropská témata měla být probírána častěji než jen během voleb do Evropského parlamentu a shrnuje, že to nejdůležitější je v tomto ohledu teprve před námi. Milena Hrdinková doplnila, že účelem KOBE je zejména kalibrace představ Bruselu s představami všech občanů EU.
Druhá část konference nesla název „Budoucnost Evropy. Co si Češi myslí?“, v níž vystoupil Igor Blahušiak, ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, který shrnul výsledky regionálních debat v Eurocentrech. Mezi nejvíce diskutovaná témata české veřejnosti patří EU ve světě, a to zejména v kontextu nutnosti zachovat mír na svých hranicích ale i potřeby investovat do inovací a digitální ekonomiky ve snaze zůstat v mezinárodním prostředí konkurenceschopný.
Následně vystoupily dvě studentky SŠ, které představily názory mladých z projektu Rozhoduj o Evropě!. Karolína Pěšalová hovořila o klimatické problematice i o obecných problémech EU z pohledu středoškoláků, zatímco Lucie Soukalová se věnovala problematice demokracie a působení EU v mezinárodních vztazích.
Poslední část konference byla věnována evropské budoucnosti, nesla proto název „Co bude dál? Česko a Evropa v blízké i vzdálené budoucnosti“. Hosty zde byli: Jana Soukupová, zakladatelka iniciativy Youth, Speak Up, Martin Buchtík, sociolog a ředitel ústavu STEM, a Alice Krutilová, ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU, Úřadu vlády ČR.
Kdokoliv může vést debatu, která přispěje k budoucnosti EU.
Když systému porozumíme, nebude už žádný “zlý Brusel”. Pochopíme, že my jsme Brusel.
Recepty mladých pro budoucnost Evropy
Na konferenci navázal doprovodný diskusní panel pod názvem „Recepty EU pro Evropu budoucnosti“, který umožnil studentům z českých univerzit, mezi nimi i zástupcům FMV VŠE, klást dotazy nejen ohledně budoucího směřování EU. Její pravděpodobný vývoj komentovala Milena Hrdinková a Štěpán Pech z Úřadu vlády ČR, kteří zároveň ve svých odpovědích apelovali na studenty a širokou veřejnost, aby jim evropská témata nebyla lhostejná: “Kdokoliv může vést debatu, která přispěje k budoucnosti EU.”, povzbudila je Milena Hrdinková.
Za Fakultu mezinárodních vztahů děkujeme všem zúčastněným: řečníkům, studentům, hostům a těm, kteří se podíleli na organizaci a hladkém průběhu celodenní akce. Její dopolední i doprovodnou část si můžete zpětně přehrát na fakultním YouTube účtu.