Úniková hra, plýtvání potravinami a výroba bankovek: FMV se zapojila do Noci vědců 2022

Každý rok probíhá po celé České republice oblíbená akce s názvem Noc vědců. VŠE se už několik let ráda zapojuje – a proč také ne? Je kolébkou nejen ekonomických věd, které se snažila i během letošního ročníku přiblížit veřejnosti. Možná trochu neotřele a rozhodně interaktivněji než obvykle ve výuce. Konec konců, to je smysl Noci vědců!

Ta proběhla v prostorách VŠE v pátek 30. září 2022. Akce s názvem Noc vědců láká na jednu noc do univerzitních a vědeckých pracovišť po celé republice stovky zájemců o vědu, vědce a vědění. Ty, kteří se vědou živí, ty, kterým už někdy otevřela oči, i ty, kteří je před ní doposud zavírali. To jsme ale během letošního ročníku s podtématem „Všemi smysly“ chtěli změnit. Návštěvníci tak mohli tématu finanční gramotnosti, které bylo tím hlavním, které VŠE veřejnosti nabídlo, porozumět opravdu za použití všech smyslů! A jak to dopadlo? Posuďte sami!

Akci v tomto roce organizovalo celkem 12 vědkyň a vědců, kteří si připravili 7 atraktivních stanovišť, které spojovala úniková hra s příznačným názvem Money Adventure: Zažij prachy na vlastní kůži. Každé stanoviště nabízelo návštěvníkům možnost podívat se do světa statistiky a pravděpodobnosti, ochutnat marketing (Doopravdy!), nebo si poslechnout tipy a triky na to, jak správně šetřit a neplýtvat potravinami. A díky spolupráci s Návštěvnickým centrem ČNB jsme si dokonce letos sáhli i na výrobu mincí a bankovek!

Za FMV se o program postarala hlavně Veronika Mokrejšová, Jiří Zeman, Tomáš Sadílek a Alena Filipová z Katedry mezinárodního podnikání. Jejich stanoviště se zaměřilo na šetření potravin a peněz, která vznikla díky spolupráci s Potravinovou bankou. Veroniku Mokrejšovou a Jiřího Zemana si navíc můžete poslechnout ve 3 podcastech, které vznikly právě u příležitosti Noci vědců 2022 díky iniciativě studentského spolku SKOK a Katedry multimédií. Po vzoru názvu letošní akce, došlo na témata jako hospodaření pomocí smyslů, veřejná správa v digitální formě a pravděpodobnosti v běžném životě.

Ač se to na první pohled nezdá, smysly nám mohou pomoci ušetřit naše peníze! S jejich asistencí můžeme totiž přestat zbytečně vyhazovat potraviny s prošlou minimální dobou trvanlivosti. Že jsou totiž většinou ještě vhodné ke konzumaci, to nám pomohou otestovat právě naše smysly – zrak, čich, hmat a chuť.

členové organizačního týmu z KMP

Po Noci vědců 2022 se už možná rozednělo, ale věda zkrátka nikdy nespí. I díky tomu si můžete poslechnout podcasty, prohlédnout fotogalerii a zhlédnout záznam z události i zpětně! Ale hlavně: Můžete se aktivně zajímat o vědu i dál. Alespoň do dalšího ročníku, na který se budeme těšit na podzim 2023. Stejně jako na vás!

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a od té doby ukazuje lidem, že věda není nuda. Letošní noc plná vědy s tématem VŠEMI SMYSLY přilákala téměř 14 tisíc nadšenců v Praze a celkem 75 tisíc návštěvníků v dalších 61 městech v celém Česku, kde se Noc vědců konala poslední zářijový den.