Amnesty International – Maraton psaní dopisů na VŠE /12.-16.12./

12. prosince
16. prosince
2022

Na Vysoké škole ekonomické v Praze proběhne ve dnech 12.-16. prosince akce Amnesty International – Maraton psaní dopisů.

Co je Maraton psaní dopisů?

V mnoha zemích jsou neprávem vězněni a perzekvováni právníci, reportéři, aktivisté, ale i běžní lidé např. jen za vyjádření svého názoru, obranu práv ostatních nebo třeba účast na demonstraci. Takovým a dalším, kteří se stali obětí bezpráví, se snažíme kampaní Maraton psaní dopisů pomoct. Na letošní příběhy se můžete podívat na webu kampaně: www.maraton.amnesty.cz.

Cílem Maratonu je společně ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů s výzvami vládám a úřadům příslušných zemí a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Dopis nemusí být nijak obsáhlý, stačí se vyjádřit jednou větou. Kromě dopisů vládním představitelům máte taky možnost napsat dopis, pohled nebo vzkaz přímo uvězněným nebo jejich rodinám a vyjádřit jim tak podporu. Jen v České republice se každoročně pořádání kolem 300 dopisových akcí, na kterých se napíšou tisícovky dopisů. Celosvětově jsou pak dopisů miliony.

Jak se můžete zapojit?

Na VŠE najdete v registračním koutku italské budovy (bývalá šatna) stolek, kde můžete vhodit svůj dopis do schránky. Dopis můžete napsat také na místě, kde budete mít k dispozici veškeré pomůcky i vzorové dopisy, které můžete použít nebo se jimi inspirovat.

Kromě hromadného psaní můžete psát dopisy také každý sám/sama za sebe, kdykoliv vám to vyhovuje. Zapojte i svou rodinu a udělejte si tak společný rodinný předvánoční večer. V takovémto případě se můžete registrovat zde: www.maraton.amnesty.cz/jak-se-zapojit.

Proč právě dopisy?

Ručně psaný dopis poslaný v obálce je v dnešní digitální době nástroj, který má obrovskou sílu a dokáže přispět k tvorbě mezinárodního tlaku. Za jednotlivé případy se ve stejnou chvíli apeluje ve většině zemí světa a kanceláře ministrů, prezidentů a ředitelů věznic jsou zaplaveny miliony dopisů, což příslušné autority, kterým jde často o mezinárodní reputaci, nemůžou jen tak ignorovat.

Má to smysl?

Téměř u třetiny případů, na kterých s Amnesty pracujeme, se podaří prosadit zásadní změnu – propuštění uvězněných, získání přístupu ke zdravotní péči, povolení rodinných návštěv, setkání s právníky apod. Dochází ale i k systémovým a legislativním změnám jako jsou změny zákonů, které ovlivní celou společnost. Díky Maratonu 2020 se podařilo pomoci 4 ze 6 nespravedlivě uvězněných nebo jinak utlačovaných obětí bezpráví.

Zapojte se taky a napište dopis, které někomu může změnit život…

Amnesty International – Maraton psaní dopisů na VŠE /12.-16.12./