Prodlužování, přerušení a ukončení studia
Běžná délka studia a podmínky jeho prodlužování
Jak dlouho můžu na FMV studovat?
Délku studia omezuje studijní řád VŠE tak, že studium musí být dokončeno do jednoho roka od konce semestru, ve kterém došlo ke splnění podmínek pro skládání státní závěrečné zkoušky ze studijního programu, tj. od získání posledního kreditu (s výjimkou kreditů za státní zkoušku nebo obhajobu).
Tuto lhůtu může děkan prodloužit. O prodloužení je třeba každý semestr včas požádat elektronickou žádostí přes InSIS. Žádost je nutno podat před začátkem výuky v dalším semestru, jinak se student stane kandidátem na vyloučení.
POZOR: Každé prodloužení studia je důkladně zvažováno, není tedy rozhodně automatické.
Další informace najdete níže v sekci o ukončení studia.
Jak dlouho můžu na FMV studovat bezplatně?
Standardní délka bakalářského studia je 3 roky. Student má navíc nárok na další rok bezplatného studia (za předpokladu, že nestudoval nebo nestuduje jinou vysokou školu v ČR).
Standardní délka navazujícího magisterského studia je 2 roky. Student má navíc nárok na další rok bezplatného studia (za předpokladu, že nestudoval nebo nestuduje jinou vysokou školu v ČR).
Delší studium je zpoplatněno na základě celoškolských předpisů. Otázky spojené s poplatky řeší speciální útvar rektorátu.
Žádost o přezkoumání rozhodnutí o vyměření poplatku spojeného se studiem lze nalézt zde.
Další informace naleznete ve Studijním a zkušebním řádu VŠE a v Zákoně o vysokých školách, § 58.
Možnost pomalejšího studia (individuální studijní plán)
Existují tři důvody, za kterých může fakulta povolit pomalejší běh studia, tj. dobu, po kterou se korekce za pomalé studium nenačítají. Takto upravený individuální studijní plán umožňuje zapsat menší počet předmětů, avšak předměty jednou zapsané je třeba plnit přesně podle podmínek sylabu. Studium se tím rozloží na delší dobu, ale jeho náročnost se nijak nesnižuje. Těmito důvody jsou:
- sportovní reprezentace na vrcholové úrovni,
- závažná dlouhodobá nemoc,
- mateřství resp. rodičovství.
O individuální studijní plán je třeba vždy žádat – dokladem jeho potvrzení je schválená žádost v Kontaktním centru v InSIS, ve které proděkan pro pedagogiku stvrdí dohodnuté podmínky. Nastanou-li u vás okolnosti popsané výše, založte žádost v kontaktním centru co nejdříve a doložte v ní zásadní skutečnosti.
Uznaná doba rodičovství
U mateřství a rodičovství je doba dokonce evidována ve zvláštní aplikaci v InSIS. V tomto případě kontaktujte studijní referentku a přes žádost v Kontaktním centru v InSIS doložte jí rodný list dítěte a případně také rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku, resp. jiné dokumenty dokládající těhotenství (před narozením dítěte). Rodiče mají nárok na dva typy úlev:
- po dobu trvání mateřské dovolené (28 týdnů) má matka i otec dítěte (otec nejdříve ode dne narození dítěte) nárok na zpomalení tempa studia, tj. nenačítají se korekce za pomalé studium a je možné žádat např. odklad studijních povinností (v InSIS evidováno jako uznaná doba rodičovství)
- po celou dobu rodičovské dovolené (do 3 let věku dítěte) je možno žádat o přerušení studia, přičemž toto přerušení se nezapočítává do celkové doby přerušení ani celkové doby studia.
Přerušení studia
Z jakých důvodů je možno přerušit studium?
Studium můžete přerušit z následujících důvodů:
- ze zdravotních důvodů;
- z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí, na který není vyslán VŠE;
- z osobních důvodů (finanční situace, situace v rodině);
- z důvodu rodičovství.
Kdy a na jak dlouho lze přerušit studium?
Jednotkou přerušení je semestr, tj. přerušení vždy končí v den konce semestru. Přerušení z důvodu rodičovství může být ukončeno i dříve, tj. před koncem daného semestru.
Ze zdravotních důvodů lze studium přerušit kdykoliv v semestru.
Na vlastní žádost lze přerušit maximálně na dobu, která je v součtu shodná se standardní dobou studia, tj. na 6 semestrů v bakalářském studiu a na 4 semestry v magisterském studiu.
Přerušit lze i na více semestrů najednou.
Studium je možné přerušit i v prvním semestru studia.
Jak zažádat o přerušení studia?
Žádost o přerušení se podává elektronicky přes Kontaktní centrum InSIS. V e-žádosti o přerušení studia je především nutné uvést období, na které chce student své studium přerušit.
Před začátkem semestru a ještě zhruba do třetího týdne výuky je možné přerušit studium i bez udání důvodu. Později v semestru je to možné už jen ze zdravotních důvodů. Žádosti o přerušení je zpravidla vyhověno do 3. týdne semestru.
Lékařské zprávy jsou vždy vyžadovány v originále.
Po schválení elektronické žádosti o přerušení proděkanem pro studijní záležitosti zašle studijní oddělení rozhodnutí o přerušení studia poštou. Studijní oddělení zanese očekávanou dobu přerušení do InSIS a prodlouží o ni lhůtu k dokončení studia.
Po uplynutí doby přerušení studia bude student znovu zařazen do studia automaticky.
POZOR: V době přerušení studia není osoba studentem.
Přerušení studia z důvodu rodičovství
Před narozením dítěte stačí k žádosti o přerušení studia doložit lékařské potvrzení, na jehož základě může být studium přerušeno maximálně na jeden rok. K prodloužení této doby bude již třeba doložit rodný list dítěte, případně doklad o trvání rodičovské dovolené.
Velkou výhodou je, že přerušení studia z důvodu rodičovství lze jako jediné ukončit i před koncem semestru. To se může hodit např. při odevzdávání kvalifikační práce.
Studium lze z důvodu rodičovství přerušit maximálně do dne třetích narozenin dítěte. Další přerušení už je pak možné jen podle běžných pravidel pro přerušení studia.
Ukončení studia
Kdy přestávám být studentem?
Řádné ukončení studia nastává v den splnění poslední části státní závěrečné zkoušky.
Studentovi, který nemá dostatek kreditových poukázek k dokončení studia, bude studium ukončeno začátkem následujícího semestru (více informací v sekci Kredity a jejich čerpání výše).
K ukončení studia vede také situace, kdy student nesloží ani při druhém opakování některou z částí státní závěrečné zkoušky. Přidělení dalšího termínu není možné.
Do kdy musím složit státní zkoušku po splnění všech předchozích povinností?
Všechny studijní povinnosti musí být ukončeny do 1 roku od konce semestru, kdy student splnil podmínky pro skládání státní závěrečné zkoušky z oboru, tj. splnil všechny předepsané předměty.
O prodloužení této lhůty je nutné požádat prostřednictvím elektronické žádosti v InSIS. Proti rozhodnutí o ukončení studia se lze do 30 dnů od jeho doručení odvolat k rektorovi prostřednictvím fakulty, která rozhodnutí vydala.
Jaké jsou podmínky pro ukončení studia s vyznamenáním?
Podmínky k získání diplomu s vyznamenáním (tzv. červený diplom) jsou následující:
- student dosáhl průměrného prospěchu do 1,50
- z každé části státní závěrečné zkoušky byl hodnocen stupněm „výborně“
- řádně ukončil studium ve standartní době (studium v zahraničí se do této doby nezapočítává)