Hodnocení, uznávání a omlouvání předmětů

Studijní zátěž a klasifikace:

Každému předmětu je přiřazen podle předpokládané studijní zátěže určitý počet kreditů​.

Jednomu ECTS kreditu odpovídá 26 hodin studijní zátěže průměrného studenta. Logicky tedy platí, že čím více má předmět kreditů, tím bude časově náročnější ho splnit.

Studijní zátěž je podrobně rozepsána v sylabu každého předmětu.

Sylaby všech předmětů najdete v InSISu („Portál veřejných informací“ – „Veřejný katalog předmětů“). ​​

O klasifikaci studijní povinnosti rozhoduje učitel. Žádná změna proto nemůže být provedena bez jeho písemného souhlasu.

Podrobné podmínky klasifikace jsou uvedeny v sylabech předmětů v InSISu. Tyto podmínky jsou závazné.​

Výborný prospěch se vyplatí!

Průměrný prospěch se vyplatí sledovat od počátku studia. V některých západních zemích provází průměrný prospěch z vysoké školy člověka po celý profesní život. I na VŠE je a bude studijnímu prospěchu věnována čím dál větší pozornost.

V současnosti průměr bakalářského i magisterského studia významně ovlivňuje:

  • možnost získání prospěchového stipendia​;
  • možnost přijetí do navazujícího magisterského studia bez přijímacích zkoušek;
  • výběrové řízení na zahraniční výjezdy;
  • výběrová řízení na stáže a praxe.

Informace o svém prospěchu za jednotlivé semestry i celé studium naleznete v InSISu („Portál studenta“ – „E-​index“).​​

Musíte požádat studijní oddělení o opravu chybného záznamu známky v InS​IS. To lze udělat výhradně na základě elektronické žádosti v kontaktním centru InSIS: Žádost o změnu údajů v InSIS.

Žádost použijte v případě, že je třeba vložit do InSIS nebo opravit v InSIS hodnocení za již ukončený semestr. Může jít o hodnocení sportovců s ISP, kteří mají možnost odložit zkoušky do dalšího semestru a takto  sdělí známku studijnímu oddělení, odložení zkoušky ze závažných zdravotních důvodů, opravu chybně vložené známky.

Uznávání předmětů:

Na FMV lze uznat úspěšně absolvované studijní povinnosti z předchozího neúspěšně ukončeného studia na VŠE. Studijní povinnosti ze souběžného studia se neuznávají.

Podmínky k uznání předmětu: 

  1. Studijní povinnost byla hodnocena známkou výborně, velmi dobře nebo započteno.
  2. Od splnění studijní povinnosti neuplynuly k datu podání žádosti více než tři kalendářní roky.

O uznání předmětů vystudovaných v rámci předchozího neúspěšně ukončeného studia na VŠE se žádá elektronickou žádostí v Kontaktním centru InSIS. V žádosti se uvede seznam předmětů, o jejichž uznání se žádá a skupiny, do níž má být uznání provedeno. Na jejím základě Vám studijní referentka sdělí výsledek posouzení předmětů a pozve vás do úředních hodin nebo vám v InSIS rovnou předměty uzná.​ Za takto uznané předměty se odečítá pětina jejich kreditové hodnoty navíc.​

Ze studia, které bylo ukončeno vyloučením ze studia dle § 56 písm. h) zákona (disciplinární přestupek), se studijní povinnosti neuznávají.

Uznání státní zkoušky z vedlejší specializace

Výše uvedeným způsobem lze uznat i státní zkoušku z vedlejší specializace a všechny studijní povinnosti, jejichž splnění bylo podmínkou jejího skládání.

Student v tomto případě musí mít v aktuálním studiu zapsanou shodnou vedlejší specializaci.

POZOR: Jinou část státní závěrečné zkoušky v bakalářském a magisterském studiu uznat nelze.


Uznání magisterských předmětů z předchozího bakalářského studia

V případě uznání předmětů z navazujícího magisterského studia, které student absolvoval během svého předchozího bakalářského studia na VŠE (skupina cVOR), se uznávají i studijní povinnosti hodnocené známkou dobře (viz čl. 12 ods. 3 Studijního a zkušebního řádu VŠE).

Při uznání předmětů ze skupiny cVOR​ v prvním semestru magisterského studia stačí žádost podat přes elektronické žádosti v Kontaktním centru InSIS.

Hodnocení předmětu musí být uzavřeno před konáním poslední části státní závěrečné zkoušky.

Za takto uznané předměty se odečítá pětina jejich kreditové hodnoty navíc.


Uznání předmětů z mimořádného studia

V případě uznání z mimořádného studia na FMV, které předcházelo řádnému studiu z důvodu nedoložení nostrifikace nebo splnění podmínek přijímacího řízení, se uznávají i studijní povinnosti hodnocené známkou dobře.


Uznání kurzu tělesné výchovy

O uznání kurzů tělesné výchovy je třeba žádat přímo na CTVS.

Uznávání studijních povinností úspěšně ukončených na jiné fakultě VŠE probíhá podobným způsobem, jako při uznávání studijních povinností z FMV.

Výpisem studijních výsledků u jiné fakulty VŠE má studijní oddělení k dispozici v InSIS.

Podmínky k uznání předmětu:

  1. studijní povinnost byla hodnocena známkou výborně, velmi dobře nebo započteno, resp. jejich ekvivalentem, o němž rozhoduje v případě nejasností proděkan pro pedagogickou činnost,
  2. od splnění studijní povinnosti neuplynuly k datu podání žádosti více než tři kalendářní roky.

Ze studia, které bylo ukončeno vyloučením ze studia dle § 56 písm. e) zákona se studijní povinnosti neuznávají.

O uznání studijní povinnosti splněné na jiné vysoké škole se žádá přes speciální formulář v Kontaktním centru InSIS.

Tuto žádost použijte v případě, že chcete do studia uznat předmět, který jste vystudovali mimo VŠE (jiná vysoká škola, letní škola, jazykový certifikát, atp.). Žádost podejte za každý jednotlivý předmět zvlášť. Žádost vyřizuje proděkan pro studijní a pedagogickou činnost, který si vyžádá stanovisko garanta předmětu.

Do přílohy vložte digitálně podepsanou kopii transcriptu nebo certifikátu a případné sylaby resp. odkazy na sylaby.

Soubory je nutno vkládat v digitálně podepsané verzi, případně konvertovat papírovou verzi do digitálně podepsaní pomocí služeb CzechPoint. Poslední možností je spolu s podáním žádosti ověřené kopie v papírové verzi doručit studijní referentce, která potvrdí jejich shodu se soubory vloženými v žádosti.

Za takto uznané předměty se odečítá pětina jejich kreditové hodnoty navíc.

Všechny předměty uznané dle situací výše (tj. s výjimkou uznání ze studia na zahraničním studijním výjezdu) se v kreditech projeví následovně:

  • kromě kreditů za daný předmět se odečte ještě pětina kreditů navíc (tzv. příplatek za uznání);
  • kredity za uznané předměty se nezapočítávají  mezi kredity získané během semestru (jsou uznané mimo období) a nelze je tedy počítat do počtu splněných při tzv. korekcích za pomalé studium.

Uznávání předmětů vystudovaný​ch v rámci vyslání na studium do zahraničí se řídí zvláštním režimem. Odečítá se pouze skutečná kreditová hodnota.

Většina předmětů se uznává do skupin hV, fVM, resp. fVB a cVB.

Uznání je možné i do skupin povinných předmětů, ale v takovém případě musí garant předmětu nebo vedlejší specializace posoudit shodu sylabu studovaného předmětů s tím akreditovaným na VŠE. Shodu potvrdí garant v posledním sloupci na žádosti o uznání svým podpisem. Zároveň je nutné uvést ident povinného předmětu, za který se uznává.

Pokud je počet kreditů v některé skupině překročen nebo pokud jde o uznání do cVM, použijí se k uznání rezervní kreditové poukázky​.

Známky se uznávají převedením do systému VŠE.​​

Celý proces probíhá v InSIS.

U letních škol se postupuje obdobně jako předmětů vystudovaných mimo VŠE. Nutným podkladem je Transcript of records.

O uznání letní školy se žádá přes speciální formulář v Kontaktním centru InSIS.

Tuto žádost použijte v případě, že chcete do studia uznat předmět, který jste vystudovali mimo VŠE (jiná vysoká škola, letní škola, jazykový certifikát, atp.). Žádost podejte za každý jednotlivý předmět zvlášť. Žádost vyřizuje proděkan pro studijní a pedagogickou činnost, který si vyžádá stanovisko garanta předmětu.

Do přílohy vložte digitálně podepsanou kopii transcriptu nebo certifikátu a případné sylaby resp. odkazy na sylaby.

Soubory je nutno vkládat v digitálně podepsané verzi, případně konvertovat papírovou verzi do digitálně podepsaní pomocí služeb CzechPoint. Poslední možností je spolu s podáním žádosti ověřené kopie v papírové verzi doručit studijní referentce, která potvrdí jejich shodu se soubory vloženými v žádosti.

V případě uznávání předmětů z letních škol a obdobných vzdělávacích programů do skupiny volitelných předmětů se nevyžaduje posouzení garantem předmětu na VŠE.

Omluvení předmětu:

Student může požádat o omluvení studijní povinnosti, a to do 5 pracovních dnů ode dne, kdy měla být splněna.

O omluvě studijní povinnosti rozhoduje vždy učitel. Je proto bezpředmětné žádat o omluvení předmětu nebo předmětů studijní oddělení. Proti rozhodnutí učitele o omluvě se může student do 3 pracovních dnů odvolat k vedoucímu katedry.

Předměty se omlouvají jednotlivě – možnost „omluvit celý semestr“ studijní řád nezná. V případě závažných zdravotních důvodů je třeba bez odkladu postupovat podle pokynů k Přerušení studia ze zdravotních důvodů.​

Absence delší než 15 kalendářních dnů musí být včas nahlášena na studijní oddělení, které doklad o absenci zaeviduje ve studijním systému tak, aby ho viděli jednotliví učitelé a mohli na jeho základě posoudit žádost o omluvení předmětu.

Neúčast na státní zkoušce nebo obhajobě z důvodu nemoci je třeba včas řešit se sekretariátem katedry, která příslušný termín vypsala.