Vedlejší specializace
Obrovskou předností studia na VŠE je možnost volby vedlejší specializace. Smyslem vedlejší specializace je rozšíření kvalifikace podle vlastní volby, a to díky bloku vysoce specializovaných předmětů. Vedlejší specializace jsou nabízeny ve standardním rozsahu 30 ECTS a jsou ukončeny státní závěrečnou zkouškou z vedlejší specializace. Za určitých podmínek je v rámci vedlejší specializace možné zpracovávat i diplomovou práci.
Některé specializace lze vystudovat za jeden semestr, obvykle to ale zabere semestry dva.
Vedlejší specializaci si zapisujte až v semestru, ve kterém jí chcete skutečně začít studovat.
Prerekvizity
Některé povinné předměty mají v sylabu uvedenou prerekvizitu, takže je lze studovat až ve chvíli, kdy má student splněný jiný předmět, na který předmět s prerkvizitou navazuje. Prerekvizitám věnujte pozornost před zápisem předmětů. Pokud dodržíte vzorový studijní plán, který je pro každý studijní program publikován, nebudete mít s prerekvizitami nikdy problém.
Rychlost studia (počet kreditů za semestr)
Rozvrh si s výjimkou prvního semestru tvoříte sami, takže si určujete i počet předmětu a kreditů za semestr. Má to ale určitá omezení:
- v prvním semestru je třeba získat minimálně 9 ECTS, jinak bude vaše studium ukončeno. Pozor. první semestr magisterského studia je opět vaším prvním semestrem, i pokud jste na VŠE studovali bakalářský program!
- v každém dalším semestru je třeba získat v průměru 20 ECTS, pokud je studium pomalejší, nebude ihned ukončeno, ale začnete ztrácet kredity tzv. korekcí za pomalé studium. Tím je student motivován, aby své studium zrychlil na požadované tempo.
Korekce za pomalé studium se provádí na začátku každého semestru tak, že studentovi je odečteno tolik kreditů, kolik chybí do 20ti násobku pořadového čísla studovaného semestru. (Po prvním semestru tak musí student mít získaných minimálně 20 kreditů, po druhém semestru 40 kreditů, po třetím semestru 60 kreditů atd. Nezáleží tak na počtu v každém semestru, ale na celkovém součtu).
U distančního studia je tento požadavek snížen na násobky 15.
Korekce se provádí do té doby, dokud student nesloží celý studijní plán, s výjimkou obhajoby a státních zkoušek. Ke konci studia se ovšem korekce zpomalují – odečítají se už jen kredity, které chybí ke splnění studijního plánu (pokud vám chybí poslední předmět např. za 6 ECTS, bude korekce za pomalé studium v tomto semestru maximálně právě 6 ECTS).
- Doporučená studijní zátěž na jeden semestr je 30 ECTS.
Pomalejší studium (individuální studijní plán)
Existují tři důvody, za kterých může fakulta povolit pomalejší běh studia, tj. dobu, po kterou se korekce za pomalé studium nenačítají. Takto upravený individuální studijní plán umožňuje zapsat menší počet předmětů, avšak předměty jednou zapsané je třeba plnit přesně podle podmínek sylabu. Studium se tím rozloží na delší dobu, ale jeho náročnost se nijak nesnižuje. Těmito důvody jsou:
- sportovní reprezentace na vrcholové úrovni,
- závažná dlouhodobá nemoc,
- mateřství resp. rodičovství.
O individuální studijní plán je třeba vždy žádat – dokladem jeho potvrzení je schválená e-žádost v Kontaktním centru InSIS, ve které proděkan pro pedagogiku stvrdí dohodnuté podmínky. Nastanou-li u vás okolnosti popsané výše, kontaktujte co nejdříve proděkana pro pedagogickou činnost.
U mateřství a rodičovství je doba dokonce evidována ve zvláštní aplikaci v InSIS. V tomto případě kontaktujte studijní referentku a doložte jí rodný list dítěte a případně také rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku, resp. jiné dokumenty dokládající těhotenství (před narozením dítěte). Rodiče mají nárok na dva typy úlev:
- po dobu trvání mateřské dovolené (28 týdnů) má matka i otec dítěte (otec nejdříve ode dne narození dítěte) nárok na zpomalení tempa studia, tj. nenačítají se korekce za pomalé studium a je možné žádat např. odklad studijních povinností (v InSIS evidováno jako uznaná doba rodičovství)
- po celou dobu rodičovské dovolené (do 3 let věku dítěte) je možno žádat o přerušení studia, přičemž toto přerušení se nezapočítává do celkové doby přerušení ani celkové doby studia.
Povinný semestr v zahraničí
V programech Mezinárodní obchod a Mezinárodní studia a diplomacie (Mezinárodní politika a diplomacie) je zavedena povinnost získat autentickou mezinárodní zkušenost. K tomu určené mobility window čítá 21 ECTS kreditů. Tyto kredity student získá jedním z uvedených způsobů:
- uznáním předmětů ze semestrálního studijního pobytu v zahraničí
- absolvováním zahraniční odborné praxe nebo stáže, případně domácí stáže v mezinárodní firmě
- v odůvodněných případech je možno zahraniční modul nahradit studiem vybraných předmětů hostujících profesorů ve smíšených studijních skupinách s výměnnými studenty a studiem jazykových certifikátů.
Praxe a stáže
Fakulta mezinárodních vztahů považuje praktické zkušenosti studentů s prací v mezinárodním prostředí za zásadní součást vzdělání a velkou konkurenční výhodu svých absolventů. Z toho důvodu jsou odborné praxe součástí magisterských studijních programů FMV, i bakalářských. Při splnění podmínek daných fakultou jsou tyto praxe uznatelné v rámci povinně volitelných kreditů (fVB, fVM nebo sV).
Státní závěrečné zkouškySoučásti magisterské státní závěrečné zkoušky
- obhajoba diplomové práce
- státní zkouška z hlavní specializace
Tyto části jsou hodnoceny samostatně a na pořadí jejich skládání nezáleží. V den složení poslední části státní zkoušky přestáváte být studentem.
POZOR: Studenti, kteří nastoupili ke studiu nejpozději v LS 2018/2019, skládají jako součást magisterské závěrečné zkoušky rovněž zkoušku z vedlejší specializace. Studenti, kteří nastoupili ke studiu od ZS 2019/2020, skládají z vedlejší specializace soubornou zkoušku, kterou je nutné splnit před přihlášením na SZZ.
- Podmínkou pro skládání obhajoby kvalifikační práce je její řádné odevzdání (viz web Kvalifikační práce).
- Podmínkou pro skládání státní zkoušky z oboru nebo hlavní specializace je získání všech kreditů předepsaných studijním plánem s výjimkou kreditů za jednotlivé státní zkoušky a obhajobu. V navazujícím magisterském studiu tuto skutečnost potvrdí studentovi na základě jeho elektronické žádosti v Kontaktním centru InSIS studijní oddělení.
- U státní zkoušky z Ekonomie a mezinárodní ekonomie se potvrzení nevydává, vše se řídí prerekvizitami v InSIS. Podmínkou pro skládání této státnice je splnění všech předmětů, ze kterých se skládá – viz prerekvizita v InSIS.
- Podmínkou pro skládání souborné zkoušky z vedlejší specializace je získání všech kreditů předepsaných v rámci vedlejší specializace. Tuto skutečnost potvrdí studentovi na základě jeho elektronické žádosti v Kontaktním centru InSIS studijní oddělení.
Termíny státních závěrečných zkoušek i obhajob jsou plně v režii kateder, které je vypisují. Studijní oddělení ani proděkan pro pedagogiku do procesu zapisování nezasahují. Všechny dotazy je třeba směřovat na příslušné sekretariáty kateder.
Při volbě termínu dávejte pozor na možnost absolvovat nejbližší promoci. Fakultní harmonogram udává datum, do kterého musí student ukončit studium, aby mohl být na nejbližší promoci zařazen.
Státní závěrečné zkoušky od akademického roku 2023/24
Studenti, kteří nastoupili ke studiu od akademického roku 2023/24, skládají státní závěrečnou zkoušku, která spojuje obhajobu s odbornou rozpravou. Státní zkouška je komplexním ověřením schopnosti samostatně vypracovat v písemné podobě odbornou práci na dané téma systematickým a nezávislým způsobem. Současně komplexně ověřuje získané znalosti a dovednosti v daném studijním programu. Více viz studentský intranet.
Double a joint degree
FMV v současnosti nabízí dva double degree programy pro navazující magisterský program Mezinárodní obchod, a to s University of Vaasa a IAE Lyon 3. Programy jsou založeny na principu, že studenti studují první rok na VŠE všechny povinné kurzy, druhý rok poté studují na partnerské škole. Vystudované předměty se jim uznají za kurzy volitelné a vedlejší specializaci. Hlásit se je možné do konce srpna (před započetím prvního semestru navazujícího studia na VŠE), a to u proděkana pro zahraniční vztahy.
Oba programy vyžadují znalost anglického jazyka na úrovni C1 a v případě studia v Lyonu i znalost francouzského jazyka minimálně na úrovni B2.
Program Economics of Globalisation and European Integration je koncipován jako joint degree.
Navazující magisterský program International Business – Central European Business Realities, který je plně vyučován v anglickém jazyce, nabízí studentům možnost studia v rámci double degree na osmi partnerských universitách. Student splní požadavky prvního akademického roku studia na VŠE, druhý rok splní studijní požadavky na partnerské škole. Žádost se podává po ukončení prvního semestru studia.