Bakalářské studijní programy

Fakulta mezinárodních vztahů vyučuje studenty v celkem šesti bakalářských studijních programech. Z toho dva jsou vyučovány v angličtině a jeden v kombinované formě. Za obsahové směřování programů odpovídají jejich garanti, kteří jsou tak důležitými osobami při řešení závažnějších studijních situací.

Pokud chceš vědět, co přesně musíš během studia splnit, podívej se do studijního plánu (je součástí studijního programu). Pokud tě zajímá, co všechno program zahrnuje a co se v něm naučíš, podívej se na popis studijního programu. Aktuální dokumenty studijních programů platné pro studenty přijaté v konkrétním akademickém roce najdeš níže. (Možná jsi dříve slyšel/a pojem studijní obor – dnes už se nepoužívá, ale pokud ho znají tvoji rodiče nebo někde narazíš na starší dokumenty, většinou tím myslí právě studijní program.)

Garanti bakalářských studijních programů

Mezinárodní obchod

doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D.

Katedra mezinárodních ekonomických vztahů

Mezinárodní studia a diplomacie

doc. Ing. Mgr. Radka Druláková, Ph.D.

Katedra mezinárodních studií a diplomacie

Turismus a hospitality management

doc. Ing. Cristina Procházková Ilinitchi, Ph.D.

Katedra mezinárodních ekonomických vztahů

 

Cestovní ruch

prof. Ing. Petr Šauer, CSc., dr.h.c.

Katedra cestovního ruchu

International Business

doc. Ing. Pavel Hnát, Ph.D.

Katedra mezinárodních ekonomických vztahů

International and Diplomatic Studies

doc. Ing. Mgr. Radka Druláková, Ph.D.

Katedra mezinárodních studií a diplomacie

Manažer obchodu

prof. Ing. Hana Machková, CSc.

Katedra mezinárodního podnikání

Co je dobré vědět?

U programů akreditovaných v českém jazyce platí, že student povinně studuje ty dva cizí jazyky, ze kterých konal přijímací zkoušku. Nejprve je třeba splnit předměty ve skupinách fJV a fJP (první až čtvrtý semestr) a následně oJV a oJP (pátý a šestý semestr). Předměty ve skupinách fJV a oJV jsou zakončeny zápočtem a student je může přeskočit. Takto ušetřené kredity je nutno nahradit studiem jiných volitelných předmětů, obvykle fVB nebo cVB. Zkouška z navazujícího předmětu obsahuje i látku předmětu zápočtového, tu je tedy třeba doplnit.

U programů akreditovaných v českém jazyce je v prvním semestru studentům přidělován pevný rozvrh. K němu si studenti registrují a zapisují pouze dva povinné jazyky, tělesnou výchovu a případné volitelné předměty, pokud je student chce v prvním semestru studovat.

Rozvrh si s výjimkou prvního semestru tvoříte sami, takže si určujete i počet předmětu a kreditů za semestr. Má to ale určitá omezení:

  • v prvním semestru je třeba získat minimálně 9 ECTS, jinak bude vaše studium ukončeno.
  • v každém dalším semestru je třeba získat v průměru 20 ECTS, pokud je studium pomalejší, nebude ihned ukončeno, ale začnete ztrácet kredity tzv. korekcí za pomalé studium. Tím je student motivován, aby své studium zrychlil na požadované tempo.

Korekce za pomalé studium se provádí na začátku každého semestru tak, že studentovi je odečteno tolik kreditů, kolik chybí do 20ti násobku pořadového čísla studovaného semestru. (Po prvním semestru tak musí student mít získaných minimálně 20 kreditů, po druhém semestru 40 kreditů, po třetím semestru 60 kreditů atd. Nezáleží tak na počtu v každém semestru, ale na celkovém součtu).

U distančního studia je tento požadavek snížen na násobky 15.

Korekce se provádí do té doby, dokud student nesloží celý studijní plán, s výjimkou obhajoby a státních zkoušek. Ke konci studia se ovšem korekce zpomalují – odečítají se už jen kredity, které chybí ke splnění studijního plánu (pokud vám chybí poslední předmět např. za 6 ECTS, bude korekce za pomalé studium v tomto semestru maximálně právě 6 ECTS).

Doporučená studijní zátěž na jeden semestr je 30 ECTS.

Existují tři důvody, za kterých může fakulta povolit pomalejší běh studia, tj. dobu, po kterou se korekce za pomalé studium nenačítají. Takto upravený individuální studijní plán umožňuje zapsat menší počet předmětů, avšak předměty jednou zapsané je třeba plnit přesně podle podmínek sylabu. Studium se tím rozloží na delší dobu, ale jeho náročnost se nijak nesnižuje. Těmito důvody jsou:

  • sportovní reprezentace na vrcholové úrovni,
  • závažná dlouhodobá nemoc,
  • mateřství resp. rodičovství.

O individuální studijní plán je třeba vždy žádat – dokladem jeho potvrzení je schválená e-žádost v Kontaktním centru InSIS, ve které proděkan pro pedagogiku stvrdí dohodnuté podmínky. Nastanou-li u vás okolnosti popsané výše, kontaktujte co nejdříve proděkana pro pedagogickou činnost.

U mateřství a rodičovství je doba dokonce evidována ve zvláštní aplikaci v InSIS. V tomto případě kontaktujte studijní referentku a doložte jí rodný list dítěte a případně také rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku, resp. jiné dokumenty dokládající těhotenství (před narozením dítěte). Rodiče mají nárok na dva typy úlev:

  • po dobu trvání mateřské dovolené (28 týdnů) má matka i otec dítěte (otec nejdříve ode dne narození dítěte) nárok na zpomalení tempa studia, tj. nenačítají se korekce za pomalé studium a je možné žádat např. odklad studijních povinností (v InSIS evidováno jako uznaná doba rodičovství)
  • po celou dobu rodičovské dovolené (do 3 let věku dítěte) je možno žádat o přerušení studia, přičemž toto přerušení se nezapočítává do celkové doby přerušení ani celkové doby studia.

Některé povinné předměty mají v sylabu uvedenou prerekvizitu, takže je lze studovat až ve chvíli, kdy má student splněný jiný předmět, na který předmět s prerkvizitou navazuje. Prerekvizitám věnujte pozornost před zápisem předmětů. Pokud dodržíte vzorový studijní plán, který je pro každý studijní program publikován, nebudete mít s prerekvizitami nikdy problém.

Bakalářský seminář je nutno absolvovat v pátém semestru bakalářského studia. Odevzdání práce a obhajoba může proběhnout až v semestru následujícím po absolvování bakalářského semináře. Více v intranetu.

Podmínkou skládání státní bakalářské zkoušky je splnění všech studijních povinností v předepsané struktuře s výjimkou obhajoby bakalářské práce, tj. minimálně 174 ECTS kreditů.

Student dokládá splnění studijního plánu e-žádostí v Kontaktním centru InSIS, kterou podá své studijní referentce. Výtisk schválené e-žádosti nebo její elektronickou verzi předkládá student u státní zkoušky nebo před ní podle pokynů příslušné katedry.

Státní závěrečné zkoušky od akademického roku 2023/24

Studenti, kteří nastoupili ke studiu od akademického roku 2023/24, skládají státní závěrečnou zkoušku, která spojuje obhajobu s odbornou rozpravou. Státní zkouška je komplexním ověřením schopnosti samostatně vypracovat v písemné podobě odbornou práci na dané téma systematickým a nezávislým způsobem. Současně komplexně ověřuje získané znalosti a dovednosti v daném studijním programu. Více viz studentský intranet.