Základní informace a postup

Aktuální nabídky stáží ve studentském intranetu FMV.

Propozice pracovních stáží FMV (přehled pro firmy/organizace)

Stáže v zahraničí 3x jinak – článek v iListu.

Fakulta mezinárodních vztahů považuje praktické zkušenosti studentů s prací v mezinárodním prostředí za zásadní součást vzdělání a velkou konkurenční výhodu svých absolventů. Při splnění podmínek daných fakultou jsou tyto praxe uznatelné v rámci studia. Pracovní stáže jsou akreditované jen pro magisterské studium. Pokud se jedná o studenta bakalářského studia, musí být student ve vyšším ročníku, a to v tom smyslu, že se stáž zapisuje jako cVOR (čl. 9 odst. 4 Studijního a zkušebního řádu) a v době zápisu stáže bude studentovi zbývat méně než 30 kreditů k dokončení studia.

Identy praxí, podmínky a finanční podpora

  • magisterský navazující (21 ECTS)
  • praxe je založena na třístranné smlouvě mezi FMV, firmou a studentem
  • praxe ve firmě vykonávané na plný úvazek po dobu alespoň čtyř měsíců v ČR nebo v zahraničí
  • zařazen ve skupině hV
  • spolu s předměty 22F401 a 22F412 nelze mít v daném semestru zapsaný jiný předmět než diplomový seminář; o případných výjimkách rozhoduje proděkan pro pedagogickou činnost na základě písemného doporučení garanta předmětu, který chce student zapsat
  • finanční podpora je možná pouze pro stáže v zahraničí
  • magisterský navazující (6 ECTS)
  • stáže v neziskovém sektoru a orgánech státní správy na poloviční úvazek po dobu alespoň tří měsíců v ČR; rozsah pracovní doby lze přiměřené zkrátit, pokud stáž trvá déle než tři měsíce, anebo má výrazně nadprůměrné nároky na zpracování odborného projektu
  • zařazen ve skupině hV
  • finanční podpora stáže není možná
  • magisterský navazující (6 ECTS)
  • stáže v neziskovém sektoru a orgánech státní správy na plný úvazek po dobu alespoň 2 měsíců v zahraničí
  • zařazen ve skupině hV a sV ve vybraných vedlejších specializacích FMV
  • předmět 22F411 může být do InSIS zapsán jen, pokud výkon stáže nekoliduje s obdobím výuky v semestru; o případných výjimkách rozhoduje proděkan pro pedagogickou činnost na základě písemného doporučení garantů předmětů, které student v daném semestru studuje
  • finanční podpora je možná je ze stipendijního fondu FMV, tak z prostředků Erasmus+ v závislosti na instituci a místě, kde je stáž vykonávána
  • magisterský navazující (15 ECTS)
  • stáže v neziskovém sektoru a orgánech státní správy na plný úvazek po dobu alespoň tří měsíců v zahraničí
  • zařazen ve skupině hV a sV ve vybraných vedlejších specializacích FMV
  • spolu s předměty 22F401 a 22F412 nelze mít v daném semestru zapsaný jiný předmět než diplomový seminář; o případných výjimkách rozhoduje proděkan pro pedagogickou činnost na základě písemného doporučení garanta předmětu, který chce student zapsat
  • finanční podpora je možná je ze stipendijního fondu FMV, tak z prostředků Erasmus+ v závislosti na instituci a místě, kde je stáž vykonávána
  • bakalářský stupeň (6 ECTS)
  • pro všechny obory bakalářského studia na FMV
  • stáž je organizovaná spolu se studentskou organizací AIESEC
  • finanční podpora stáže není možná

Praxi nebo stáž lze uznat do studia jen při současném splnění všech následujících požadavků:

  1. rozsah pracovní doby a délka praxe nebo stáže odpovídá popisu výše,
  2. náplň práce má odborný charakter, který odpovídá znalostem a požadavkům kladeným na studenty navazujícího magisterského studia,
  3. praxe nebo stáž proběhne na základě fakultou schválené třístranné dohody mezi studentem, poskytovatelem stáže a fakultou; ve výjimečných případech může být třístranná dohoda nahrazena jiným dokumentem.
  4. v rámci praxe nebo stáže je zpracován a následně na fakultě obhájen odborný písemný projekt dle požadavků v sylabech,
  5. student má dostatek kreditových poukázek v té skupině předmětů, kam lze stáž nebo praxi zapsat dle studijního plánu; kreditové poukázky lze v odůvodněných případech studentovi přidat,
  6. student neskládal ani jeden pokus té části státní závěrečné zkoušky, ke které je třeba doložit splnění celého studijního plánu, ani nebude jeho pokus skládat dříve, než mu bude hodnocení praxe nebo stáže vloženo do InSIS.

Značnou část stipendijního fondu vynakládá Fakulta mezinárodních vztahů k podpoře internacionalizace studia svých studentů. Každý student fakulty vyjíždějící na zahraniční studium a na stáž mimo EU může od fakulty získat finanční příspěvek na pokrytí zvýšených nákladů, v závislosti na studijních výsledcích. Měsíční stipendium může za stejných podmínek až na dobu tří měsíců získat také student vyjíždějící do zahraničí v rámci stáží a praxí akreditovaných fakultou. Celkově je na podporu internacionalizace v akademickém roce alokováno 2,9 milionu Kč.

Studentům, kteří absolvují praxi nebo stáž dle tohoto opatření v zahraničí, může být přiznána finanční podpora:

  1. ze stipendijního fondu FMV dle pravidel vyhlášených na daný akademický rok, max. na 3 měsíce.
  2. ze zdrojů programu Erasmus+ (viz podmínky a informace zde).
  3. formou mimořádného stipendia ze stipendijního fondu FMV.

Přiznání všech tří druhů finanční podpory je nenárokové. Finanční zdroje dle odstavce a) a b) nelze kombinovat.

Finančními zdroji dle odstavce a) mohou být podpořeny jen neplacené, a z jiných prostředků nepodpořené, stáže v neziskovém sektoru a orgánech státní správy. Podmínkou přiznání podpory dle odstavce b) je navíc splnění všech podmínek programu a řádné odevzdání všech předepsaných dokumentů. Finanční podpora se poskytuje formou paušální částky na měsíc pobytu v zahraničí jako příspěvek na zvýšené náklady tohoto pobytu. Částky se liší dle cílové země podle rozhodnutí Národní agentury pro evropské vzdělávací programy (NAEP).

O přiznání podpory dle odstavce c) rozhoduje děkan po jednání stipendijní komise, a to na základě žádosti studenta podané formou e-žádosti přes InSIS. Důvodem přitom mohou být jen mimořádné náklady spojené s realizací praxe nebo stáže, která nebyla podpořena ze zdrojů dle odstavce a) a b), anebo které výrazně převyšují poskytnutou podporu ze zdrojů a) a b). Přílohou žádosti musí být kalkulace všech nákladů a příjmů v průběhu stáže doplněná čestným prohlášením o pravdivosti uváděných údajů.

 

Postup

  1. Prvním krokem je výběrové řízení. FMV pravidelně nabízí stáže po celém světě, které najdeš na intranetu FMV. Pokud si student stáž zajistí sám, je nutné pro její posouzení a schválení proděkanem pro studijní záležitosti vyplnit tento formulář.

  2. Pro schválenou stáž si student musí najít akademického garanta z FMV, který bude se studentem spolupracovat během stáže a u kterého napíše a obhájí písemný projekt. Garanta pak schvaluje proděkan pro pedagogiku. Vybírejte podle odborného zaměření a ochoty spolupracovat.

  3. Je potřeba vyplnit a podepsat příslušné třístranné smlouvy, které se liší podle typu stáže a instituce. Fakulta smlouvy podepisuje jako poslední, kromě stáží v CzechTrade a CzechInvest. S podepsanými smlouvami od firmy nebo instituce je předejte Ing. Evě Grebe, Ph.D., která zajistí podpis proděkana. U stáží na ambasádách se smlouva obvykle nahrazuje oficiálním potvrzením ambasády nebo MZV.

  4. Po odevzdání smluv a splnění formalit je vaše stáž evidována fakultou v elektronickém systému, případně v InSIS, pokud jde o zahraniční stáž. Na základě této evidence vám bude zapsán předmět stáže a vyplacena finanční podpora. V této fázi už nejsou potřeba žádné další kroky z vaší strany.

  5. Po zahájení výuky v semestru, ve kterém bude stáž uznána, vám Ing. Eva Grebe, Ph.D. zapíše stáž do InSIS. Předměty stáží si nemůžete sami registrovat ani zapsat. U některých typů stáží vám také odstraníme ze zápisu všechny ostatní předměty.

  6. Finanční podpora (pouze pro stáže mimo ČR) vám bude vyplacena nejdříve na začátku měsíce po zahájení stáže. Výše podpory je stanovena stipendijní vyhláškou a je nenároková. Ovlivňuje ji i stav vašeho studia. O stipendium není třeba žádat, ale nezapomeňte si včas zaevidovat číslo účtu v InSIS.

  7. Během stáže student zpracuje písemný projekt, jehož obhajoba je podmínkou splnění předmětu. Požadavky na délku projektu jsou uvedeny v sylabu. Téma je dobré předem konzultovat s garantem praxe a upřesnit během prvních týdnů stáže. Termín odevzdání do InSIS si dohodnete s garantem; projekty se vkládají do odevzdávárny.

  8. Před ukončením stáže musí firma nebo instituce vyplnit Pracovní hodnocení studenta a potvrzení o absolvované praxi. Sken těchto dokumentů má být zaslán z oficiálního emailu přímo Ing. Evě Grebe, Ph.D. Hodnocení, které výrazně ovlivní vaše konečné hodnocení, bude poskytnuto garantovi praxe pro obhajobu.

  9. Po návratu ze stáže obhájíte svůj projekt v termínu vypsaném v InSIS za přítomnosti garanta praxe a dalšího akademika. Poté bude do InSIS zapsána známka, která hodnotí váš výkon na stáži i zpracování projektu.

Co o pracovní stáži řekli studenti?

Propozice pracovních stáží FMV (přehled pro firmy/organizace)