Pro média: jazykové katedry

Jazykové katedry Fakulty mezinárodních vztahů – anglického, německého, románských a slovanských jazyků – představují odborná pracoviště, která se kromě výuky cizích jazyků intenzivně věnují i výzkumu v oblasti odborné jazykové komunikace, interkulturního managementu, terminologie a didaktiky cizích jazyků v ekonomickém a mezinárodním kontextu. Výzkumné aktivity se zaměřují na jazykové aspekty mezinárodního obchodu, diplomacie a podnikání, stejně jako na vývoj jazykových kompetencí v multikulturním prostředí a vliv globalizace na jazykovou praxi. Katedry se podílejí na mezinárodních projektech, spolupracují s univerzitami a odbornými institucemi v zahraničí a jejich členové pravidelně publikují v oblasti aplikované lingvistiky a odborného jazyka. Pokud vás zajímá, jakými tématy se konkrétní odborníci z těchto kateder zabývají a jak se jejich práce promítá do veřejného prostoru, podívejte se na weby jednotlivých kateder.

Katedra anglického jazyka je největší jazykovou katedrou na Vysoké škole ekonomické v Praze.  Na VŠE zabezpečuje přibližně 45 procent jazykové výuky. V současné době pracuje na naší  katedře 22 českých učitelů anglického jazyka, jeden učitel čínštiny a 4 učitelé z Velké Británie, Irska a Spojených států amerických. Učitelé se dlouhodobě specializují na výuku ekonomické, obchodní a dále specializované angličtiny, jsou autory celé řady učebních textů a pravidelně se zúčastňují konferencí a školení v zahraničí.  Kromě celoškolsky povinných kurzů nabízí katedra i řadu volitelných kurzů. Katedra nabízí možnost přípravy na cambridgeské certifikáty v rámci povinné výuky i volitelných kurzů a možnost skládat certifikáty přímo na škole.

Katedra německého jazyka nabízí širokou škálu jazykových kurzů všech úrovní, počínaje kurzy pro začátečníky až po úzce specializované odborné kurzy. Stěžejní činnost katedry spočívá ve výuce hospodářského jazyka. Na katedře německého jazyka se vyučuje také švédština. Katedra nabízí přípravné kurzy a mezinárodní zkoušky Goethe Zertifikat B2 a C1.

Učitelé katedry jsou odborníky v oblasti německého hospodářského jazyka a autory řady skript, zejména pro výuku odborného jazyka, dále cvičebnic a celostátních učebnic obecné i odborné němčiny pro téměř všechny typy škol. Svou publikační i překladatelskou činností poskytují servis různým vzdělávacím institucím.

Počet studentů, úroveň výuky i vědeckovýzkumná činnost pedagogů řadí Katedru románských jazyků mezi nejvýznamnější pracoviště v oboru romanistiky v České republice. Na katedře se vyučují čtyři románské jazyky: francouzština, španělština, italština a portugalština, a to na všech jazykových úrovních dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (SERRJ). Výuka se soustředí na obecný i odborný jazyk z oblasti ekonomie, obchodu, mezinárodních vztahů, diplomacie i cestovního ruchu. V nabídce jsou rovněž kurzy zaměřené na sociokulturní reálie románských zemí.

Výuka slovanských jazyků na Vysoké škole ekonomické v Praze má dávnou tradici. Ruštině se vyučovalo již v období první republiky na Vysoké škole obchodní, ze které naše vysoká škola vznikla. Na katedře působila řada známých a uznávaných odborníků jako např. prof. dr. Leontij Kopeckij, DrSc., doc. dr. Milan Balcar, CSc., doc. dr. Vladimír Hucl, CSc., doc. dr. Jaroslav Bezděk, CSc., Mgr. Marcela Hutarová a další.

Hlavním úkolem katedry bylo a je zkoumání odborného jazyka ekonomů. Výsledky této práce našly uplatnění v řadě učebnic, slovníků, skript a dalších učebních pomůcek. Učitelé katedry výsledky své odborné práce prezentovali v referátech a sděleních na kongresech MAPRJAL, na rusistických sympoziích, konferencích a seminářích.

  • Autor: PR FMV
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: