Katedra mezinárodních studií a diplomacie v médiích

Katedra mezinárodních studií a diplomacie je nejdéle působícím akademickým pracovištěm v České republice zaměřeným na výuku a výzkum mezinárodní politiky a diplomacie. Od roku 1991 připravuje odborníky pro veřejnou správu, mezinárodní organizace, média i soukromý sektor, a to s důrazem na propojení politologických a ekonomických znalostí a výbornou jazykovou vybavenost. Ve výzkumu se zaměřuje na aktuální trendy světové a evropské politiky a jejich dopady na českou zahraniční politiku, přičemž aktivně spolupracuje s domácími i mezinárodními institucemi a výzkumnými centry. Pokud vás zajímá, jakými tématy se konkrétní odborníci z této katedry zabývají a jak se jejich práce promítá do veřejného prostoru, podívejte se na jejich profily a mediální výstupy.

doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.

doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D.

Vedoucí katedry

Email: stepanka.zemanova@vse.cz

Lidé z katedry

 

Email: zbynek.dubsky@vse.cz

Mediální výstupy:

  • 2025: ČT24 – Téma: Posílení bezpečnosti Česka a Budoucnost ruské agrese na Ukrajině

Je odborným asistentem na KMSD. V roce 2002 získal doktorát v oboru Mezinárodní politické vztahy. Přednáší v kurzech Globální mocenská politika a Vnitřní a vnější bezpečnost EU. Zaměřuje se na problém rozdělení moci v mezinárodním systému, specificky na energetickou bezpečnost a mezinárodní vztahy, bezpečnostní vztahy s důrazem na evropský prostor, rozvoj společné bezpečnostní a obranné politiky EU a aktuální problémy rozvoje evropského integračního procesu. Na tato témata dominantě směřuje svoji publikační činnost. V letech 2018 a 2021 byl spoluřešitel grantu GAČR Vnitřní a vnější dimenze aktérství EU v energetických vztazích vůči Rusku a alternativním dodavatelům a od roku 2021 je spoluřešitelem grantu GAČR Energetický diskurz Evropské komise a Evropského parlamentu a jeho vliv na členské státy. V roce 2020 byl členem řešitelské týmu projektu TAČR s názvem Pokles cen ropy: Výzkum dopadů na producentské státy v sousedství EU a rovněž členem řešitelského týmu projektu TAČR s názvem Nastavení koordinačního mechanismu v rámci předsednictví v Radě EU: přípravy a průběh z pohledu vybraných členských států, získané zkušenosti a doporučení pro CZ PRES 2022.

 

Email: katerina.koci@vse.cz

Kateřina Kočí působí jako odborná asistentka na KMSD. V současnosti se podílí na výuce předmětů Soudobé mezinárodní vztahy, Etika, odpovědnost a udržitelnost v moderní společnosti, EU ve světě a Současná světová politika. Vyučuje v anglickém a českém jazyce. Jako výzkumná pracovnice se zaměřuje na témata související s aktérstvím EU, Společnou zahraniční a bezpečnostní politikou EU, regionem střední Evropy v EU a s genderem v diplomacii. V těchto oblastech výzkumu nedávno publikovala v například časopisech Conflict and cooperation, JIRD, Politics and Governance, Journal of Common Market Studies, Politics & Gender, Journal of Contemporary European Studies.
V roce 2020 stala členkou výzkumné sítě GenDip, je také členkou ECPR, CEEISA. Působila jako hostující vědecká pracovnice na univerzitách ve Varšavě, Lublani a Tartu a získala studijní stipendium ve Výzkumném centru PACTE ve Sciences Po Grenoble ve Francii. Byla hlavní koordinátorkou programu BIP, financovaného Evropskou komisí, realizovaném na VŠE v roce 2022. V letech 2020-2023 byla členem řešitelského týmu čtyř projektů TAČR zaměřených na české předsednictví v Radě EU. Od roku 2017 je rovněž koordinátorkou programu Sportovní diplomacie, na kterém FMV VŠE spolupracuje s Českým olympijským výborem.

Email: zuzana.travnickova@vse.cz

Vystudovala mezinárodní politické vztahy na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze a právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Vyučuje mezinárodní právo veřejné, diplomatické a konzulární právo, mezinárodní ekonomické právo. Odborně se zabývá zejména problematikou lidských práv a mezinárodních sankcí. Je členkou výboru České společnosti pro mezinárodní právo, členkou redakční rady Czech Yearbook of Public and Private International Law, členkou International Law Association.

Email: petr.vymetal@vse.cz

Absolvoval Fakultu národohospodářskou VŠE v Praze (2002), Fakultu humanitních studií UK v Praze (2008) a doktorská studia na katedře politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE (2011). V pedagogické činnosti se především věnuje komparativní politologii a problematice rozhodovacího procesu v politice. Mezi hlavní témata jeho vědecko-výzkumné činnosti patří politicko-ekonomické faktory hospodářské politiky a kvalita institucionálního uspořádání, lobbing a zájmové skupiny, korupce, financování politických stran a kampaní, kvalita vládnutí (governance). V minulosti se podílel na několika výzkumných projektech, zejména na projektu GAČR 16–11210S „Prostor korupčních možností v České republice“ (2016-2017) a podílel se na mezinárodním projektu COST CA15207 – “Professionalization and Social Impact of European Political Science” (2016-2020). Je spoluautorem několika odborných článků indexovaných v zahraničí v databázi Scopus a Web of Science, je autorem monografie vydané nakladatelstvím SLON a spoluautorem monografie vydané nakladatelstvím Palgrave.

  • Autor: PR FMV
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: