Katedra mezinárodních ekonomických vztahů v médiích
Katedra mezinárodních ekonomických vztahů (KMEV) se odborně zaměřuje na makroekonomické aspekty světového hospodářství a mezinárodního obchodu, přičemž propojuje teoretické poznatky s praktickými aplikacemi v oblasti globálních a regionálních ekonomických výzev. Ve výzkumu se KMEV věnuje aktuálním tématům světové ekonomiky, evropské integrace a hospodářské politiky, a aktivně spolupracuje s domácími i zahraničními institucemi. Pokud vás zajímá, jakými tématy se konkrétní odborníci z této katedry zabývají a jak se jejich práce promítá do veřejného prostoru, podívejte se na jejich profily a mediální výstupy.

doc. Ing. Cristina Procházková Ilinitchi, Ph.D.
Vedoucí katedry
Email: cristina.ilinitchi@vse.cz
Lidé z katedry
Email: jarolim.antal@vse.cz
- 11. 4. 2025: Studio 6 – Část (od 2:37:40): Dopad amerických cel na spotřebilete
- 18. 6. 2024: Studio 6 – Část: Obsazení klíčových postů po eurovolbách
Email: jakub.jedlinsky@vse.cz
Mediální výstupy (22 výstupů za rok 2024 v oblasti krymptoměn):
- 5. 12. 2024: iDNES.cz: Vrcholu bitcoin dosáhne příští rok, pak začne padat, předpokládá expert
- 31. 10. 2024: Portu Magazín: Jak investovat do kryptoměn bez zbytečného rizika?
- 3. 6. 2024: CzechCrunch: Největší kryptoměnová burza Binance bojuje s kyberkriminalitou. Jak je na tom její pověst?
- 18. 4. 2024: TN CZ: Investice do sebe či do bitcoinu. Odborníci poradili, jak zhodnotit své peníze
Ing. Jakub Jedlinský, Ph.D. je odborným asistentem katedry od roku 2016. Disertační práci obhájil na téma Alternativní pohled na měnový systém EU: zkoumání pomocí dynamických SFC modelů. Na katedře vede semináře Mezinárodní ekonomie 2 a přednáší specializované kurzy zaměřené na kryptoměny.
Email: martina.jirankova@vse.cz
Mediální výstupy:
Doc. Ing. Martina Jiránková, Ph.D. je od února 2024 děkankou Fakulty mezinárodních vztahů. Je členkou několika vědeckých rad. Mezi roky 2014 a 2016 byla proděkankou Fakulty mezinárodních vztahů pro vědu a doktorské studium. Na katedře působí od roku 2007 a v roce 2013 byla jmenována docentkou v oboru Světová ekonomika. Přednáší a cvičí mezinárodní ekonomii a dlouhodobě se též zabývá měnící se úlohou národních států v období globalizace (byla řešitelkou postdoktorského grantu zaměřeného na tuto problematiku). Byla ředitelkou Centra evropských studií Vysoké školy ekonomické v Praze. V letech 2019 a 2020 členkou řešitelského týmu projektu TA ČR s názvem Zacílení investiční podpory v ČR s ohledem na předpokládané dopady technologických změn. V roce 2020 byla členkou řešitelského týmu projektu TAČR s názvem Pokles cen ropy: Výzkum dopadů na producentské státy v sousedství EU
Email: vincenzo.merella@vse.cz
Vincenzo Merella je ředitelem Mezinárodního výzkumného centra na Fakultě mezinárodních vztahů. Mezi jeho hlavní výzkumné zájmy patří makrofinancování; hospodářský rozvoj, inovace a růst; a mezinárodní obchod, se zvláštním zaměřením na roli kvality produktu a nehomotetické poptávky při ovlivňování obchodních modelů. Publikuje ve vysoce kvalitních mezinárodních časopisech, jako jsou Journal of the European Economic Association a Journal of International Economics.
Email: smaranda.pantea@vse.cz
Smaranda Pantea, Ph.D. je výzkumnou pracovnicí a odbornou asistentkou katedry od roku 2019. Doktorát získala na University of Nottingham ve Velké Británii; tématem disertační práce byl transfer technologií, produktivita a zaměstnanost. Magisterský titul z ekonomie má z University of Porto, Portugalsko V minulosti působila na Ministerstvu financí Rumunska a v Evropské komisi (DG GROW). Vyučuje kurzy Mezinárodní ekonomie a zaměřuje se také na kvantitativní metody a ekonometrii.
Email: cristina.ilinitchi@vse.cz
Doc. Ing. Cristina Procházková Ilinitchi, Ph.D. je od roku 2024 docentkou v oboru Mezinárodní ekonomické vztahy. Habilitační práci obhájila na téma Remittances in a Dynamic Global Landscape: Methodologies, Implications, and Emerging Challenges. Odbornou asistentkou katedry byla od roku 2014. Na katedře vede semináře v předmětu Mezinárodní ekonomie a Evropská ekonomická integrace. V letech 2019 a 2020 byla členkou řešitelského týmu projektu TA ČR s názvem Zacílení investiční podpory v ČR s ohledem na předpokládané dopady technologických změn.
Email: jiri.serjkora@vse.cz
Ing. Jiří Sejkora, Ph.D. je odborným asistentem katedry od roku 2015. V roce 2017 obhájil na Fakultě mezinárodních vztahů disertační práci na téma Determinanty industrializace v subsaharské Africe a možnosti jejich rozvoje. Na katedře se věnuje především vedlejší specializaci Rozvojová studia, ve které garantuje a vyučuje specializované kurzy z oboru rozvojové ekonomie. Zaměřuje se na problémy v oblastech rozvoje, nerovností, chudoby, lidského kapitálu, environmentálních témat či institucí v rozvojovém světě.
Email: stanislav.saroch@vse.cz
Mediální výstupy:
- 2024: Seznam správy, Týdeník Euro
Prof. Ing. Stanislav Šaroch, Ph.D. působí na Vysoké škole ekonomické od roku 1993 jako docent a v roce 2018 byl jmenován profesorem v oboru Mezinárodní ekonomické vztahy. Specializuje se na problematiku hospodářské politiky, ekonomie evropské integrace a v rámci mezinárodní ekonomie na význam automobilového průmyslu ve světové ekonomice. Podílel se na řešení výzkumných úkolů VŠE, MZV a GAČR na téma: Strategie české hospodářské politiky k současnému rozšíření Evropské unie – kdy nahradit českou měnu eurem, Vývoj cen aktiv – případ ČR, Ekonomická teorie a česká ekonomika, Vítězové a poražení evropské měnové integrace a dalších. Absolvoval řadu zahraničních stáží: Univerzita Innsbruck (1996), Fachhoschule Aachen (1996, 1997, 1998), Univerzita Halle – Wittenberg (1998), Institut světové ekonomiky v Kielu (2016, 2017, 2018) Na katedře přednáší předměty Mezinárodní ekonomie II a Mezinárodní ekonomie pro doktorské studium. Profesor Šaroch je garantem vedlejší specializace Rozvojová studia.
Email: ludmila.sterbova@vse.cz
- 2025: Studio 6 – Část: Americká cla a jejich dopad na Evropu, komentáře pro ČT1
Email: jana.vlckova@vse.cz
Doc. Mgr. Jana Vlčková, Ph.D. je členkou katedry od roku 2012. V roce 2019 byla jmenována docentkou v oboru Mezinárodní ekonomické vztahy. V roce 2014 obhájila disertační práci na téma Globální změny v rozmístění technologií a inovací se zaměřením na EU. Na katedře přednáší Geografii světového hospodářství v angličtině, Ekonomickou geografii Číny a Ekonomickou geografii Evropy vede semináře v předmětu Světová ekonomika a Regionální trhy v globální perspektivě. V letech 2019 a 2020 byla členkou řešitelského týmu projektu TA ČR s názvem Zacílení investiční podpory v ČR s ohledem na předpokládané dopady technologických změn a realizuje řadu projektů smluvního výzkumu na téma inovací a globálních hodnotových řetězců.
Email: ayan.zeynalov@vse.cz
Ayaz Zeynalov, M.A., Ph.D. je docentem Mezinárodních ekonomických vztahů od orku 2023. Habilitační práci obhájil na téma Essays on Resource-Led Growth and Institutional Factors in Developing Countries. Odborným asistentem Katedry mezinárodních ekonomických vztahů byl ledna 2021, před tím působil na Středisku mezinárodních studií Jana Masaryka. Magisterský titul získal na Qafqaz University in Baku a na CERGE-EI. Titul Ph.D. obdržel v roce 2017 od Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Karlovy university. V roce 2020 byl členem řešitelského týmu projektu TAČR s názvem Pokles cen ropy: Výzkum dopadů na producentské státy v sousedství EU.