Ohlédnutí za konferencemi FMV
15. 10. 2021: Konference „Korea and Central Europe Future Cooperation“
15. října 2021 uspořádalo Centrum asijských studií (CAS) první významnou offline akci po mnoha měsících distančních (offline) aktivit. Mezinárodní konference „Korea and Central Europe Future Cooperation“ byla zorganizována ve spolupráci s Velvyslanectvím Korejské republiky v Praze, Institutem mezinárodních vztahů (IIR) a Fakultou mezinárodních vztahů VŠE.
5.10. 2021: FMV Výroční konference 2021: Supply Chains and New Normal after Pandemic
V úterý 5. října se uskutečnila konference pořádaná Fakultou mezinárodních vztahů VŠE v Praze s názvem FIR Annual Conference 2021: Supply Chains and New Normal after Pandemic. Hlavní diskusní témata tohoto ročníku měla za cíl pokrýt nejzásadnější mezinárodní trendy, které přinesla globální pandemie v posledních dvou letech. Na otázky o průběhu případné restrukturalizace globálních výrobních řetězců, vládních post-covidových opatření a očekávaném ekonomickém vývoji odpovídali významní čeští i zahraniční hosté napříč obory a pracovními pozicemi.
Konferenci zahájil svým proslovem děkan FMV, doc. Ing. Josef Taušer, Ph.D., ve kterém shrnul hlavní problémy, se kterými se svět během celosvětové krize potýkal. Poukázal také na fenomény, které by z dob pandemie mohly přetrvat a tvořit tak novou postpandemickou ekonomickou realitu: Nové pohledy na zahraniční politiku, trendy v oblasti podnikání a logistické změny v rámci dodavatelských řetězců.
Celým večerem provázel přítomné hosty a posluchače moderátor Roman Chlupatý, který vedl interaktivní diskusi se všemi účastníky konference. Otázky prvního panelu se týkaly hlavně fenoménu deglobalizace: Jsme stále ještě svědky vlny ekonomického růstu a internacionalizace, nebo jsme už její vrchol přesáhli? Kdy se vrátí světová ekonomika zpět do normálu? A jak takový normál bude vypadat?
V první část debaty sdílel s posluchači své názory Michal Kořan (Zakladatel a předseda rady Global Arena Research Institute), Vladimír Dlouhý (prezident Hospodářské komory České republiky) a Beata Javorčik (hlavní ekonomka Evropské banky pro obnovu a rozvoj), která mimo jiné uvedla, že jedním z faktorů, který se zpět na předpandemické hodnoty nedostane, je HDP. „Můžeme očekávat nejrůznější strukturální změny. Tento proces ale chvíli potrvá, než nalezneme novou ekonomickou rovnováhu.“, dodává Beata Javorčik.
Po přestávce následoval druhý panel konference, který se zabýval komplexním tématem dodavatelských řetězců: Jaké nedokonalosti světová pandemie odkryla a jak je můžeme řešit? Martin Jahn (člen představenstva za oblast prodeje a marketingu, Škoda Auto), Sébastien Miroudot (analytik pro obchodní politiku na ředitelství pro obchod a zemědělství, OECD) a Sarbani Bublu Thakar-Weigold (vedoucí programů HumOSCM Lab řízení logistiky, ETH Curych) odpovídali na otázky ohledně strategické suverenity, budoucnosti automobilového průmyslu a důležitosti diverzifikace dodavatelských řetězců, aby se tak předešlo případným budoucím neblahým scénářům, podobným těm, které přinesla covidová krize.
4.-5. 11. 2021: 13. mezinárodní konference ,,Law in Business of Selected Member States of the European Union“.
Dne 4. a 5. listopadu pořádala Fakulta mezinárodní vztahů společně s Ekonomickou univerzitou v Bratislavě a Slezskou univerzitou v Opavě 13. mezinárodní konference ,,Law in Business of Selected Member States of the European Union“. Konference se konala hybridní formou, živý přenos pro zájemce byl vysílán skrze MS Teams. Páteční program byl rozdělen do částí A a B, mezi kterými mohli online návštěvníci libovolně přepínat.
Přednášeli zahraniční hosté: Dr. Marek Martyniszyn (Queen’s University Belfast School of Law, UK), prof. Thierry Bonneau (PanthéonAssas University (Paris 2), France).
25.-26. 11. 2021: 23. mezinárodní konference “Environmental Economics, Policy and International Environmental Relations”
Ve dnech 25. a 26. listopadu pořádala Fakulta mezinárodní vztahů VŠE společně s Universitou Karlovou již tradiční mezinárodní konferenci k problematice ekonomie a politiky životního prostředí. Konference se konala v hybridní podobě, živý přenos pro zájemce byl vysílán prostřednictvím MS Teams.
Bylo předneseno 17 referátů a dvě přednášky hostů: THE ROLE OF THE EU COUNCIL PRESIDENCY: ENVIRONMENTAL AGENDA (Jiří Hlaváček, Prague University of Economics and Business, Institute for Sustainable Business), SCIENCE AND RESEARCH BASIS FOR ENVIRONMENTAL POLICY DECISION-MAKING: THE UNEP ROLE (Veronika Hunt Šafránková, Head of Brussels Office, United Nations Environment Programme). Rozšířené abstrakty referátů i přednášek byly publikovány ve sborníku s ISBN.
6.12. 2021: Konference o budoucnosti Evropy. Budoucnost EU pohledem Česka: Kam by měla unie směřovat?
V pondělí 6. prosince se na půdě FMV VŠE zastoupené jejím Centrem evropských studií ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR, Kanceláří Evropského parlamentu v ČR, EUROSKOPem a Úřadem vlády ČR konala konference „Jakým směrem chceme řídit Evropu?“ s významnými představiteli EU i ČR, na kterou v odpoledních hodinách navazovala doprovodná studentská diskuse. Obě akce probíhaly v rámci projektu Konference o budoucnosti Evropy (KOBE), ve které se od dubna tohoto roku občané v členských státech účastní diskusí o tom, jak by EU měla vypadat, aby byla lépe schopna reagovat na potřeby občanů a výzvy, kterým čelí. Na základě podnětů pak vzniknou konkrétní návrhy, kterými se budou zabývat evropské instituce.
První část konference byla věnována zhodnocení dosavadních politických výsledkům KOBE v České republice. Diskutujícími byli tři hosté: Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise; Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu; a Milena Hrdinková, státní tajemnice pro evropské záležitosti. Věra Jourová dosavadní průběh KOBE hodnotila kladně, zejména v kontextu nutnosti přizpůsobit celou platformu KOBE pro online prostředí v důsledku stále přítomné pandemie COVID-19. Dita Charanzová dodala, že by evropská témata měla být probírána častěji než jen během voleb do Evropského parlamentu a shrnuje, že to nejdůležitější je v tomto ohledu teprve před námi. Milena Hrdinková doplnila, že účelem KOBE je zejména kalibrace představ Bruselu s představami všech občanů EU.
Druhá část konference nesla název „Budoucnost Evropy. Co si Češi myslí?“, v níž vystoupil Igor Blahušiak, ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR, který shrnul výsledky regionálních debat v Eurocentrech. Mezi nejvíce diskutovaná témata české veřejnosti patří EU ve světě, a to zejména v kontextu nutnosti zachovat mír na svých hranicích ale i potřeby investovat do inovací a digitální ekonomiky ve snaze zůstat v mezinárodním prostředí konkurenceschopný.
Následně vystoupily dvě studentky SŠ, které představily názory mladých z projektu Rozhoduj o Evropě!. Karolína Pěšalová hovořila o klimatické problematice i o obecných problémech EU z pohledu středoškoláků, zatímco Lucie Soukalová se věnovala problematice demokracie a působení EU v mezinárodních vztazích.
Poslední část konference byla věnována evropské budoucnosti, nesla proto název „Co bude dál? Česko a Evropa v blízké i vzdálené budoucnosti“. Hosty zde byli: Jana Soukupová, zakladatelka iniciativy Youth, Speak Up, Martin Buchtík, sociolog a ředitel ústavu STEM, a Alice Krutilová, ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU, Úřadu vlády ČR.