Odborníci z katedry cestovního ruchu získali grant z Visegradského fondu na projekt „Místa UNESCO – vyvážený a udržitelný rozvoj cestovního ruchu“

Od 24. září začne tým složený z odborníku ze 4 univerzit – VŠE Praha (hlavní řešitel), Adam Mickiewicz University Poznaň, UMB Banská Bystrica a Hungarian University of Agriculture and Life Sciences řešit projekt s názvem „Místa UNESCO – vyvážený a udržitelný rozvoj cestovního ruchu“

Řešitelský tým za VŠE:

• Ing. Zuzana Kvítková, Ph.D.
  • Ing. Zdenka Petrů
  • prof. Ing. Petr Šauer, CSc., dr. h. c.

Cíl projektu:

Projekt řeší problém cestovního ruchu s ohledem na udržitelnost a vyvážení atraktivity a obchodu a zachování genia loci jedinečného místa. Předběžný výzkum mezi menšími lokalitami UNESCO ve všech 4 zemích odhalil podobné problémy: hlavním problémem v tomto ohledu je nepochopení otázek udržitelnosti v dlouhodobém období (61%), nedostatek objektivních faktů a důkazů pro argumentace (obyvatelé, žádosti o financování, spolupráce, …) (43%) a potíže se sledováním vývoje (přeplněné turistická místa, kvalita návštěvníků, prostor pro obyvatele, …) (43%). Podstatně menším problémem je podkvalifikovaný personál (26%). Počet památek zapsaných na seznam UNESCO v posledních letech ve střední Evropě rostl. Některá místa nebyla schopna zvládnout pozici vyplývající z celosvětové atraktivity a potřeba regulace byla zřejmá. Mezinárodní cestovní ruch je nyní paralyzován, ale touha cestovat opět vzroste. Přestávku lze brát jako příležitost pro vzdělávání manažerů a pracovníků a vyvinout nový přístup k řízení destinací cestovního ruchu s udržitelnými vizemi. Z respondentů je 30% jen částečně spokojeno se změnami, které UNESCO přineslo do jejich měst. Tento projekt může pomoci rozvinout komunikaci a diskusi, poskytnout skutečné argumenty pro aplikace a doporučovat rozhodnutí.

Doba řešení:

Řešení projektu začíná 24. září 2021 a končí 31. ledna 2023.