Přehled konferencí a debat FMV v zimním semestru 22/23
11.10.2022: FMV Výroční konference 2022: Repowering Europe
V úterý 11. října proběhla na FMV, již tradičně, výroční konference s názvem FIR Annual Conference. Tentokrát bylo jejím hlavním tématem posílení Evropy: “Repowering Europe”.
Jako každý rok, konference probíhala formou panelové diskuze publika s významnými tvářemi mezinárodního světa společností i předními představiteli státní správy. Nabitý program zahájil děkan FMV Josef Taušer, který po svém úvodu předal slovo moderátorům akce, panu doktoru Jarolímu Antalovi, který komentoval první část debaty, a prorektorovi VŠE Pavlu Hnátovi, který uváděl diskuzi, která následovala po přestávce. Jak název konference napovídá, celou akci spojovalo téma probíhající energetické krize ve světě v důsledku války na území Ukrajiny. V druhé části programu se hosté snažili zodpovědět otázku evropské budoucnosti v reakci na současné dění nejen v rámci jejích hranic.
Pozvání na letošní ročník konference přijala Ditte Juul Jorgensen (Generální ředitelka pro energetiku, Evropská komise), Marek Havrda (Náměstek ministra, Ministerstvo pro záležitosti EU), Tomáš Pirkl (Vedoucí bruselského zastoupení, Skupina ČEZ) a Martin Záklasník (Člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory a Aspen Institute CE), kteří se v první části diskuze věnovali převážně problematice energetické krize. Paní Jorgensen poukázala na fakt, že nám události posledních dní potvrdily, jak je důležité nebýt závislí na plynu z velké části pouze od jednoho dodavatele – Ruska. Klíčem k překonání současné krize je, nejen podle ní, stabilizovat ceny na trhu, snížit naši spotřebu o nepotřebné výdaje a obrátit svou pozornost na budování vztahů s ostatními státy bohaté na nerostné suroviny – Norsko, USA, Egypt – a diverzifikovat tak evropský příjem energií.
17.10.2022: Debata CES: It takes two to tango: What are the prospects for EU enlargement to the Western Balkans?
V pondělí 17. října 2022 od 17:30 v zasedací místnosti NB 169 se uskutečnila debata s názvem „It takes two to tango: What are the prospects for EU enlargement to the Western Balkans?“
Téměř deset let od vstupu Chorvatska do EU se proces rozšiřování zastavil a naděje států západního Balkánu na vstup do Evropské unie také slábne. Ruská invaze na Ukrajinu však vyvolala obnovení zájmu o program rozšíření EU o země ve východním sousedství a vyslala určité pozitivní signály, že by se současná slepá ulička mohla překonat. Panel se zabýval otázkami, jako jsou: Může EU dosáhnout potřebného konsensu a vůle, aby se proces rozšiřování EU posunul kupředu? Co by mohlo motivovat země západního Balkánu k urychlení potřebných reforem? A bude EU schopna čelit rostoucímu vlivu třetích zahraničních aktérů v regionu?
Debatu organizoval Institut pro evropskou politiku EUROPEUM spolu s Fakultou mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze a Centrem evropských studií Vysoké školy ekonomické v Praze. Záznam z debaty, zde.
24.10.2022: Debata s bývalými členy Evropského Parlamentu: Past, Present and Future Challenges of the European Union
Dne 24. října proběhla debata s bývalými členy Evropského Parlamentu, která proběhla v rámci návštěvy delegace FMA behěm českého předsednictví Rady Evropské unie v spolupráci s Centrem evropských studií Vysoké školy ekonomické v Praze. Více o debatě se dozvíte v EPFMA bulletinu od strany 19.
3.-4. 11. 2022: Konference KPEP: Podnikání a právo
Dne 3. a 4. listopadu 2022 se uskutečnil již 14. ročník tradiční konference Katedry podnikového a evropského práva „Podnikání a právo“, tentokrát plně v anglickém jazyce. Své příspěvky na konferenci zaslalo celkem 43 autorů z 16 zemí. Přijato bylo 31 příspěvků autorů z 10 zemí a na konferenci aktivně vystoupilo 22 autorů z 10 zemí. Největší vzdálenost překlenuli při účasti na konferenci autoři z Kapského města v Jihoafrické republice.
24.-25. 11. 2022: 24. mezinárodní konference "Environmental Economics, Policy and International Environmental Relations"
Ve dnech 24. a 25. listopadu pořádala Fakulta mezinárodní vztahů VŠE společně s Universitou Karlovou již tradiční mezinárodní konferenci k problematice ekonomie a politiky životního prostředí. Konference se konala v hybridní podobě, živý přenos pro zájemce byl vysílán prostřednictvím MS Teams.
Bylo předneseno 18 referátů a tři přednášky hostů: „Science/research and their impact on environmental policy decision-making: Chemicals and waste management case“ (Katerina Sebkova, Director of the National Centre for Toxic Compounds and of the Stockholm Convention Regional Centre, Brno), „Experimental economics: Principles of methodology and typical applications in energy economics“ (Silvester van Koten, Senior Researcher, FSE-UJEP Ústí nad Labem, and Research Associate at CERGE-EI, Prague) a „Environmental social governance (ESG) issues and career prospects of corporate executives“ (Gonul Colak, Profesor of Finance at Sussex and Hanken Universities)
Rozšířené abstrakty referátů i přednášek byly publikovány ve sborníku s ISBN.
25.11.2022: Konference "Sustainable tourism development in smaller UNESCO sites"
V rámci projektu Visegradského fondu UNESCO sites – balanced and sustainable tourism development proběhla 25.11. 2022 závěrečná konference Sustainable tourism development in smaller UNESCO sites. Dohromady bylo prezentováno 22 příspěvků k tématu udržitelnosti.
Během konference byly prezentovány výsledky výzkumu mezi residenty, podnikateli a turisty. Byly představeny ukázky případových studií a příkladů dobré praxe. V závěru projektové části byla představena navržená kritéria pro monitoring udržitelnosti rozvoje cestovního ruchu. V rámci diskuze zazněly překážky pro jejich uplatnění i návrhy na změny, indikativní alternativy apod. Ze série workshopů a výzkumů vychází jako jeden z nejdůležitějších indikátorů ekonomický ukazatel – vytvořené HDP, což je zároveň i největší problém, neboť údaje se nesledují do dostatečně malých územních celků. Většina dalších indikátorů – např. koncentrace turistů, míra sezónnosti, cenová hladina, dopady do odpadového hospodářství apod. jsou zjistitelné či alternativně nahraditelné.
V druhé části konference dostali prostor ostatní čeští a zahraniční vystupující. Slyšeli jsme velmi zajímavé, odstrašující i naděje plné příspěvky z různých koutů světa – Albánie, Etiopie, Uzbekistánu, ale i z České republiky či Maďarska.