Výběrové řízení na pozici výzkumníka/výzkumnice – juniora/juniorky v zahraničí
Děkan Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze vypisuje interní výběrové řízení na pozici výzkumníka/výzkumnice – seniora/seniorky v zahraničí
Základní údaje
- Projekt: Mezinárodní mobility II, CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_053/0016932
- Pozice: Výzkumník/výzkumnice v rámci mezinárodní mobility č. 3 – Rakousko, Lidský kapitál v ekonomice
- Místo realizace: Rakousko
- Termín realizace: předpokládané zahájení září 2022, trvání 4 měsíce; 1,0 pracovní úvazek; 6 měsíců povinná návratová fáze
- Obor výzkumu: AH – Ekonomie
Bližší popis výzkumu
- Výzkum potenciálu a sektorových charakteristik přenosu znalostí mezi Německem a Českou republikou na základě patentových citací.
- Cílem tohoto projektu je identifikovat rozsah a sektorové charakteristiky transferu znalostí z Německa do České republiky pomocí patentových citací a vyhodnotit potenciál transferu využitý Českou republikou.
- Vědecký přínos mobility proto spočívá především v identifikaci vhodných metod pro vyhodnocení předmětu výzkumu a jejich přenos na domovskou katedru. Výzkum věcně navazuje na projekty katedry, zaměřující se na mimo jiné na zvýšení přidané hodnoty české ekonomiky, která přímo souvisí se zapojením do GVC. Růst přidané hodnoty české ekonomiky je zároveň jedním z cílů vládní inovační strategie, výzkum proto tematicky zapadá do širších priorit rozvoje ekonomiky.
Očekávané výstupy:
- Minimálně jedno vystoupení na mezinárodní konferenci; realizace alespoň jednoho interního semináře na VŠE v návratové fázi.
- Podpořený výzkumný pracovník se musí v průběhu návratové fáze podílet na výzkumné činnosti VŠE.
Požadavky na uchazeče:
- Pracovník musí být výzkumným pracovníkem – juniorem/juniorkou. Výzkumným pracovníkem – juniorem se rozumí výzkumný pracovník, který je studentem Ph.D. nebo získal titul Ph.D. či obdobný (ekvivalent úrovně 8 dle ISCED) maximálně 7 let před datem zahájení mobility. Naplnění definice výzkumného pracovníka-juniora/juniorky dle pravidel výzvy OP VVV č. 02_18_053.
- Pracovník musí být v době realizace mobility zaměstnancem VŠE na minimální pracovní úvazek 0,5 a mít doporučení školitele (jedná-li se o Ph.D. studenta) nebo nadřízeného pracoviště.
- Pracovník musí mít zajištěného mentora v zahraničí, který musí splnit tato výkonnostní kritéria:
- H-index – minimální hodnota 8,5 (výpočet dle normalizační tabulky, dle údajů z databází Web of Science a Scopus; výzkumný pracovník v sociálních a humanitních vědách výši H-indexu nedokládá).
- Podíl na alespoň jednom mezinárodním grantu či národním grantu za posledních 5 let jako řešitel či spoluřešitel, zároveň se nesmí jednat o interní grant, nebo mentor musí prokázat publikační činnost – v posledních 5 letech minimálně 3 publikační výstupy.
- Všechny případné výzkumné výstupy vzniklé během realizace mobility musí být publikované formou Open Access.
- Absolvent mobility musí bez zbytečného odkladu po návratu z mobility působit 6 měsíců jako zaměstnanec VŠE v Praze.
- Pracovníkovi bude vyplácena mzda v souladu s pravidly programu OP VVV.
Kritéria výběru:
- Soulad zaměření výzkumné činnosti pracovníka s výzkumným zaměřením mobility v rámci projektu doložený stávající publikační činností a realizovanými vědeckými projekty.
- Výše H-indexu podle WoS (preference čím větší tím lepší)
- Kvalita publikační činnosti (publikace v zahraničních recenzovaných časopisech registrovaných v databázích WoS a Scopus, s preferencí časopisů 4/3/2 level dle ABS 2018 (Association of Business Schools Academic Journal Quality Guide), sestupně preferována publikace na konferencích registovaných v CPCI).
Přílohy přihlášky:
- Kopie diplomu nejvyššího dosaženého vzdělání (případně jeho nostrifikaci)
- Profesní životopis uchazeče/uchazečky
- Přehled publikační činnosti uchazeče/uchazečky
- Přehled realizovaných vědeckých projektů uchazeče/uchazečky
- Doporučení školitele nebo vedoucího pracoviště
- Zdůvodnění potřebnosti vzhledem k oboru a informace o hostitelské organizaci (Zdůvodnění relevance mobility, vzor zde) – možné doložit až k pohovoru
- Harmonogram mobility (mobilita, návratová fáze, vč. návrhu plánované účasti na konferenci, plánované publikace) – možné doložit až k pohovoru
- Profesní životopis mentora – možné doložit až k pohovoru
- Přehled realizovaných vědeckých projektů mentora (viz výše podmínky pro mentora) – možné doložit až k pohovoru
- Přehled publikační činnosti mentora (viz výše podmínky pro mentora) – možné doložit až k pohovoru
Průběh mobility podléhá pravidlům pro žadatele a příjemce, specifická část, výzva Mezinárodní mobilita výzkumných pracovníků (OP VVV č. 02_18_053). Výzkumný pracovník je povinen předkládat Měsíční Zprávy o činnosti za každou realizovanou jednotku aktivity a plnit Docházku (v průběhu mobility), dále je povinen po ukončení návratové fáze vypracovat Zprávu o činnosti v návratové fázi (vzory Měsíční Zprávy o činnosti a Zprávy o činnosti v návratové fázi zde).
Místo a lhůta pro podání přihlášky:
Přihlášky s výše uvedenými doklady zasílejte na email: lukas.bumbalek@vse.cz
- Termín vyhlášení výběru: 8.3.2022
- Ukončení příjmu žádostí: 22.3. 2022, 23:59
Vybraní uchazeči budou pozváni k pohovoru. Výsledky budou oznámeny nejpozději 5.4. 2022. Lhůta pro odvolání je stanovena na 7 dnů od oznámení výsledků.