Jana Hovorková z FMV je laureátkou Ceny Josefa Hlávky pro talentované studenty a vědce
V letošním roce obdržela Cenu Josefa Hlávky Jana Hovorková, absolventka doktorského studia na FMV. Vynikajících výsledků v oblasti vědy a výzkumu dosáhla Jana Hovorková svou disertační prací na téma geopolitiky katolické církve, jejíž závěry byly prezentovány na prestižních mezinárodních konferencích a v odborných periodikách. Už během studií vyšlo v odborných médiích několik jejích článků s tematikou katolické církve.
Cena Josefa Hlávky je udělována už od roku 1993 a je určena pro talentované studenty v bakalářském, magisterském nebo doktorském studiu, kteří dokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru, a pro mladé talentované vědecké pracovníky Akademie věd ČR do 33 let jejich věku. O udělení tohoto ocenění rozhoduje správní rada nadace Nadání na návrh rektorů českých veřejných vysokých škol pražských, rektora brněnské techniky a předsedy Akademie věd ČR. Slavnostní předání cen, které se koná obvykle před 17. listopadem, bylo přesunuto na jaro.
Ing. Jana Hovorková, Ph.D., je absolventkou doktorského studia na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV) Vysoké školy ekonomické v Praze, obor Mezinárodní politické vztahy. Zaměřuje se na roli a význam katolické církve v současných mezinárodních vztazích. Tomu odpovídalo i téma její disertační práce „Geopolitika katolické církve. Mentální mapa světa podle nejvyšších představitelů církve“, kterou psala pod vedením prof. Ing. Mgr. Petra Kratochvíla, Ph.D. Práce byla úspěšně obhájena v září 2019. Dosáhla nadprůměrných výsledků v publikační činnosti a svůj výzkum prezentovala na prestižních mezinárodních konferencích European Consortium for Political Science a European International Studies Association.
V průběhu studia Ing. Jana Hovorková, Ph.D., publikovala ve spoluautorství se školitelem článek Papal Geopolitics: The World According to Urbi et Orbi v časopise The Review of Faith & International Affairs, a dále články Františkova mentální mapa nedostatečné důstojnosti člověka konstruovaná projevy Urbi et Orbi (Politologická revue) a The Quantitative Occurence of the Common Good Elements in the Message for the Celebration of the World Day of Peace (Politické vedy). Publikačně uplatnit se dokázala i mimo rámec svého výzkumného zaměření, a to v oblasti ekonomické vědy článkem Vývoj životní úrovně spotřebitele v ČR v letech 2010-2013: aplikace teorie projevených preferencí v diskuzi s Engelovým zákonem. Acta Oeconomica Pragensia.