Výzkumný tým
doc. Jeremy Garlick, Ph.D.
Jeremy Garlick je ředitelem Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka, výzkumného centra Fakulty mezinárodních vztahů. Specializuje se na čínské mezinárodní vztahy a teorie mezinárodních vztahů. Publikoval impaktované články na nejrůznější témata, včetně čínské ekonomické diplomacie ve střední a východní Evropě a čínské regionalizace zahraniční politiky v jižní Asii, střední Asii a na Středním východě. Jeho kniha The Impact of China’s Belt and Road Initiative: From Asia to Europe byla v roce 2019 vydána společností Routledge. Působil také na univerzitách v Číně a v Jižní Koreji. V České republice učil také na Masarykově univerzitě v Brně, má zkušenosti z Velké Británie i Itálie. Doktorskou práci na téma Scénáře vzestupu Číny obhájil na Univerzitě Palackého v Olomouci v roce 2014.
Ing. Zbyněk Dubský, Ph.D.
Ing. Zbyněk Dubský, Ph.D. je odborným asistentem na Katedře mezinárodních studií a diplomacie. Zaměřuje se specificky na energetickou bezpečnost a mezinárodní vztahy, bezpečnostní vztahy s důrazem na evropský prostor a aktuální problémy rozvoje evropského integračního procesu. Na tato témata dominantě směřuje svoji publikační činnost. Byl spoluřešitel grantu GAČR „Vnitřní a vnější dimenze aktérství EU v energetických vztazích vůči Rusku a alternativním dodavatelům“ a od roku 2021 je spoluřešitelem grantu GAČR „Energetický diskurz Evropské komise a Evropského parlamentu a jeho vliv na členské státy“.
Gaziza Shakhanova, Ph.D.
Gaziza Shakhanova získala titul Ph.D. v roce 2020 na Fakultě mezinárodních vztahů, Vysoké školy ekonomické v Praze. Před tím pracovala pro řadu kazašských ministerstev a státních organizací. Mezi její výzkumné zájmy patří rusko-středoasijský region a postkoloniální studie Ruska a Kazachstánu. Mezi její publikace patří práce v prestižních recenzovaných časopisech Politics and Religion, Journal of Current Chinese Affairs a Problems of Post-Communism.
Qin Fangxing, Ph.D.
Qin Fangxing získala v roce 2022 doktorát v oboru Mezinárodní studia a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Přednáší na Škole evropských jazyků a kultur na Pekingské univerzitě zahraničních studií. Zabývá se výzkumnou činností v ramci projektu GAČR „Čínská mnohostranná ekonomická diplomacie v éře iniciativy pás a stezka“ vedená Dr. Jeremy Garlickem. Její výzkum se zaměřuje na vztahy Číny se střední a východní Evropou (CEE), zejména v čínsko-českých vztazích, z pohledu normativní moci.
Pamir H. Sahill, Ph.D.
Pamir H. Sahill získal v roce 2021 doktorát v oboru Mezinárodní politické vztahy na Fakultě mezinárodních vztahů, Vysoké škole ekonomické v Praze. Jeho doktorský výzkum se zaměřoval na diskurzy americké války proti terorismu a budování státu v Afghánistánu. V disertační práci rozvinul dva foucauldovsky inspirované pojmy: politiku zadržování a abiomoc. S pomocí těchto konceptů nabízí kontextové a kritické porozumění americké angažovanosti v Afghánistánu po roce 2001 a vysvětluje transformaci a změnu bezpečnostních praktik a válčení v blízké budoucnosti. Jeho současný výzkum se zaměřuje na teoretické a empirické zkoumání pojmů a diskurzů mezinárodní (ne)bezpečnosti, terorismu, postkonfliktního budování státu, developmentalismu (jako ideologie pošťuchující tradiční rámce levice a pravice), státu, suverenity a ´identity-borders-orders´ (IBO). Specializuje se na mezinárodní bezpečnost, studia terorismu, teorie globalizace, (kritickou) diskurzní analýzu, teorii a praxi budování státu, (foucauldovský) poststrukturalismus, postkolonialismus a developmentalismus, politiku a bezpečnost Afghánistánu, jižní Asie a Středního východu a severní Africe (MENA).
Sebestyén Hompot, Ph.D.
Sebestyén Hompot získal v roce 2023 doktorát z čínských studií na Vídeňské univerzitě. Jeho doktorský výskum se zaměřoval na propojení mezi historiografií a kulturní diplomacií v rámci čínské iniciativy nové Hedvábné stezky. V současné době je Hompot výzkumníkem v projektu “Evropské centrum pro současnou Čínu” (EuroHub4Sino), který je financován z programu EU Horizon. Na VŠE se zaměřuje na “Čínské multilaterální instituce/rámcové programy a globální správu”. Hompot je také spolupracovníkem Bratislavského transnacionálního Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS), kde pravidelně publikuje analýzy diskurzů čínských státních médií. Hompot, původem z Maďarska, také pravidelně píše o vývoji čínsko-maďarských vztahů.