Studenti FMV reprezentovali VŠE ve futsale a přivezli si z mezinárodního turnaje v Říme 3. místo!

Futsalový tým Vysoké školy ekonomické v Praze se zúčastnil 6. ročníku mezinárodního turnaje World InterUnivesities Championships v Římě. Tým VŠE obsadil medailové 3. místo! Pro futsalisty se jedná o první medailové umístění z tohoto šampionátu. FMV v týmu VŠE reprezentují studenti Antonín Valášek a Josef Sluťák, oba z magisterského programu Mezinárodní obchod.

V základní skupině letošního ročníku jsme narazili na ESSCA Paris, ESADE Barcelona, Università degli Studi di Milano. Všechny týmy se nám podařilo porazit a skupinu jsme vyhráli s výsledkem 9:2. První místo ve skupině nám zajistilo přívětivého soupeře pro osmifinále, kde jsme se utkali s univerzitou HEC Paris, kterou jsme jednoznačně porazili 6:0. Ve čtvrtfinále byla naším soupeřem Budapest University of Technology and Economics, kterou se nám podařilo porazit 3:1. Touto výhrou jsme překonali výsledek z roku 2018 a jednoznačným cílem turnaje se stalo získat medailové ocenění. Pro semifinále nám los přisoudil slovenskou Comenius University, jejichž řady byly vyztuženy i hráči hrajícími profesionální futsalové soutěže. Bohužel tento zápas, i přes výrazný tlak našeho týmu, znamenal první porážku v turnaji (1:0) a posunul nás do boje o bronzové medaile. Ve výsledku se dá říci, že poslední zápas pro nás znamenal vše nebo nic, jelikož medaile bylo možné získat pouze za výhru. Náš tým k danému zápasu také takovým způsobem přistoupil a deklasoval ESADE Barcelona 9:1.

Na velký týmový úspěch jsme se zeptali kapitána futsalového týmu, Antonína Valáška:

V Univerzitní lize je náš tým poměrně široký. Není vždy totiž snadné kombinovat studium a školní sport, když spousta z nás má k tomu i vlastní tréninky a práci. Na turnaj do Říma nás odcestovalo 10 i s trenérem Jirkou Kotábem, který náš tým vedl již před dvěma lety v Číně, kde jsme získali zlaté medaile ve fotbalu. Na tento úspěch jsme chtěli navázat pódiovým umístěním i ve futsalu v Římě. Nakonec jsme byli ovšem oslabeni o jednoho hráče kvůli zranění a hráli jsme tak na dvě čtyřky. Vzadu nás jistila a chvílemi předváděla kouzelné zákroky legenda VŠE Martin Kučera.

Jaká byla na turnaji atmosféra?

Atmosféra na turnaji byla neuvěřitelná. Jelikož se jednalo o šampionát hned několika sportů, v Římě se sešlo více než 1800 sportovců. Na sportovištích se fandilo skvěle. Snažili jsme se vždy podpořit například volejbalové týmy z VŠE, či z jiných českých nebo slovenských univerzit, a oni nám to mile vracely. Toto fandění se přeneslo z hlediště i do večerních oslav výsledků a atmosféra tak byla výborná jak na hřišti, tak mimo něj.

Jak vnímáte sportovní možnosti na univerzitě?

Na VŠE je velké množství sportovních příležitostí a my to velice vítáme. Za zmínku stojí například nově vzniklá Univerzitní fotbalová či futsalová liga, jichž se účastníme. O turnaji World Interuniversities Championship víme už delší dobu a náš tým se ho již párkrát zúčastnil, nicméně letos poprvé se nám z něj podařilo přivést „placku“, i když cítíme, že jsme měli na to celý turnaj vyhrát. Alespoň tak máme motivaci se na turnaj vrátit a dotáhnout naši práci do konce. Moc si vážíme jakékoliv podpory školy, která nás podporuje i finančně. Výjezdy jsou totiž finančně náročné a bez stipendia bychom nemohli na takové turnaje vyjíždět a školu tak dobře reprezentovat.

Jaké to je být členem futsalového týmu VŠE?

Být členem futsalového týmu má výhody ve všech směrech. Věřím, že úspěchy, které za námi stojí z nás udělaly opravdové přátele a výsledky ze hřiště se přenáší i mimo něj, kdy se například podporujeme při podnikání či studiu a plánujeme společně další sportovní akce. Já sám jsem díky univerzitnímu sportu poznal přátele, troufnu si říct, na celý život.