Studenti FMV pomáhali jako dobrovolníci v rámci projektu Spojujeme Česko

V letním semestru se studenti FMV zapojili jako dobrovolníci do projektu Spojujeme Česko, jehož smyslem je propojovat stát a firmy (nejen) v době mimořádných opatření.

O projektu Spojujeme Česko jsme se dozvěděli z intranetu FMV. V této těžké době můj přítel jako medik pomáhal v nemocnici a já jen seděla doma. Přemýšlela jsem, kde bych mohla pomoci a poté, co přišla nabídka studijním newsletterem, neváhala jsem a chtěla jsem se zapojit,“ říká ke své účasti studentka Monika Peštová. „Uznání tohoto dobrovolnictví jako stáž do studia byl příjemný bonus,“ doplňuje Monika.

V rámci projektu byla vytvořena databáze CoVpoint, na které mohou firmy a stát zveřejňovat nabídky a poptávky. Nabízející si pak vyhledají, kde mohou pomoci, poptávající zase mohou nalézt potřebné pomůcky, vybavení nebo služby.

Překvapilo mě, kolik firem dokázalo v krátkém časovém úseku přeorientovat svou produkci či služby na nové potřeby trhu, kterými byla hlavně zvýšená poptávka po ochranných pomůckách,“ říká student Ondřej Chobot. „Spousta firem najednou nabízela nebo dovážela nejen tyto pomůcky, ale také zařízení na čištění prostor či ochranné clony. Reakce firem ukázala, že si dokážeme navzájem pomoci a snad taková pomoc bude fungovat i v době, kdy veškerá opatření a hrozby pominou,“ dodává Ondřej.

Studenti se do projektu mohli zapojit jako administrativní podpora back-office týmu nebo prací z domova, kde třídili nabídky firem, které poskytovaly třeba roušky, ochranné pomůcky, ale i auta.

České firmy vyhodnotily správně světovou situaci a během pandemie se rozhodly pomáhat,“ hodnotí projekt další ze zapojených studentů Adam Čörgő. „Množství nabídek nás velmi příjemně překvapilo, protože jedinou cestou zvládnutí tohoto těžkého času je vzájemná kooperace,“ zdůrazňuje Adam.

Platforma Spojujeme Česko podporovala řadu projektů, jako např. nakupbezpecne.cz, vývoj masky pro zdravotníky nebo rozšíření výroby ochranných filtrů.

Práce byla hodně zajímavá. Pomohla mi získat menší vhled do světa státních orgánů, protože se spolupracovalo s jednotlivými ministerstvy, kterým firmy nabízely své produkty. Zároveň bylo vše transparentní a kontaktní osoba s námi ochotně řešila jakékoliv problémy, které nastaly,“ uzavírá spolupráci student Marek Lehký.

Studenti za své nasazení a pomoc získali 3 kredity a splnili si tak stáž, kterou absolvují v rámci studia. FMV jim za jejich práci velmi děkuje.

Studenti FMV pomáhali jako dobrovolníci v rámci projektu Spojujeme Česko