Běloruský student VŠE Pavel Rubtsou převzal cenu Domu zahraniční spolupráce MŠMT

VŠE získala cenu Domu zahraniční spolupráce MŠMT za nejlepší počin v oblasti vzdělávání v kategorii „Zahraniční účastník přijíždějící do ČR“ za rok 2022. Na slavnostním večeru pořádaném ve čtvrtek 23.3.2023  ve Slovanském domě v Praze cenu převzal běloruský student Pavel Rubtsou, který aktuálně studuje bakalářský program International and Diplomatic Studies na Fakultě mezinárodních vztahů.

V době studií na Běloruské státní univerzitě v Minsku v roce 2020 se Pavel Rubtsou účastnil protestů proti Lukašenkovu režimu, za což byl vyloučen ze studia a hrozilo mu trestní stíhání a další perzekuce.

Pavel Rubtsou využil mimořádné výzvy VŠE, která proběhla na podzim 2020 na základě projektu MŠMT, jež byl zaměřen na podporu aktuálně perzekuovaných studentů, kterým bylo studium na vysokých školách v Bělorusku znemožněno.

Pavel zahájil své studium na VŠE v letním semestru 2021, na podzim v roce 2022 pak úspěšně získal speciální grant EU4Belarus – SALT na dokončení bakalářského studia v ČR. Tento projekt Evropské komise byl vypsán pro studenty z Běloruska a v České republice jej úspěšně získalo pouze 15 studentů.

Vojenská invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 Pavla velmi zasáhla a okamžitě se aktivně zapojil do pomoci ukrajinským uprchlíkům, pomáhal osobně při tlumočení a ubytovávání běženců i jejich integraci do života v ČR.  Sám má na Ukrajinu velmi silné vazby, část rodiny včetně jeho maminky z Ukrajiny pochází. O to více byl nešťastný z vývoje událostí, kdy jeho vlastní země bojovala po boku agresora proti národu, který je oběma historií a kulturou tak blízký.

Přesun do Česka byl pro Pavla Rubtsou zcela zásadní. Jeho osobní příběh a aktivní přístup přispívají k šíření dobrého jména školy, kterou reprezentoval i na výměnném pobytu na partnerské univerzitě v Německu. Je inspirací nejen pro další zahraniční studenty, ale obecně pro všechny, kteří jsou ochotni pro realizaci svých snů a cílů vyvinout značné úsilí a překonávat překážky.