Na FMV proběhla debata s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem

Ve čtvrtek 5. listopadu organizovaly studentské spolky Junior Diplomat Initiative a Klub mladých politologů online debatu s Ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem. Na FMV byl Tomáš Petříček už podruhé, poprvé se věnoval vztahům s Evropskou unií v roce 2018.

Debatu s ministrem moderoval proděkan FMV doc. Pavel Hnát a byla rozdělena do čtyř hlavních bloků. První blok se věnoval velmi aktuální situaci – prezidentským volbám v USA. Ministr vyzdvihl např. rozvoj vztahů současné administrativy se Střední Evropou, ale uvedl, že vztahy ČR a USA budou nadále velmi dobré, bez ohledu na výsledky voleb. Studenti se v tomto bloku ministra ptali hlavně na americký volební systém a jeho složitost.

Druhý blok věnoval moderátor debaty doc. Pavel Hnát ekonomické diplomacii, která je velkým tématem hlavně pro studenty programu Mezinárodní studia a diplomacie. Debata se věnovala rozvojové pomoci. Ministr Tomáš Petříček zdůraznil, že rozvojová pomoc není pouze charita, ale hlavně nástroj české zahraniční politiky, který pomáhá dosahovat českých zájmů a cílů např. v oblasti bezpečnosti nebo otevírání obchodních příležitostí.

Třetí blok se zaměřil na téma bezpečnost, a to hlavně bezpečnost kybernetickou, která je nyní velkým tématem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Doc. Pavel Hnát situaci otevřel zvýšenou online aktivitou hlavně v době pandemie, kdy nejen výuka, ale veškerá jednání velvyslanců nebo vládních činitelů probíhají online. Podle ministra nyní vláda věnuje kybernetické bezpečnosti zvýšené úsilí. Studenti se pak ptali ale i na otázky spojené s NATO nebo s aktuální situací v Náhorním Karabachu.

Debatu uzavřelo téma Evropské unie, v rámci něhož studenty zajímaly názory ministra hlavně na azylovou politiku nebo otázku Turecka.

Na závěr ministr povzbudil studenty (nejen) diplomacie se slovy, že mladí a vzdělaní lidé vždy velmi přispívají svými nápady a řešením celé společnosti. Moderátor doc. Pavel Hnát děkoval ministrovi za jeho čas, ale i za otevřenost v debatě a všech jejích tématech.

Na FMV proběhla debata s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem