Mimořádný úspěch FMV: tři nové projekty Grantové agentury ČR

Výzkumníci z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů a Katedry mezinárodních studií a diplomacie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze budou řešit tři nové standardní projekty podpořené Grantovou agenturou ČR (GA ČR). Moc gratulujeme k mimořádnému úspěchu na poli vědy a výzkumu!

Na Katedře mezinárodních ekonomických vztahů budou řešeny projekty pod vedením dvou zahraničních výzkumníků, dr. Zeynalova a dr. Pantey. Na Katedře mezinárodních studií a diplomacie bude řešen projekt pod vedením dr. Dubského.

Snižování rizika firemních bankrotů: role efektu disciplíny

Snižování rizika firemních bankrotů: role efektu disciplíny

Ayaz Zeynalov, M.A., Ph.D. bude hlavním řešitelem projektu „Snižování rizika firemních bankrotů: role efektu disciplíny“ (ve spolupráci s prof. Mehmetem Ugurem z University of Greenwich).

Abstrakt: „Weathering Corporate Bankruptcy: The Role of Discipline Effect: This research project aims to address this oversight by drawing on agency theory, which demonstrates that the causal effects of leverage and competition on corporate bankruptcy are due to the extent to which they mitigate or exacerbate agency conflicts.“

Digitalizace veřejného sektoru: dopady na růst a inovace domácích IT sektorů

Digitalizace veřejného sektoru: dopady na růst a inovace domácích IT sektorů

Smaranda Pantea, Ph.D. povede projekt „Digitalizace veřejného sektoru: dopady na růst a inovace domácích IT sektorů.“ Tým doplní paní Nadzeya Laurentsyeva (LMU), Ph.D., Ing. Cristina Procházková Ilinitchi, Ph.D. (KMEV, VŠE), Ph.D., Ayaz Zeynalov, Ph.D. (KMEV VŠE).

Abstrakt: „This project proposes three related studies on the effects of the digitalization of public administration on the development of the domestic IT sectors in the EU, with a focus on Central and Eastern Europe (CEE). The first study estimates the effect of the demand from the public sector on the development of national IT sectors in the EU, using sector-level data on the size and innovation of IT sectors from Eurostat and aggregate indicators on public procurement for software and IT services from Tender Electronics Daily (TED) and two-way fixed effects methods. The second study estimates firm-level effects of winning IT-related tenders on firm growth in the Czech Republic using tender-level data from the TED dataset and national sources, firm-level data from Amadeus, and regression discontinuity design methods. The third study estimates the effects of winning public tenders on firm growth and innovation in 10 CEE countries using propensity score matching and difference-in-difference methods and firm-level data from TED and Amadeus, complemented with project-level data from GitHub.“

Dekarbonizace české energetiky prizmatem nové energetické geopolitiky EU (se zaměřením na plynovou závislost

Dekarbonizace české energetiky prizmatem nové energetické geopolitiky EU (se zaměřením na plynovou závislost

Ing. Zbyněk Dubský, Ph.D. povede projekt „Dekarbonizace české energetiky prizmatem nové energetické geopolitiky EU (se zaměřením na plynovou závislost).“ Za VŠE se na projektu podílí ještě doc. Štěpánka Zemanová (KMSD) a dr. Lenka Kovačovská (KMSD).

Abstrakt: „Projekt se zaměřuje na průnik bezpečnostních paradigmat s energetickou politikou prostřednictvím vývoje scénářů zaměřených na vztahy EU s dodavateli do EU (zejména Ruskou federací) a hlavními tranzitními zeměmi. Z hlediska teoretických příspěvků je projekt založen na konceptu nové energetické geopolitiky, která překonává racionalistický přístup k energetické transformaci zapojením kritické geopolitiky a uznáním zásadní důležitosti diskurzu. Cílem projektu je poskytnout scénáře proměny českého energetického trhu během procesu dekarbonizace s přihlédnutím k roli diskurzu formovaného novou energetickou geopolitikou.“


Ayaz Zeynalov, M.A., Ph.D.

Ayaz Zeynalov, M.A., Ph.D.

je odborným asistentem Katedry mezinárodních ekonomických vztahů od ledna 2021, před tím působil na Středisku mezinárodních studií Jana Masaryka. Magisterský titul získal na Qafqaz University in Baku a na CERGE-EI. Titul Ph.D. obdržel v roce 2017 od Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Karlovy university. V roce 2020 byl členem řešitelského týmu projektu TAČR s názvem Pokles cen ropy: Výzkum dopadů na producentské státy v sousedství EU.

Smaranda Pantea, Ph.D.

Smaranda Pantea, Ph.D.

je výzkumnou pracovnicí a odbornou asistentkou katedry od roku 2019. Doktorát získala na University of Nottingham ve Velké Británii; tématem disertační práce byl transfer technologií, produktivita a zaměstnanost. Magisterský titul z ekonomie má z University of Porto, Portugalsko. V minulosti působila na Ministerstvu financí Rumunska a v Evropské komisi (DG GROW). Vyučuje kurzy Mezinárodní ekonomie a zaměřuje se také na kvantitativní metody a ekonometrii.

Ing. Zbyněk Dubský, Ph.D.

Ing. Zbyněk Dubský, Ph.D.

je odborným asistentem na KMSD. Zaměřuje se na problém rozdělení moci v mezinárodním systému, specificky na energetickou bezpečnost a mezinárodní vztahy, bezpečnostní vztahy s důrazem na evropský prostor, rozvoj společné bezpečnostní a obranné politiky EU a aktuální problémy rozvoje evropského integračního procesu. Na tato témata dominantě směřuje svoji publikační činnost. Od roku 2021 je spoluřešitelem grantu GAČR Energetický diskurz Evropské komise a Evropského parlamentu a jeho vliv na členské státy.