Jakub Szántó přednášel na FMV. Představil Blízký východ očima zahraničního zpravodaje ČT.

Ve středu 27. února přišel na Fakultu mezinárodních vztahů VŠE přednášet bývalý zahraniční zpravodaj Jakub Szántó a přiblížil úplně plné aule své zážitky z dob na Blízkém východě, kde strávil celých 5 let.

Blízký východ očima zahraničního zpravodaje ČT I ČT24

Na FMV přednášel 27. února 2019 Jakub Szántó, televizní reportér a novinář, mimo jiné držitel prestižní Ceny Ferdinanda Peroutky.

Od roku 2013 působil jako stálý zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě, odkud přinášel ty nejaktuálnější informace, zprostředkovával  dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů a revolucí.

Hned na začátku si publikum, které čítalo více než 350 studentů a absolventů VŠE, získal svými zážitky z dob studií. Přiblížil také, co obnáší práce televizního reportéra obecně a shrnul své dosavadní působení v médiích.

Pak už se téma stočilo přímo k jeho postu na Blízkém východě. Během těchto 5 let žil i s rodinou v Izraeli a zpravodajsky pokrýval celou oblast Blízkého východu, především pak válku v Sýrii, ze které si přivezl mnoho silných zážitků. Jedním z nich byl třeba příběh jezídské dívky, která se dostala do otroctví rodin tzv. Islámského státu. Ve svých devíti letech zažívala otřesné zacházení, až se jí jednou ujala sunnitská žena, která sama přišla o svou vnučku, a několik let ji skrývala u sebe doma, i když jí za to hrozila smrt. Příběh Jakub Szántó přirovnal k ukrývání židovských dětí za 2. světové války.

Vyprávění doprovázela také videa a natočené reportáže, jedna přímo z bitevního pole. Práce na Blízkém východě ale obnášela i příjemné zážitky. Jakub Szántó natáčel třeba i o mikrostátu Achzivland nebo o hejnu žraloků u elektrárny v izraelských vodách. Příběh také odlehčily vtipně podané útrapy spojené s hledáním připojení a odesíláním reportáží do České televize, kdy v některých válečných oblastech s nedostatečnou infrastrukturou kompletně chybí pokrytí.

V závěru přednášky pak měli diváci možnost pokládat své dotazy. První čtyři patřily studentským klubům FMV. Další pak ostatním studentům a absolventům. Jakuba Szántó pak vyprovázel ohromný a dlouhý potlesk publika, které tak ocenilo jeho práci, vyprávění ale i lehkost, s jakou umí i takto vážné téma podat.

Jakub Szántó je televizní reportér a novinář, mimo jiné držitel prestižní Ceny Ferdinanda Peroutky. Od roku 2013 působil jako stálý zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě, odkud přinášel ty nejaktuálnější informace, zprostředkovával dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů a revolucí.