Jak se žije zahraničním studentům v Česku? Justine, studentka FMV z Filipín poskytla rozhovor Hospodářským novinám.

Hospodářské noviny se v jednom ze svých vydání věnovaly zahraničním studentům v Česku. Vyzpovídaly také jednu z našich studentek, Justine Lyris Bacay, která je nyní v posledním ročníku magisterského studia anglicky vyučovaného programu International Business.

Filipínka na VŠE

Šestadvacetiletá Filipínka Justine Lyris Bacay studuje magisterský program na Vysoké škole ekonomické v Praze se zaměřením na mezinárodní obchod. VŠE si vybrala, protože už dříve absolvovala se studentskou neziskovou organizací AIESEC stáž v Česku, našla si v Praze přátele, cítila se v ní dobře a chtěla se do české metropole vrátit.

„Hledala jsem možnost, jak se do Česka opět dostat, a přihlásila jsem se na VŠE. Naštěstí mě vzali,“ vzpomíná rodačka z městečka Roxas na ostrově Mindoro. Na Praze oceňuje hlavně její historii a různorodost kultur. „Mám tady profesory a spolužáky pocházející z mnoha zemí. Pro studenty je to úžasná příležitost, která se jen tak nenaskytne. Mohou se tu učit jeden od druhého a také se vzájemně poznávat,“ říká Bacayová.

Příjemně ji překvapilo také to, že coby studentka má nárok na výrazné slevy v muzeích, restauracích a v dopravních prostředcích, takže může s nízkými náklady cestovat po Evropě a poznávat její historii. „Vzdělání zde rozhodně daleko přesahuje zdi univerzit,“ chválí Bacayová.

Než odjela do Prahy, vystudovala bakalářský program na Filipínské univerzitě v Quezonu. „Obojí jsou mezinárodně zaměřené univerzity s velkým uznáním v excelentním výzkumu, struktura výuky je ale jiná. Na VŠE jsme pracovali v uzavřených třídách. Většinu kurzů jsem absolvovala se stejnými spolužáky,“ popisuje Bacayová. Na Filipínské univerzitě je to opačně. „Mohli jsme si tam vybírat z více kurzů a také jsem navštěvovala hodiny se studenty z různých programů, tedy s rozličným zaměřením,“ dodává Bacayová, která se po skončení dvouletého studia vrací zpátky na Filipíny.

Zdroj: Hospodářské noviny